Tehnilised nõuanded

Started by Henn Sarv on Wednesday, December 16, 2009
Problem with this page?

Participants:

Profiles Mentioned:

Related Projects:

Showing 481-510 of 2971 posts

Võib-olla see väikeste laste halduri teema sõltub sellest, millal lapse sünniaasta on sisestatud või kes sisestas. Ehk pole see niimoodi otse mõeldud, aga välja kukub igatahes nõnda. Minu lastel oli kolm haldurit ja peahaldur polnud mina. Sünniaastad sisestasin mina ja selleks ajaks oli vähemalt üks mestimine, aga võib-olla ka mõlemad ära olnud. Muidugi oleksin võinud paluda kaashalduritelt haldusest loobumist ja olen kindel, et nad oleks sellega ka nõustunud, aga antud juhul oli radikaalsem meetod kõigile osalistele lihtsam ja peaasi - mugavam. Ma arvan, et sellisel juhul nagu minul on kustutamine ikka hoopis midagi muud kui minna puusse ja hakata lihtsalt kedagi kustutama ja uuesti lisama, et ise halduriks saada. Kuna ma nädalavahetusel nagunii näen endist peahaldurit, eks ma võin küsida, kas ta tunneb end kuidagi haavatuna :).

@Henn Sarv
Mis andmed ma peaksin teatama, et saada lahti siniste ristide karjast enda ja abikaasa puudes?

Ma ei ole tegelikult kunagi eriti jälginud, kes saab isiku peahalduriks peale mestimist, aga siin on küll siis küsimus neile, kes geni hingeelu paremini tunnevad - kes saab? Juta jutust selgub, et ei saa peahalduriks esimene sisestaja. Kas siis saab see, kes algatas esimese mestimise? Või hoopis see, kes viis esimese mestimise lõpuni? Või see, kes algatas viimase või viis viimase lõpuni? Ma ei pea silmas ainult lapsi, vaid ka täiskasvanuid, nii elusaid kui surnuid. Täitsa huvitav teema ju ja oleks ehk praktiline teada, kuidas reeglid on ja kas üldse mingi mõistuslik seaduspära olemas on.

Tere

Seda laste asja uurin ingliskeelsest foorumist. Tundub et siin mingid vastuolud praeguse kõrge privaatsusega.

Muudel juhtudel saab kahe või enama isiku mestimisel peahalduriks see kelle isik oli täiuslikum. Ma küll ei tea siin andmete kaalutegureid (et kas foto on tähtsam kui sünni- ja/või surmaaeg) kuid nagu praktika näitab - ei saa peaaegu ilma andmeteta (st kus vaid nimi ja sugu ning osalised pereseosed) isikukirje haldaja kunagi põhihaldajaks kui mestimisel teine täiuslikum / teised täiuslikumad.

"@Henn Sarv
Mis andmed ma peaksin teatama, et saada lahti siniste ristide karjast enda ja abikaasa puudes?"

Isikute nimed - kui võimalik siis n-ö nende isikute Geni aadressid kus "sinised pallikesed" küljes.
Siis saame teise osapoole välja selgitada.

Sugulussuhe näib lugevat vähemalt juhul, kui toimub õvede rea mestimine. Olukorras, kus mõlemad sisestajad on kumbki omas stiilis ja oma põhjalikkusega süstemaatiliselt kõik õved sisestanud kumbki ühel konkreetsel kuupäeval, saab mestimistereas mõne isiku põhihalduriks üks ja mõne teise jaoks teine. Kuna masin ju kulli ja kirja ei viska, siis peab tal olema ka mõni muu ehk siis ilmselt sugulussidemega seotud algoritm tagataskus.

Lauri Kreen
Ma hästi ei usu ka seda, et rohkem andmeid sisestanu tingimata peamiseks halduriks saab (ma aeg-ajalt olen jälginud seda, et ma ei oleks peamine haldur, kui mestimise kaudu tekivad lähemad sugulased - et ei tekiks jälle olukorda, kus keegi mulle kirjutab teemadest, mille puhul oleks mõtet pöörduda kellegi teise poole). Mul on kogemus, et inimene, kes värskelt Geniga liitununa ei teadnud puude liitmisest midagi, aga suutis otsinguga välja otsida teda huvitanud profiilid ja nende andmetega topeltprofiilid luua, osutus pärast osade profiilide puhul peamiseks halduriks, ehkki ta oli kindlasti sisestanud vähem andmeid.

Toon ka siia näiteid oma puust, Minu õe lapse peahaldaja olena mina ja tema isapoolne vanaema on kaashaldaja kuigi mõlemad vanemad on liitunud geniga. Mehe õe ühe lapse haldaja olen mina ja teisel on keegi sugulane ja mina, mehe õde on samuti liitunud geniga. Midagi automaatselt küll ei toimu.

Muide, mestimisel olen tähele pannud, et oleneb kuidas neid kaste tõsta, kelle sisestatud kasti peale tõstad teise kasti, see ka peahaldajaks jääb. Infost pole küll midagi olenenud minu puus.

Näide minu puust - minu vanema lapselapse (kes oli puud alustades juba sündinud) lisaja ja peahaldaja on minu õde, kaashaldaja lapse isa onutütar. Noorem lapselaps, kes sündis hiljem ja kelle lisasin mina, kohe tema sündimise päeval, profiili ainuhaldaja olen mina. Geniga on liitunud ka laste isa.
Sarnaselt Maili Lonniga olen tähele pannud, et peahaldajaks saamine sõltub millise kasti millise peale tõstad, mitte andmete mahust.
Tulin siia rääkima hoopis ühest uuest ohust, kui nii võib seda nimetada. Teadaolevalt kuulub põhikooli ainekavadesse ka paar tundi, kus räägitakse suguvõsast, sugupuust jmt. Kui varem joonistati teema lõpetuseks paberi peale oma sugupuu, siis nüüd osad õpetajad soovitavad lastele seda teha Genis. Olen kuulnud tänaseks kahest sellisest juhusest. Kui lapsevanemad on Geni kasutajad, siis ilmselt ei ole probleem suur, aga kui ei ole siis võib juhtuda nii nagu täna mulle üks isa rääkis: "Tead meie tüdrukule räägiti koolis ka nüüd seda Geni värki, mis sinagi teed ja siis õpetaja ütles, et nad paneks oma puud ka genisse ja tüdruk oligi pannud ja ma siis vaatasin, et osa on vale ja ta pidi homme, siis uuesti selle tegema." Sinna sain õnneks sekkuda, kuigi juuksed tõusid peas püsti mõeldes mida selline asi kaasa võib tuua.

Helle-Mai Kruusimägi Sellised õpetajad PEAVAD TEADMA et vastavalt Geni (jpt rahvusvahelistele seadustele) on alla 13a isikute omapäi tegutsemine Genis ja ka enamikes suhtlusvõrgustikes keelatud.
Samuti kaasneb selliste asjadega tavaliselt OTSENE VÕLTSIMINE - kus iseenast valetatakse 5 - 10 aastat vanemaks (nii nagu see 6-15a kasutajate jaoks rate.ee, facebook.com, orkut.com juures tavaks).
Kui aga Genis nüüd keegi sellise kaebuse saadab http://www.geni.com/safety/contact - see link on leitav siit: http://www.geni.com/safety või selle alaealise haldaja kohta mestimistaotluse esitab kust ka õige sünniaeg/vanus selgub - siis kustub kogu see alaealise poolt sisestatud puu jäljetult Genist (vahepealsete mestimiste kaashaldajad jäävad ainuhaldajateks) ning isegi kõik jäljed vahepealsest tegevusest (jälgimised, koostööd jne) kustutatakse.

Üks probleem, mille keeleoskajad ingliskeelses foorumis võiks üles tõsta. Enam ei ole näha, millal isik viimati genis oli. Mina küll ei saa aru, kuidas selline asi inimese privaatsust reaalselt kaitseb, aga teiste kasutajate elu teeb selline asi küll ebameeldivamaks. Nimelt ei tea mestimist alustades või inimesele mõnd taotlust või lihtsalt kirja saates, kas on üldse lootust mingit vastukaja saada või mitte. Muidugi - on ka inimesi, kes genis käivad, aga üldjuhul kirjadele vastama ei vaevu. Sellegipoolest on minu otsust, kas hakata inimesega suhtlust arendama, väga tugevalt mõjutanud see, millal teda viimati genis nähti - milleks mulle pooleliolevate mestimiste ristikesed puus, milleks näha vaeva kirja sõnastamisega, kui on ette teada, et sellele nagunii ei tule mingit reaktsiooni.

Aikki, sellele on juba tähelepanu pööratud ja vastatud. Selle põhjus on kuulsate inimeste kaitse nende vaenulike ekside või muude mittesoovitavate isikute pilkude eest, et kas tasub tüüdata kirjadega kui ta ikka käib genis või siis ei ole mõtet. Ma proovin sulle vastavad read üles otsida ja ära tõlkida. Kindlasti kõigile see ei ole sobiv. Viimase sisselogimise info on minu teada nüüd ainult peregrupi liikmetel

http://www.geni.com/discussions/92365?msg=693660
küsimus
http://www.geni.com/discussions/92365?msg=693869
vastus
"Keep in mind that we also have to consider use cases such as a user who has an abusive family member or ex-spouse who's also a Geni user, and celebrity or other well-known people who want to claim their Geni profile. It's not hard to construct theoretical situations for either of these, where Geni ought to be protecting the last login information."
Niisiis...tõlge.
Pidage meeles, et me peame arvestama kasutamisjuhtumitega kus kasutajal on kiuslik perekonnaliige või eks-abikaasa, kes on ka Geni kasutaja või on tegemist kuulsuse või muu hästi tuntud inimesega, kes tahaks saada ligipääsu tema Geni profiilile. Ei ole raske kokku seada teoreetilisi olukordi neile mõlemale olukorrale, kus viimase sisselogimise informatsioon peaks olema kaitstud.

Kui keegi oskab paremini tõlkida, parandagu mind.

Lauri Kreen
Tere!
Kas see on ajutine nähtus, et mestimistaotluse saab esitada ainult avalikele profiilidele või jääbki see nii? Privaatsete profiilide puhul on hetkel ainus võimalik tegevus haldajaga ühenduse võtmine.
Tänan

kes inglise keelt oskab, soovitaks samade linkide juurest lugeda. Probleem on teada ja ise ka sel teemal sõna võtnud.

"... kuigi juuksed tõusid peas püsti mõeldes mida selline asi kaasa võib tuua".

Helle-Mai, ehk täpsustaksid, mida võib kaasa tuua see kui põhikooliealine laps tunneb huvi ja väljendab oma olemasolevaid teadmisi oma sugulastest? Jah, netiavarustes surfates on oluline, et lapsevanemad hoiavad võsukestel silma peal kuid kurb on see kui seni on varjatud või häbenetud olulist teavet. Minu jaoks on pigem kummaline see, lapsed ei ole teadlikud oma (bioloogilistest) esivanematest. Tihti teatakse vaid elusolevate vanavanemate nimesid, kui sedagi. Aga eks igal perel ole omad kombed ja igas kodus suguvõsa plakateid seinal pole.

Üks asi on lihtsalt see, et tehakse tunnis see puu ja siis unustatakse asi. Mul just on üks selline teismeline puus, pani lähisugulased kirja tunnis ja see puujupike ka sinnapaika jäi. Koode ega asju ta ei mäleta enam loomulikult. Nüüd on osasid profiile juba terve rida inimesi mestinud aga mis teha. Õpetajad võiks lihtsalt seda lasta enne uurida, et kas juba laps puus olemas ei ole. Mis neist jupikestest ikka aina juurde teha.

Maili, kui emailiaadressile on ligipääs, siis on võimalik alati uus salasõna sättida. Aga neid kasutajaid kes lähisugulased kirja panevad ja puujupikese sinnapaika jätavad on igas vanuserühmas! Hennul on omad valemid kuidas seisma jäänud mestimisi lõpule viia, pöördu tema poole täpsemate detailidega.
Jah, Geni eesmärgiks on üks ühtne puu, kuid kui jääb mõni eraldiseisev ja isoleeritud puu ning selle andmed ei ole iseenesest vigased või kedagi solvavad, siis ega sellest midagi katastroofilist ei juhtu üldjuhul :)

Sirje Mäekivi
Praegu on see tõesti nii. Kusjuures ka PRO-dele ja hooldajatele erandeid ei tehta kui püüda esitada privaatne-privaatne.

Kas see jääbki nii? - kahjuks pole pädev sellele vastama.
Arvan et mitte väga kauaks.

GENI läheneb oma loomulikule lõpule. Iga päev tuleb järjest ebameeldivamaid teateid. Asi kisub MÕTTETUKS, seltsimehed. Keset jõge hobuseid ei vahetata, aga siin GENI-s seda siiski harrastatakse. Mul on väväga kahju, aga tuleb leida TÕESI alternatiive.

Muidugi läheb mõttetuks :)

Kõigepealt hobuste vahetamisest keset jõge. Jõel on kaks kindlat kallast - hobuseid vahetad ühel või teisel kaldal. Kui sa just pead piki jõge ratsutama, siis vahetamiseks tuled kaldale.

Geni on selles võrdluses meri - pole kindlaid kaldaid. Ei ole võimalik, et see asi saab kunagi valmis, ka pole selge, kust see alguse sai. Siin jääkski niimoodi hobused (paadid) vahetamata.

Siis sellest "halbadest uudistest". Miskit pole parata. MIda suuremaks asi läheb, seda rohkem tekib probleeme. Linnad kasvavad - maju tuleb hakata lukustama. Meil maal piisas luuavarrest ukse taga jne...

Genis on olnud läbi aegade KAKS põhilist probleemi:

1. MA ei pääse mõnedele asjadele ligi
2. NAd pääsevad kõigele ligi

Sama kaks probleemi on kõikjal (elektroonikas, arvutiturbes, koduses majapidamises viinapudeli hoidmises jne jne)

Geni püüab laveerida nende kahe vahel ja rahuldada mõistlikkuse piires mõlemaid.

Näen pidevalt, kuidas inimesed on hädas sellega, et pani "omaks tarbeks" sugulased kirja ja "kohe on googlis näha". On juhuseid (üsna värskeid), kus vend kaebab õe kohtusse (ok ainult AKIsse) et see tema andmeid levitab (ise on oma kirje "hangunud" omanik)

Nii et paraku siin on ja jääb olema kaks poolust - ühed kes tahavad vaba info levikut ja teised kes tahavad rohkem privaatsust. JA see kes tahtis eile info levikut tahab täna privaatsust või kaitset, kui mõni Jõehobu talle voodisse ronib ja pähe istub (Isand Koni saab vihjest aru :))

Seega kogu probleemi olemus on selles, et neid kahte vastuolulist eesmärki (levik ja privaatsus) ei ole võimalik ühe nimetaja alla koondada ja kõik valikud on ühel või teisel moel pahad.

Mitte et ma rahul oleks pakutud lahendustega aga ma mõistan, et palju paremaid ei anna teha ja kui oskaks (kui oleks kellelgi alternatiivid) - siis ma pakuks kindlasti need välja

Henn

Kas nn. "Eesti/Põhjamaade klastrit" ei saaks teha, kus kasutajad oleks ID-kaardi põhised?

Henn Sarv
Küsimus ei ole kallastes ja veekogu suuruses. Asi on rohkem veekogu läbipaistvuses. Hetkel on asi üpris mudane. Mestimiskeskus on täis totrusi, millel klikkides saad näha lemmikpilti kirjaga Error.
Huvitav, kuidas see minu viga on?
Tegemist on küündimatu programmi kirjutamisega. Nad pole vist viitsinud isegi plokk-skeemi joonistada.
Milleks saasta laiali loopida? Milleks mulle mestimised mida mina lahendada ei saa? Neid oleks üpris lihtsalt mulle mitte saata.
Arvuti piilub, saab errori, ei saada. Imelihtne!
Näib nagu käiks paaniline ettevalmistustöö Geni IPO või lihtsalt müügi jaoks. Kurjad juristid on andnud omad suunised, mis peab selleks paigas olema, kuid kuna juristid ei taipa programmeerimisest suurt midagi, sest see pole paragrahvi väänamine, kannatame meie, kasutajad.
Kõige idiootlikum on see, et kui mingil hetkel peaks toimuma tehing, siis edasine on täiesti etteaimamatu. Uus omanik võib üldse lõpetada arenduse ja jäämegi kuhugi reostatud ookeani keskele päästeparvele hulpima.
Ülaltoodu on spekulatsioon, mis põhineb minu kõhutundel, mitte faktidel. Kui keegi on paremini informeeritud, andku märku.

Kas poleks kergem geni kirjed lahti ühendada google'st?

Kui miski teenuse paranoiliste kasutajate hulk ületab mingi mõistliku piiri. nakatab paranoilisus ka teenuse pakkujaid elik arendajaid....... edasi toimub asi lumepalliskeemi järgi...

Mis korra veebilehele kirjutatud, see Google roboti poolt salvestatud... :)

Eelnevast pessimistlikust ja kujundlikust jutust tuleb nüüd järeldada, et mestimisettepanekut tehes tekkiv teade "you dont have permission" või "error" on nüüdsest genis igavene lahendus ?

Olete proovinud, kas on võimalik:
1. mestimisi algatada ?
2. kaastöölisi tekitada ?
3. puid liita ?

Sain järjekordse meili meie töökalt Geni meeskonnalt: " Teie sugupuus on leitud uusi kokkulangevusi" Otselingid juures mestimise alustamiseks. Nimed aga tundmatud ja arvatavalt mitmenda põlve mitmekordsed hõimlased. Igatahes mitte minu hallatavad ega pereliikmed. Vajutades aga otselinki avaneb punane teade-"you dont have permission".
Milleks on sellist meili üldse vaja saata. Milleks pakkuda mestimiseks tundmatuid isikuid. Kas nad siis ise ka ei tea, mis nad teevad ja mida teha saab ?

Private User
Mestimisi on võimalik algatada, kui mõlemad isikukirjed on avalikud.
Ka kaastööliseks kutsumine õnnestub, kui kasutaja pole pugenud pea ees mutimullahunnikusse, saba pikalt püsti.
Isegi puude liitmine on võimalik, kuid see on pigem haruldane erand, sest eelduseks on ülaltoodud avalikustamine.
Geni põhiprobleemiks on hetkel mõtetute mestimiskutsete laiali pasandamine, mida programmiliselt oleks võimalik vältida.
Kuna tegemist on massiivse probleemiga, leiab see ilmselt mõne aja jooksul (1 kuu?) ilmselt lahenduse.
Põhiliseks takistuseks lahenduste leidmisel on hetkel tänu erakordsele kuu seisule sündinud megapühad, mis on kogu judokristliku maailma puhkama pannud ja mõistagi ei lõppe pühapäevaga nagu Eestis, vaid ketravad edasi, juutidel lausa teisipäevani.

Kuni ootame - äkki vaatame kõik seni oma puud üle ja märgime kõik surnud avalikeks... Uue privaatsuse juures tekitab üha rohkem veateateid just olukord kus surnud on privaatseteks tehtud...

...et siis rohkem kui 30 aastat tagasi surnud isikute isikukirjed avalikuks, kui on rohkem andmeid sisestatud ja kui on vaid lihtandmed, siis ka hiljem surnute andmed.

Kasutagem nimekirja otsingu sätteid - Keskne isik - sina ise, Rühm - haldaja, Filtrid - nii kasutajad kui mittekasutajad + surnud + kõik sood + privaatsed, Sündmused - surnud enne 1981.

AKI kirjutas 2009 (Isikuandmete töötlemine suguvõsa uurimiseks):
§ 6. Kuidas kogutud andmestikku avaldada?
(1) Isikuandmete kaitse seadus näeb ette, et isikuandmete töötlemine toimub isiku enda nõusolekul, kui seadus ei sätesta teisiti (§ 10 lg 1). Nõusolek peab olema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (§ 12 lg 2) – seega võib olla ka näiteks e-kiri või faks. Vaidluse korral lasub nõusoleku tõendamise kohustus suguvõsauurijal või muul andmete töötlejal (§ 12 lg 8).
(2) Kui inimese surmast on möödunud alla 30 aasta, annab nõusoleku tema pärija, abikaasa, alaneja või üleneja sugulane, vend või õde. Avaldamiseks piisab neist ükskõik kelle nõusolekust, kuid igaühel neist on õigus nõusolek tagasi võtta. Isiku puhul, kelle surmast on möödunud üle 30 aasta, ei ole nõusolekut vaja.
(3) Nõusolekut ei ole vaja surnu lihtisikuandmete avaldamiseks: nimi, sugu, sünni- ja surmaaeg, surma fakt (§ 13).

Ilmselt on see teema olnud, aga ei leia. Kas kuupäeva formaati saab muuta Eestipäraseks. pp.kk.aaaa ?

Lisaks, vahel on kuupäev punktidega, vahel kaldkriipsuga. Millest see?

ette tänades

Jaak

Showing 481-510 of 2971 posts

Create a free account or login to participate in this discussion