Is your surname Ilbak?

Research the Ilbak family

Ella Ilbak's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

 • Build your family tree online
 • Share photos and videos
 • Smart Matching™ technology
 • Free!

Share

Ella Ilbak

Also Known As: "Illbak"
Birthdate: (101)
Birthplace: Saksaweske, Pöögle vald Karksi kk, Viljandimaa < Pärnumaa, Eesti
Death: August 8, 1997 (101)
Pontiac, Oakland, Michigan, United States
Place of Burial: Tallinn, Harjumaa
Immediate Family:

Daughter of Juhan Hilbak and Tiina Hilbak
Sister of ? Hilbak; Johannes Ilbak; Hilda Ilbak and Marie Ilbak

Occupation: prosaist; kirjanik; tantsija
Managed by: Helle Kulbas
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Ella Ilbak

 • Vikipeedia Ella Ilbak
 • TLÜAR väliseesti isikud Ella Ilbak
 • Raamatututvustus Klaasi taga; Ella Ilbak, Tuvi Malm. Romaan. Eesti Raamat, 2004
 • Sünd vkj 31.10.1895, kaksikõde Hilda
 • ILLBAK Personaalraamat: Polli, Pöögle, Morna ja ...; 1859-1910, 1915
 • ILBAK Tartu-Maarja linnakoguduse ja Pauluse koguduse ...; 1883-1937
 • ILBAK Personaalraamat. A-J (II pihtkond), I kd; 1913-1940
 • Viimne puhkepaik (Kultuurilooline haud)
 • E:Ilbak´u kohta väidab 1938.a. ajaleht et ta oli täisvereline mulk põlvnedes Viljandimaa patriarhaalseist suguvõsadest nii isa kui ema poolt. Oma tantsuõpinguid alustab E I 1913.a., see oli kultuurisündmustest tihe aeg. Avati ju ESTONIA, samal ajal hakkas A.Raudkats koos A-O.Väisaneniga eest rahvatantsude teaduslikku kogumis jpm. Aga H.Kompus väidab, et eesti kunstiline tants , st tants teatrilaval, ei ole võrsunud rahvatantsu traditsioonidest vaid see on spontaanse algatuse vili, tekkides koos eesti lavakunstiga. EI oli üks neist julgeist kes sellega algust tegi ja kes kandis Eesti ja eesti tantsukunsti kodumaast kaugemalegi-Skandinaaviasse, Kesk-Euroopasse, Pariisi, Budapesti, Konstantinoopoli. E I õppis tantsu Petrogradis Issatšenko ja Volkonski juures, Tartus E.Partsi stuudios ja Pariisis R.Duncani jt. Tantsukoolis. Alustas 1918.a. Tartus ja Tallinnas korraldatud iseseisvate tantsuõhtutega. 1921.a. esines peamiselt L-Euroopas ja alates 1959.a. elas USA-s. EI viljeles omaloodud plastilist tantsu ja impressionistlikke kompositsioone kasutades klassikalist muusikat. Ta tõstis lavatantsu teiste professionaalsete kunstide tasemele. Erilist tähelepanu väärivad SALOME. E I hülgab tavapärad, ta ei heida eneselt tantsides mingeid loore, ta taotleb mõju liigutuste järjest kasvava iharuse väljendamisega. Tema parim number LEEK - see algab otsekui maa peale pandud süttematerjalist milles leek tuld vöttes hakkab üles tõusma ja lõpeb maa peale jäänud tuhaga. Tema hetkeline hinge ja keha leegitsus sünnib peamiselt käte varal, käed olid temal kõige väljendusrikkaimad kehaosad.

E.Ilbak oli meie esimene elukutseline tantsijanna, kes välismaa lavadel läbi lõi ja keda seetõttu väljaspool Eestit ehk isegi paremini tunti ja hinnati kui kodumaal. Ella Ilbak oli „rahvuslasest maailmakodanik" (Lea Tormise määratlus), kes elas kaaluka osa oma elust välismaal ja kelle talenti Eestis piisavalt ei mõistetud ega hinnatud. Lisaks on E.Ilbak küpses eas avaldanud kolm kvaliteetset teost, millega pälvinud kindla koha eesti kirjandusloos. Tema avateos „Otsekui hirv kisendab" (1953) kuulub väliseesti memuaristika paremikku. Sellele järgnesid filosoofiliste ja religioossete mõtisklustega romaanid „Tuvi Malm" (1955) ja „Kumisev kannel" (1966).Kirjanik A. Gailit oli õieti see kes Ilbakut kirjutama õhutas. („Kirjad 1952-61: Ella Ilbak, August Gailit"). 1998.a. sängitati E.Ilbaku põrm Tallinna Metsakalmistule.

Andmed: E.Ilbak OTSEKUI HIRV KISENDAB....., Tallinn, 1990; H.Kompus MAAILM ON SÜNDINUD......., Tartu, 1996; EE14kd, Tallinn, 2000; http://www.eesti.ca/

view all

Ella Ilbak's Timeline

1895
November 12, 1895
Pöögle vald Karksi kk, Viljandimaa < Pärnumaa, Eesti
1997
August 8, 1997
Age 101
Pontiac, Oakland, Michigan, United States
1998
June 17, 1998
Age 101
Tallinn, Harjumaa