Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Netherlands ‧ 1928 ‧ Summer Olympics

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

view all

Profiles

  • Helena "Lea" Kloot-Nordheim (1903 - 1943)
    From Wikipedia Helena "Lea" Nordheim (August 1, 1903 – July 2, 1943) was a Jewish Dutch gymnast. She won the gold medal as a member of the Dutch gymnastics team at the 1928 Summer Olympics in ...
  • Elka de Levie (1905 - 1979)
    Wikipedia Elka de Levie (November 21, 1905 – 12 December 1979) was a Dutch gymnast. She won the gold medal as member of the Dutch gymnastics team at the 1928 Summer Olympics in Amsterdam. ...
  • Charles Ferdinand Pahud de Mortanges (1896 - 1971)
    Onderscheidingen Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden Grootkruis in de Huisorde van Oranje Het Bronzen Kruis, bij Kon. Besluit Nr. 26...

Netherlands ‧ 1928 ‧ Summer Olympics ‧ Amsterdam

Medaille Winnaars

1928 ‧ GOUD

‧ ‧

1928 ‧ ZILVER
  • Jan Geert ANKERMAN ‧ ‧ hockey ‧
  • Mietje -Marie- BARON ‧ ‧
  • Gerard Dagobert Hendrik -Gerard- BOSCH van DRAKESTEIN ‧ ‧
  • Johannes Willem -Jan- BRAND ‧ ‧ hockey ‧
  • Adrianus Jacobus -Janus- BRASPENNINX ‧ ‧
  • Lambertus DOEDES ‧ ‧
  • Emile Paul Joseph DUSON ‧ ‧ hockey ‧
  • Carolina Anna -Lien- GISOLF ‧ 1910-1993 ‧
  • Johannes Cornelis HOOLWERFF ‧ ‧
  • Petrus Michaelis -Piet- HORST ‧ ‧
  • Gerrit Jan Arnold JANNINK ‧ ‧ hockey ‧
  • Adriaan Johan Louis KATTE ‧ ‧ hockey ‧
  • Hendrik KERSKEN ‧ ‧
  • August Johannes KOP ‧ ‧ hockey ‧
  • Gerard Pieter KRUIJFF ‧ ‧
  • Johannes Leonardus -Jan- MAAS ‧ ‧
  • Antonius Hendrikus -Antoine- MAZAIRAC ‧ ‧
  • Maria Johanna -Zus- Philipsen-BRAUN ‧ ‧
  • Johannes Baptist Norbertus -Jan- PIJNENBURG ‧ ‧
  • Paulus -Paul- van de ROVAART ‧ ‧ hockey ‧
  • Cornelis STAVEREN ‧ ‧
  • Albert Willem -Ab- TRESLING ‧ ‧ hockey ‧
  • Robert van der VEEN ‧ ‧ hockey ‧
  • Hendrik Philip -Haas- VISSER 't HOOFT ‧ ‧ hockey ‧
  • Gerardus -Gerard- VRIES LENTSCH ‧ ‧
  • Reindert Berend Jan -Rein- de WAAL ‧ ‧ hockey ‧
  • Maarten WIT ‧ ‧
1928 ‧ BRONS
  • Gerard Willem HEUX ‧ ‧
  • Karel Leendert MILJON ‧ ‧ boksen ‧
  • Jan Hermannus REEDE ‧ ‧
  • August -Guus- SCHEFFER ‧ ‧ boksen ‧
  • Johannes -Jan- VERHEIJEN ‧ ‧ boksen ‧
  • Versteegh, Pierre Marie Robert ‧ ‧

SPORTS & Participants

ATLETIEK

Johan -Jan- BLANKERS ‧ 1904-1977 ‧ hink-stap-springen ‧ • Jan Gerard BRITSTRA ‧ 1905-1987 ‧ 110m horden ‧ ‧ • Adriana Johanna -Jo- MALLON ‧ 1905-1970 ‧ 800m ‧ ‧ • Johannes Hendrik -Joop- van der LEIJ ‧ 1898-1991 ‧ speer-werpen ‧ ‧ • Johannes Hendrik -Joop- KAMSTRA ‧ 1905-1957 ‧ hoog-springen ‧ ‧ • Jan ZEEGERS ‧ 1902-1978 ‧ 1500m ‧ ‧ • Mechelina Agnes Elisabeth -Lies- AENGENENDT ‧ 1907-1988 ‧ 100m ‧ 4×100m estafette ‧ ‧ • ✧ Carolina Anna -Lien- GISOLF ‧ 1910-1993 ‧ hoogspringen ‧ ‧ • Wilhelmina Maria Christina -Mien- DUCHATEAU ‧ 1904-1999 ‧ 800m ‧ ‧ • Laurens -Lau- SPEL ‧ 1900-1979 ‧ 110m horden ‧ ‧ • Helena Cornelia -Lena- MICHAËLIS ‧ 1905-1982 ‧ discuswerpen ‧ ‧ • Age -Kees- van der ZEE ‧ 1903-1982 ‧ polsstokhoogspringen ‧ ‧ • Johannes Adrianus -Joop- VERMEULEN ‧ 1907-1984 ‧ marathon ‧ • Steven -Steef- van MUSSCHER ‧ 1902-1986 ‧ hink-stap-springen ‧ • Teunis -Teun- SPRONG ‧ 1889-1971 ‧ marathon ‧ • Anton -Toon- van WELSENES ‧ 1903-1974 ‧ verspringen ‧ • Wilhelm Fredrik -Wim- EFFERN ‧ 1907-1990 ‧ 1500m ‧ • Willem -Wim- PETERS ‧ 1903-1995 ‧ hink-stap-springen ‧ • Willem Frederik van der STEEN ‧ ‧ marathon ‧ • Wilhelm Marie HENNINGS ‧ ‧ 100m ‧ • Pleun van LEENEN ‧ 1901-1982 ‧ marathon ‧ • Maria Wilhelmina -Rie- BRIEJER ‧ 1910-1999 ‧ 100m ‧ 4×100m estafette ‧ • Marinus -Rinus- van den BERGE ‧ 1900-1972 ‧ 100m ‧ 200m ‧ 400m ‧ 4×400m estafette ‧ ‧ • Pieter GERBRANDS, jr. ‧ 1909-1962 ‧ 5000m ‧ ‧ • Arnoldus Antonius Wilhelmus -Nol- WOLF ‧ 1903-1982 ‧ 5000m ‧ ‧ • Jeannette Hendrika -Nettie- GROOSS ‧ 1905-1977 ‧ 100m> ‧ 4×100m estafette ‧ ‧ • Frederik Cornelis -Frits- BÜHRMAN ‧ 1904-1930 ‧ hoogspringen ‧ ‧ • Frédéric Charles du HEN ‧ ‧ 1500m ‧ ⌽ ‧ • Gijs LAMOREE ‧ ‧ hink-stap-springen ‧ verspringen ‧ ⌽ ‧ • August -Guus- ZEEGERS ‧ 1906-1978 ‧ 800m ‧ 1500m ‧ ‧ • Gerrit POSTMA ‧ ‧ discuswerpen ‧ ⌽ ‧ • Gerrit EIJSKER ‧ ‧ discuswerpen ‧ ⌽ ‧ • Hendricus Nicolaas -Henri- THESINGH ‧ 1903-1982 ‧ hoogspringen ‧ ‧ • Henri LANDHEER ‧ 1899-1958 ‧ marathon ‧ ‧ • Jacob -Jaap- KNOL ‧ 1896-1975 ‧ speerwerpen ‧ ‧ • Jan Jacobus -Jaap- BOOT ‧ 1903-1986 ‧ 100m ‧ ‧ • IJke of Yvonne BUISMA ‧ 1907-1994 ‧ hoogspringen ‧ ‧ • Hendrik -Henk- KAMERBEEK ‧ 1893-1954 ‧ kogelslingeren ‧ ‧ • Henricus Adrianus -Harry- BROOS ‧ 1898-1954 ‧ 200m ‧ 400m ‧ 4×400m estafette ‧ ‧ • Hannes de BOER ‧ 1899-1982 ‧ verspringen ‧ ‧ • Berendina Johanna -Bets- DEKENS ‧ 1906-1992 ‧ discuswerpen ‧ ‧ • Abraham -Bram- GROENEWEG ‧ 1905-1988 ‧ marathon ‧ ‧ • Elisabeth -Bets- ter HORST ‧ 1908-1997 ‧ 100m ‧ 4×100m estafette ‧ ‧ • Adolph Franz Marie -Dolf- BENZ ‧ 1908-1988 ‧ 100m ‧ ‧ • Arie van LEEUWEN ‧ 1910-2000 ‧ 110m horden ‧ ‧ • Adrianus -Arie- KLAASE ‧ 1903-1983 ‧ 5000m ‧ ‧ • Arie Jan KAAN ‧ 1901-1991 ‧ 110m horden ‧ ‧ • Andries HOOGERWERF ‧ 1906-1977 ‧ 400m ‧ 800m ‧ 4×400m estafette ‧ ‧ • Adriaan -Adje- PAULEN ‧ 1902-1985 ‧ 400m ‧ 800m ‧ 4×400m estafette ‧ ‧ • Agatha Maria -Aat- van NOORT ‧ 1908-1998 ‧ 800m ‧ ‧ •

BOKSEN

• Sam OLIJ ‧ ‧ zwaargewicht ‧ ⌽ ‧ • ✦ Karel Leendert MILJON ‧ ‧ zwaar middengewicht ‧ ⌽ ‧ • Ben BRIL ‧ ‧ vlieggewicht ‧ ⌽ ‧ • Dave BAAN ‧ ‧ lichtgewicht ‧ ⌽ ‧ ‧ boksen ‧ • Cornelis Franciscus Johannes BLOMMERS ‧ ‧ weltergewicht ‧ ⌽ ‧ • ✰ Bep van KLAVEREN ‧ ‧ vedergewicht ‧ ⌽ ‧ •

GEWICHTHEFFEN

• Cor TABAK ‧ ‧ lichtgew. ‧ ⌽ ‧ • Cornelis Hendrik COMPTER ‧ ‧ vedergew. ‧ ⌽ ‧ • Gerrit Jacob ROOS ‧ ‧ lichtgew. ‧ ⌽ ‧ • Henk VERHEIJEN ‧ ‧ zwaargew. ‧ ⌽ ‧ • Hendrik Maarten de WOLF ‧ ‧ vedergew. ‧ ⌽ ‧ • ✦ Johannes -Jan- VERHEIJEN ‧ ‧ zwaargew. ‧ ⌽ ‧ • Minus VERHEIJEN ‧ ‧ zwaargew. ‧ ⌽ ‧ • ✦ August -Guus- SCHEFFER ‧ ‧ middengew. A -75kg ‧ ⌽ ‧ • Wilhelmus THOLEN ‧ ‧ middengew. B -82,5kg ‧ ⌽ ‧ • Joop ZALM ‧ ‧ middengew. A -75kg ‧ ⌽ ‧ •

HOCKEY

• ✧ Albert Willem -Ab- TRESLING ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ Adriaan Johan Louis KATTE ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ Johannes Willem -Jan- BRAND ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ Jan Geert ANKERMAN ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ Reindert Berend Jan -Rein- de WAAL ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ Robert van der VEEN ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ Paulus -Paul- van de ROVAART ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ Emile Paul Joseph DUSON ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ Hendrik Philip -Haas- VISSER 't HOOFT ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ Gerrit Jan Arnold JANNINK ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • ✧ August Johannes KOP ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧

MODERNE VIJFKAMP

• Christiaan TONNET ‧ ‧ heren ‧ ⌽ ‧ • Tjeerd PASMA ‧ ‧ heren ‧ ⌽ ‧ • Willem Johannes van RHIJN ‧ ‧ heren ‧ ⌽ ‧

PAARDENSPORT

• Antonius Theodorus COLENBRANDER ‧ ‧ hindernis indiv. ‧ ⌽ ‧ • ✦ Jan Hermannus van REEDE ‧ ‧ dressuur indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • ✦ Pierre Marie Robert VERSTEEGH ‧ ‧ dressuur indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • ✰ ✧ Gerard de KRUIJFF ‧ ‧ samengestelde ruiterwedstrijd indiv. & met team ‧ hindernis indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • ✦ Gerard Willem le HEUX ‧ ‧ dressuur indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • ✰ ✰ Charles PAHUD de MORTANGES ‧ ‧ samengestelde ruiterwedstrijd indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • Charles Henri LABOUCHERE ‧ ‧ hindernis indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • ✰ Dolf van der VOORT van ZIJP ‧ ‧ samengestelde ruiterwedstrijd indiv. & team ‧ ⌽ ‧

ROEIEN

• Jan HUGES ‧ ‧ acht ‧ ⌽ ‧ • Guus van DITZHUYZEN ‧ ‧ acht ‧ ⌽ ‧ • Henri Eli KRUYT ‧ ‧ acht ‧ ⌽ ‧ • Jaap STENGER ‧ ‧ acht ‧ ⌽ ‧ • Hein van SUYLEKOM ‧ ‧ twee-z-stuurman ‧ ⌽ ‧ • Hendrik SMITS ‧ ‧ twee-m-stuurman ‧ ⌽ ‧ • Han COX ‧ ‧ dubbeltwee ‧ ⌽ ‧ • Egbertus WALLER ‧ ‧ vier-z-stuurman ‧ ⌽ ‧ • Paul MAASLAND ‧ ‧ vier-z-stuurman ‧ ⌽ ‧ • Simon BON ‧ ‧ vier-z-stuurman ‧ ⌽ ‧ • Tjapko van BERGEN ‧ ‧ twee-m-stuurman ‧ ⌽ ‧ • Teun BEIJNEN ‧ ‧ twee-z-stuurman ‧ ⌽ ‧ • Tjallie JAMES ‧ ‧ acht ‧ ⌽ ‧ • Koos SCHOUWENAAR ‧ ‧ acht ‧ ⌽ ‧ • Ansco DOKKUM ‧ ‧ vier-z-stuurman ‧ ⌽ ‧ • Bert GUNTHER ‧ ‧ skiff ‧ ⌽ ‧ • Appel OOIMAN ‧ ‧ acht ‧ ⌽ ‧ • Cornelis DUSSELDORP ‧ ‧ twee-m-stuurman ‧ ⌽ ‧ • Daan FERMAN ‧ ‧ acht ‧ ⌽ ‧ • Constant PIETERSE ‧ ‧ dubbel-twee ‧ ⌽ ‧ • Carel van WANKUM ‧ ‧ twee-z-stuurman ‧ ⌽ ‧

SCHERMEN

• Alfred Joan LABOUCHERE ‧ ‧ degen team ‧ ⌽ ‧ • Arie de JONG ‧ ‧ degen indiv. & team ‧ sabel indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • Adriana Johanna Jacoba ADMIRAAL-MEIJERINK ‧ ‧ floret indiv. ‧ ⌽ ‧ • Frans MOSMAN ‧ ‧ ‧ floret individueel ‧ floret team ‧ ⌽ ‧ • Cornelis Wilhelmus EKKART ‧ ‧ sabel team ‧ ⌽ ‧ • Henri Jacob Marie WIJNOLDY-DANIËLS ‧ ‧ degen team ‧ sabel team & indiv. ‧ ⌽ ‧ • Willem DRIEBERGEN ‧ ‧ degen indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • Friederike Wilhelmine Eberhardine KODERITSCH ‧ ‧ floret indiv. ‧ ⌽ ‧ • Duris de JONG ‧ ‧ floret team ‧ ⌽ ‧ • Nicolaas Johannes NEDERPELD ‧ floret indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • Otto SCHIFF ‧ ‧ floret team ‧ ⌽ ‧ • Paul KUNZE ‧ ‧ floret indiv. & team ‧ ⌽ ‧ • Pieter MIJER ‧ ‧ degen indiv. ‧ ⌽ ‧ • Jo de BOER ‧ ‧ floret indiv. ‧ ⌽ ‧ • Wouter BROUWER ‧ ‧ floret team ‧ ⌽ ‧ • Karel John van den BRANDELER ‧ ‧ degen team ‧ ⌽ ‧ • Maarten Hendrik van DULM ‧ ‧ sabel team ‧ ⌽ ‧ • Leonard KUYPERS ‧ ‧ degen team ‧ ⌽ ‧ • Jan van der WIEL ‧ ‧ sabel indiv. & team ‧ ⌽ ‧

SCHOONSPRINGEN

• Catharina HESTERMAN ‧ ‧ 3m plank ‧ ⌽ ‧ • Henk LOTGERING ‧ ‧ 3m plank ‧ toren-springen ‧ ⌽ ‧ • Truus KLAPWIJK ‧ ‧ 3m plank ‧ toren-springen ‧ ⌽ ‧ • Louis GOMPERS ‧ ‧ 3m plank ‧ ⌽ ‧ • Alida Impia Maria van LEEUWEN ‧ ‧ 3m plank ‧ toren-springen ‧ ⌽ ‧

TURNEN ✰

• Alie van den BOS ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Ans POLAK ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Jacobus Ferdinand van der VINDEN ‧ ‧ indiv. allround ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Mozes JACOBS ‧ ‧ indiv. ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Nel van RANDWIJK ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Mien van den BERG ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Lea NORDHEIM ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Klaas BOOT ‧ ‧ indiv. ‧ herenteam ‧ ⌽ ‧ • Stella AGSTERIBBE ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Willibrordus Bernardus POUW ‧ ‧ indiv. ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Pieter Johan van DAM ‧ ‧ indiv. ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Riek van RUMT ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Petronella BURGERHOF ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Elias Hijman MELKMAN ‧ ‧ indiv. allround ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Elka de LEVIE ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Hugo Georg LICHER ‧ ‧ indiv. ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Israel WIJNSCHENK ‧ ‧ indiv. ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Co STELMA ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Annie van der VEGT ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧

VOETBAL

• Dolf van KOL ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Jaap WEBER ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Harry DÉNIS ‧ ‧ team ‧ 3e-OS ‧ • Bertus FREESE ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Leo GHERING ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Wout BUITENWEG ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Puck van HEEL ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Gejus van der MEULEN ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Pierre MASSY ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Piet van BOXTEL ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Jan ELFRING ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧

WATERPOLO

• Jan SCHOLTE ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Koos KÖHLER ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Sjaak KÖHLER ‧ ‧ team ‧ 2e-OS ‧ • Jean van SILFHOUT ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Cornelis LEENHEER ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧ • Han van SENUS ‧ ‧ team ‧ 2e-OS ‧ • Abraham van OLST ‧ ‧ team ‧ ⌽ ‧

WIELERSPORT

• ✧ Piet van der HORST sr. ‧ ‧ 4km ploegachtervolging ‧ ⌽ ‧ • Leen BUIS ‧ ‧ wegwedstrijd ‧ landenwedstrijd ‧ ⌽ ‧ • ✧ Janus BRASPENNINCX ‧ ‧ 4km ploegachtervolging ‧ wegwedstrijd ‧ landenwedstrijd ‧ ⌽ ‧ • ✧ Jan MAAS ‧ ‧ 4km ploegachtervolging ‧ ⌽ ‧ • ✧ Jan PIJNENBURG ‧ ‧ 4km ploegachtervolging ‧ ⌽ ‧ • ✧ Antoine MAZAIRAC ‧ ‧ 1km sprint ‧ ⌽ ‧ • Ben DUIJKER ‧ ‧ wegwedstrijd ‧ landenwedstrijd ‧ ⌽ ‧ • Antonius KUYS ‧ ‧ wegwedstrijd ‧ ⌽ ‧ • ✧ Gerard BOSCH van DRAKESTEIN ‧ ‧ 1km tijdrit ‧ ⌽ ‧ • ✰ Bernard LEENE ‧ ‧ tandem ‧ ⌽ ‧ • ✰ Daan van DIJK ‧ ‧ tandem ‧ ⌽ ‧

WORSTELEN

• Walter Bruno MASSOP ‧ ‧ lichtgewicht -67,5kg ‧ ⌽ ‧ • Hendrik Gerrit HAGENS ‧ ‧ middengewicht B -82,5kg ‧ ⌽ ‧ • Jacob SIMONIS ‧ ‧ zwaargewicht (boven 82,5kg ‧ ⌽ ‧ • Jacobus Hendricus HEIJM ‧ ‧ middengewicht B -82,5kg ‧ ⌽ ‧ • Jan NOLTEN jr. ‧ ‧ vedergewicht -62kg ‧ ⌽ ‧ • Johannes Lambertus van MAAREN ‧ ‧ bantamgewicht -58kg ‧ ⌽ ‧ • Simon Jakob BALKEMA ‧ ‧ middengewicht A -75kg ‧ ⌽ ‧

ZEILEN

• ✧ Cornelis van STAVEREN ‧ ‧ 8m klasse ‧ ⌽ ‧ • Hans FOKKER ‧ ‧ 6m klasse ‧ ⌽ ‧ • Hans PLUIJGERS ‧ ‧ 6m klasse ‧ ⌽ ‧ • ✧ Gerard de VRIES LENTSCH ‧ ‧ 8m klasse ‧ ⌽ ‧ • ✧ Hendrik KERSKEN ‧ ‧ 8m klasse ‧ ⌽ ‧ • Roeffie VERMEULEN ‧ ‧ 6m klasse ‧ ⌽ ‧ • Willem de VRIES LENTSCH sr. ‧ ‧ 12 voets jollen ‧ ⌽ ‧ • Wim SCHOUTEN ‧ ‧ 6m klasse ‧ ⌽ ‧ • ✧ Lambertus DOEDES ‧ ‧ 8m klasse ‧ ⌽ ‧ • ✧ Maarten de WIT ‧ ‧ 8m klasse ‧ ⌽ ‧ • ✧ Johannes Cornelis van HOOLWERFF ‧ ‧ 8m klasse ‧ ⌽ ‧ • Carl HUISKEN ‧ ‧ 6m klasse ‧ ⌽ ‧

ZWEMMEN

• Cor van GELDER ‧ ‧ 200m schoolslag ‧ ⌽ ‧ • Dick de MAN ‧ ‧ 1500m ‧ ⌽ ‧ • ✰ ✧ Zus Marie Philipsen-BRAUN ‧ ‧ 400m vrije slag ‧ 100m rugslag ‧ 4×100m vrije slag ‧ ⌽ ‧ • Truus BAUMEISTER ‧ ‧ 400m vrije slag ‧ 4×100m vrije slag ‧ ⌽ ‧ • Rie VIERDAG ‧ ‧ 100m vrije slag ‧ 4×100m vrije slag ‧ ⌽ ‧ • Piet BANNENBERG ‧ ‧ 4×200m vrije slag ‧ ⌽ ‧ • ✧ Marie BARON ‧ ‧ torenspringen ‧ 200m schoolslag ‧ ⌽ ‧ • Leen KORPERSHOEK ‧ ‧ 200m schoolslag ‧ ⌽ ‧ • Johannes Harmen BRINK ‧ ‧ 4×200m vrije slag ‧ ⌽ ‧ • Jeanne GRENDEL ‧ ‧ 100m rugslag ‧ ⌽ ‧ • Henk van ESSEN ‧ ‧ 100m vrije slag ‧ 4×200m vrije slag ‧ ⌽ ‧ • Greet van NORDEN ‧ ‧ 200m schoolslag ‧ ⌽ ‧ • Gerrit van VOORST ‧ ‧ 4×200m vrije slag ‧ ⌽ ‧ • Emanuel DAVIDSON ‧ ‧ torenspringen ‧ ⌽ ‧ • Eva SMITS ‧ ‧ 4×100m×2 vrije slag ‧ ⌽ ‧ •

-2012-08-09-jMu-