Is your surname Hodorovska?

Research the Hodorovska family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Anna Hodorovska

Polish: Anna Korybut-Wiśniowiecka (Chodorowska), Russian: Анна Кшиштовна
Birthdate:
Birthplace: Lviv, Lviv Oblast, Ukraine
Death: 1711 (46-55)
Lviv, Lviv Oblast, Ukraine
Immediate Family:

Daughter of Krzysztof Stanislav Chodorowski and Katarzyna Chodorowska
Wife of Jan Karol Dolski and Konstanty Krzysztof Korybut-Wiśniowiecki
Partner of Prince Ivan Adam Mazepa
Mother of duke Janos Anthony Vishnevetsky and duke Michael Servatius Korybut-Vishnevetsky

Managed by: Filip Jakub Łajszczak
Last Updated:

About Anna Hodorovska

Анна Дольська (1.voto Вишневецька, з дому з Ходоровська; пол. Anna Dolska, ймовірно, між 1661 і 1663, Львів — 6 травня 1711, Львів) — шляхтичка, кума гетьмана Івана Мазепи, листуванням з яким також відома.

Народилася, ймовірно, між 1661 і 1663 роками у Львові. Була єдиною донькою в батька — польського шляхтича зі спольщеного українського (руського) роду Кшиштофа Станіслава Ходоровського гербу Корчак. Матір — дружина батька Катажина з Яблоновських гербу Прус ІІІ, рідна сестра великого коронного гетьмана Станіслава Яна Яблоновського. Анна була тіткою короля Станіслава Ле­щинського.

Була вродливою та освіченою. Будучи в літах, не втратила жіночої чарівності.

Майже ніхто з істориків не сумнівається, що княгиня була посередницею у перемовинах гетьмана України Івана Мазепи з королем С. Лещинським — ставлеником Карла ХІІ. І. Мазепа познайомився з нею 1706 р., перебуваючи в Дубно, потім став хрещеним батьком її онука, позичив їй чималу суму грошей. Дольська стала намовляти гетьмана відійти від царя Петра й стати союзником польського короля С. Лещинського, якого тоді підтримував король Карл XII. Можна припустити, що А. Дольська була втаємничена в деталі місії Соломона в 1689—1692 роках, таємного посланця гетьмана І. Мазепи, метою якої було прохання допомогти визволити Україну від «опіки» Московії. Улітку 1707 року у своєму листі повідомляла про небезпеку, що загрожувала І. Мазепі від князя О. Меншикова, котрий «сам в Україні хоче бути гетьманом» — керманич України подякував за пересторогу. Певне, в цій кореспонденції йшлося як про політичну ситуацію, так і про «амурні справи»: сучасники І. Мазепи (зокрема його племінник Андрій Войнаровський на допитах[9]), згадували, що княгиня Г. Дольська обіцяла вийти заміж за гетьмана. 16 вересня 1707 року Мазепа отримав від неї її лист, а також трактат короля С. Лещинського з 12 пунктів. Польська дослідниця Ілона Чаманська (пол. Czamańska) стверджувала, що власне вона сприяла переходу І. Мазепи на сторону шведів, однак це заперечив, зокрема, Збігнев Анусик (пол. Anusik).

Анна Ходоровська була фундаторкою будівництва (за іншими даними, барокізації колишньої каплиці Бучацьких, якою з початку XVIII ст. опікувалися князі Вишневецькі) нової каплиці в латинському катедральному соборі Львова, яке провели в 1701–1707 роках Мала намір відкрити у Крем'янці школи ордену піярів, що викликало невдоволення єзуїтів. Виділила 3 тисячі золотих римських скудо (еквівалент близько 30000 флоринів на будівництво мурів костелу монастиря піярів у Любешові і 1 тисячу злотих (або 100 золотих римських скудо) — для придбання книг для бібліотеки. Також передала цьому Любешівському монастирю землі свого маєтку в с. Троянівка на Волині.

На початку XVIII ст. після її прохання за дозволом львівського латинського архиєпископа Константія Зелінського до містечка Білий Камінь прибули монахи-тринітарії (латинського обряду), яким передали місцевий парафіяльний костел. Також вона мала фундувати кляштор тринітаріїв у Білому Камені, однак цього не трапилось.1695 року отримала права на маєтності князів Вишневецьких, розташовані за Дніпром.

Померла 6 травня 1711 року у Львові через погіршення стану здоров'я після поразки війська Карла XII і Мазепи під Полтавою та ув'язнення московитами після наказу царя Петра І сина, князя Михайла Сервація Вишневецького, і вивезення до Москви.

Перший чоловік — белзький воєвода, князь Костянтин Криштоф Вишневецький, який засватав її 1676 року, будучи років на 30 старшим. Чоловік був власником (або співвласник) містечка Білий Камінь (тепер село Золочівського району Львівської області); була другою дружиною чоловіка. У них народилися діти: Януш Антоній Вишневецький Михайло Сервацій Вишневецький Дмитро — помер немовлям. Франциска, дружина гощинського старости Казимира Тарла

Портрет її першого чоловіка та, очевидно, Анни з Ходоровських знаходився в захристі львівського костелу святого Антонія.

Вдруге вийшла заміж за великого маршалка литовського Яна Кароля Дольського (1637 — 29 квітня 1695). Шлюб уклали 1686 року(за іншими даними 1689-го). Разом з другим чоловіком мали дітей, які померли в дуже молодому віці(зокрема, Криштоф помер 1698-го). Після смерті чоловіка якийсь час управляла його маєтками. Разом з другим чоловіком призначили земельну ділянку довжиною 275 м та шириною 105 «великих кроків» для будівництва резиденції ченців-піярів у Новому Дольську (Любешові).


GEDCOM Note

Дочь подкомория литовского Кшиштофа Ходоровского и Катаржины (?Анны) Яблоновской.

view all

Anna Hodorovska's Timeline

1660
1660
Lviv, Lviv Oblast, Ukraine
1678
1678
Lviv, Lviv Oblast, Ukraine
1680
1680
Lviv, Lviv Oblast, Ukraine
1711
1711
Age 51
Lviv, Lviv Oblast, Ukraine