Cecilia Johnsdatter Roos Sudreimsætten

public profile

Is your surname Roos Sudreimsætten?

Research the Roos Sudreimsætten family

Cecilia Johnsdatter Roos Sudreimsætten's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Cecilia Johnsdatter Roos Sudreimsætten

Norwegian: Cecilia Jonsdatter Sudreim
Also Known As: "Sudreimsätten", "Roos", "Sørum", "Sudereim"
Birthdate:
Birthplace: Elingård, Onsøy (?), Fredrikstad, Østfold, Norway
Death: 1411
Vadstena kloster, Vadstena, Östergötlands län, Sweden
Place of Burial: Vadstena klosterkyrka
Immediate Family:

Daughter of Baron Jon Havtoresson Raud and Birgitta Knutsdatter (Torgils Knutssons ätt)
Wife of Ulf Holmgersson Lejonbalk
Mother of Karl Ulfsson (Lejonbalk)
Sister of Haakon Jonsson Rose, til Sudrheim; Ivar Jonsson; Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter and Ulv Jonsson (Roos af Ervalla)
Half sister of Gudlaug Jonsdatter Brynjulfsdatter, Til Sudrheim

Managed by: Hans Ihringsjö
Last Updated:

About Cecilia Johnsdatter Roos Sudreimsætten

"Aschehougs Leksikon", 1974: Sudreim:

Sudreim-ætten, norsk lendmannsætt. Som stamfar har vært regnet baronen (lendmannen) Jon Raud Ivarsson på Sudreim (i Sørum herred på Romerike), men nyere forskning mener å kunne følge ætten 4 slektledd bakover til lendmannen på Romerike ca. 1150, Åle Varg, gift med en datter av Harald Gille. En sønn av Åle skal etter dette være far til Olav Mok (død 1224), sysselmann på Hedmark, og dennes sønn Ivar av Skedjuhof (ca. 1240), far til hr. Jon Ivarsson Raud (død ca. 1314). Sistnevntes sønn Havtore Jonsson (1275 - 1320) var gift med Håkon V's uekte datter Agnes. Hans sønn Sigurd (ca. 1315 - ca. 1392) giftet seg til Giske- og Bjarkøy-godset. Sigurds eldre bror Jon (ca. 1312 - ca. 1390) hadde sønnen Håkon, som var på tale som konge etter Olav Håkonssons død i 1387, og en datter Cecilia. Hun ble gift med den värmlandske ridder Ulf Holmgeirsson, stamfar til den svenske adelsslekt Roos af Hjelmsäter. Til denne slekt hørte bl.a. friherrene og offiserene Carl Gustaf Roos (1655 - 1722) og hans sønn Axel Roos (1684 - 1765) som begge utmerket seg under Karl XII's felttog. I Norge lever tusenvis av mennesker som stammer fra Sudreim gjennom kvinneledd.

Cecilia var gift med den värmlandske ridderen Ulf Holmgeirsson av Lejonbelk. Han utsteder et makeskiftebrev datert Kølen 22.03.1386 (DN VII 320):

"Alla the thetta breff see eller høra skal thet vitlikt wara. at jak Vlf Holmgersson ridder kennis mic meth thesso mino opno brefue hafua giort laglikit skipte. meth minne husfrw Ceciliæ vilia oc ja. ok vplatit allan min egho deel ii litla Aaros ii Ampnheret j Watzbo meth vælboren man herra Eric Ketilsson ridder meth allom tillagom vaato oc thyrro nærraby oc fierran engo vndan takno. for halft Skora j Bergha sokn j Soolløyia ok sonderlika hafuer iak rættalika gialdguldit for thet iak hanom laglika skyldoger var. min egho deel j then holman som husit Ampnaholm. oc forborgghen nw vppa star huilka fornempda egha deela. jak vplater fra mic oc minom arfwom. aa hand fornempdan herra Eric. oc hans arfua til euerdelika egho vtan alt argt. Scriptum Kiolen anno domini m ccc lxxx sexto feria quinta proxima ante dominicam oculi sub sigillo meo presentibus impendenti jn testimonium premissorum."

Sammendrag:

Hr. Ulf Holmgeirssön mageskifter med sin Hustru Cecilias Samtykke, hvad han eier i Lille-Aaros i Amnehered, til Hr. Erik Ketilssön mod Halvparten af Skore i Berge Sogn i Solör og afstaar til ham for Gjæld sin Del af den Holm, hvorpaa Gaarden Amneholm ligger.

Kilde: Efter Orig. p. Perg. i svenske Rigsarkiv. Seglet vedhænger.

Fra "Regesta Norvegica", Bind VII 1370-1390, nr. 1289:

"Makeskiftebrev utstedt av Ulv Holmgeirsson, ridder: Han har med samtykke fra sin hustru Cecilia overdratt det han eier av lille Årås i Amnehärad i Vadsbo til velbåren mann Erik Kettilsson, ridder, mot halvparten i Skåre i Berger sogn i Solør. For sin gjeld til Erik avstår Ulv den holmen som gården Amneholm står på.

Beseglet av utstederen".

Cecilia married Ulf Holmgeirsson Lejonbelk. (Ulf Holmgeirsson Lejonbelk died in 1411.)

KIlde: Elingaard, et gammelt herresete og dets historie; 1963, s.12

view all

Cecilia Johnsdatter Roos Sudreimsætten's Timeline

1372
1372
Fredrikstad, Østfold, Norway
1380
1380
1411
1411
Age 39
Vadstena, Östergötlands län, Sweden
????
Vadstena klosterkyrka