Anna Jensdatter Køge

Is your surname Thrane?

Research the Thrane family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Anna Jensdatter Køge

Norwegian: Anna Jensdatter Thrane (Køge), Danish: Anna Jensdatter
Also Known As: "Anne", "Ane", "Kjøge", "Faye", "Thrane", "Trane"
Birthdate:
Birthplace: Køge, Køge, Sjælland, Denmark
Death: circa 1645 (52-69)
Stavanger, Stavanger, Rogaland, Norway
Immediate Family:

Daughter of Jens Køge and NN
Wife of Fogd Chirsten Chirstenson Trane, d.y
Mother of Anna Christensdatter Trane; Elisabeth Christensdatter Thrane and Mette Christensdatter Thrane
Half sister of Marthe Ditlevsdatter Fox

Managed by: Private User
Last Updated:

About Anna Jensdatter Køge

http://www.nermo.org/slekt/d0005/g0000017.html#I24681

ABT 1584 - AFT ER 1645

   * BIRTH: ABT 1584, Kjøge, Danmark
   * DEATH: AFT 1645, Stavanger 

Død efter 1645.

    Var ifølge Faye [s. 239] Søster af Bispinde Scavenius, hvilken Formening støttes ved gamle Familieoptegnelser. Ifølge Faye [s. 239] overvar Kong Christian 4. hendes og Christians Bryllup 7de Søndag efter Trinitatis 1607 og forærede Brudeparret et Sølv Kredentskar

Anna Jensdatter ble født i Køge, Danmark.

Anna giftet seg med Christen Christensen Trane d.y. den 29 jul 1607 i Stavanger.


http://web.archive.org/web/20080622233550/http://www.nose.dk/Norge/...

view all

Anna Jensdatter Køge's Timeline

1584
1584
Køge, Køge, Sjælland, Denmark
1611
August 1611
Stavanger, Rogaland, Norway
1613
1613
Stavanger, Stavanger, Rogaland, Norway
1617
1617
Stavanger, Rogaland, Norge
1645
1645
Age 61
Stavanger, Stavanger, Rogaland, Norway
????