Åke Laxmand, til Valden

Is your surname Laxmand?

Research the Laxmand family

Åke Laxmand, til Valden's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Åke Laxmand, til Valden

Also Known As: "Aage"
Birthdate:
Death: after circa 1423 (Död efter 1422)
Immediate Family:

Son of Peder "Gamle" Laxmand and Taleke Gotskalkdatter Degn, Mule af Falkendal
Husband of Cecilia and Katarina Larsdotter (Aspenäs)
Brother of Peder Pedersen Laxmand; Hans Laxmand, Ärkebiskop i Lund; Poul Pedersen Laxmand, til Valden og Knabstrup and Anders Pedersen Laxmand

Occupation: Dansk riddare, Riksråd, Hövitsman i Värmland
Managed by: Private User
Last Updated:

About Åke Laxmand, til Valden

Aage Laxmand, til Valden

Notater

  • til Valden (Høgs H.), stadfæstede 1405 med sin broder Peder deres faders til Lund Domkirke for sin og sin hustru Talekes sjæle testamenterede gave, gav 1410 en gård til Alvastra Kloster for sin, sin hustrus og sine forældres sjæle og var da ridder, var 1417 rigsråd og beseglede da som forlover forliget med hertugdømmerne samt 1419 forbundet med kongen af Polen, høvedsmand i Vermeland, levede 1423, skal være falden i Sverige, funderede tilligemed sin broder Poul hospitalet i Landskrone og et kapel i Ry.

Gift före 1410 med Cecilia, (Cecilie), gift efter hennes död före 20.7 1419 med Katarina Larsdotter (Aspenäs)

Länkar:

view all

Åke Laxmand, til Valden's Timeline

1390
1390
1423
1423
Age 33