Aappo Aaponpoika Meriläinen

Is your surname Meriläinen?

Research the Meriläinen family

Aappo Aaponpoika Meriläinen's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Aappo Aaponpoika Meriläinen

Swedish: Abraham Abrahamsson Meriläinen, Finnish: Aapo Meriläinen
Also Known As: "Abram"
Birthdate:
Death: before 1763
Pielisjärvi, Finland
Immediate Family:

Son of Abraham Meriläinen and Tiina Jaakontytär Tolvanen
Husband of Maria Pellikka
Father of Abraham Abrahaminpoika Meriläinen; Helena Aapontytär Meriläinen; Kristiina Meriläinen; Olli Abrahaminpoika Meriläinen and Maria Meriläinen
Brother of Gabriel Abrahaminpoika Meriläinen; Jaakko Meriläinen and Anna Meriläinen

Managed by: Henna Iiris Vellamo Laasonen
Last Updated:

About Aappo Aaponpoika Meriläinen

Meriläisten sukuseuran sivut sanoo, että synt.aika tuntematon ja tuskin on 1721 jos vihitty 1730 https://pielisenkarjalanmerilaiset.wordpress.com/karhunpaa/abraham-16xx-17xx/ Abraham Meriläinen, syntymäaika tuntematon, k. ennen vuotta 1763 Pielisjärvellä. Vanhemmat Abraham Meriläinen ja Kirsti Tuovinen, ks. Karhunpää. Puoliso 30.3.1730 Pielisjärvellä Maria Pellikka Kylänlahdesta, s. Pielisjärven rippikirjan 1763-80 mukaan 1698, kuolinaika tuntematon.

Pielisjärven historia I:n isäntäluettelon mukaan vuodesta 1730 isäntänä tilalla Lieksa 26 Merilä. Pielisjärven syyskäräjillä 1730 Abrahamin mainitaan muuttaneen veljiensä Matin ja Jaakon kanssa Lieksaan isänsä kuoltua 1718. Vihittyjen luettelossa 1730 hänen kotikylänään mainitaan kuitenkin Haapajoki, mikä viittaisi siihen, että hän asui silloin yhä Karhunpäässä.

Pielisjärven historia I:n isäntäluettelon mukaan tilan Lieksa 26 isäntänä oli 1710-20 ollut Gabriel Meriläinen (lähdettä ei ole mainittu) ja maakirjojen mukaan tämän jälkeen vuoteen 1725 hänen leskensä. Gabrielin henkilöllisyys on jäänyt epäselväksi. Hän ei voi olla Abrahamin veli Gabriel, sillä tämä oli 1720-luvulla isäntänä Karhunpäässä. Mahdollisesti kyseessä on se Gabriel Meriläinen, joka 1702 ja 1707 mainitaan Lipinlahdessa, ks. Lipinlahti. Gabrielin lesken jälkeen, ennen Abraham Meriläistä, Lieksan 26:n isäntänä oli Jöran Wallius.

Lapsia:

   Kristiina (Christina), s. 25.3.1731 Pielisjärvi, Lieksa, k. 7.3.1802 Pielisjärvi, Lieksa.
   Helena, s. 8.3.1734 Pielisjärvi, Lieksa, k. 4.7.1802 Juuka, Ahmovaara.
   Abraham, s. 12.2.1736 Pielisjärvi, Lieksa, k. 20.1.1797 Pielisjärvi, Lieksa.
   Olli (Olof), s. 7.3.1738 Pielisjärvi, Lieksa, k. 31.1.1764 Pielisjärvi, Puso. Pielisjärven rippikirjan 1763-80 mukaan Helena-siskonsa luona Romppalassa.
   Maria, s. 9.1.1741 Pielisjärvi, Lieksa, k. 3.12.1782 Pielisjärvi, Lieksa.

_________________________________________________________________________________________

Pielisjärven RK 1723-1745 Lieksa s.8: yliviivattuna Abr. Meriläin http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7522782

Samassa rippikirjassa sivulla 28 Abr. Meriläin ja Marg. Pellikka ja veli Jacob Meriläin ja vaimo Marg. Ruokol(ainen) ja Abrahamin tytär Christina (olisiko siinä 10v., syntynyt 1731) http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7522827

Vihitty 30.3.1730 http://hiski.genealogia.fi/hiski/8id5e0?fi+0397+vihityt+156

Vihkimismerkinnässä merkitty paikkakunnaksi Haapajoki, missä?

-Voisiko olla Sotkamossa, missä Meriläisillä merkitty sukunimeksi joskus Marin ?? ( Marin on meri monella kielellä...)

- Kiteellä on ollut myös Pellikka- sukua ja sielläkin on Kiteen Haapajoki. Taitaa olla Dna- osumaa siihen suuntaan...?

-Haapajoki on Pohjois-Pohjanmaalla. mm Sotkamon kirkkoherra oli syntynyt siellä...

view all

Aappo Aaponpoika Meriläinen's Timeline

1721
1721
1731
March 25, 1731
Age 10
Pielisjärvi, Finland
1734
March 8, 1734
Age 13
Pielisjärvi, Finland
1736
February 12, 1736
Age 15
Pielisjärvi, Finland
1738
March 7, 1738
Age 17
Lieksa, Finland
1741
1741
Age 20
1763
1763
Age 42
Pielisjärvi, Finland