Is your surname pl. Laszowski Szeliga?

Research the pl. Laszowski Szeliga family

Emilij Laszowski Szeliga's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Emil Filip pl. Laszowski Szeliga

Croatian: Emilij Laszowski
Also Known As: "Emilij pl. Laszowski", "Emilij"
Birthdate:
Birthplace: Brlog na Kupi, Ozalj
Death: November 28, 1949 (81)
Zagreb, City of Zagreb, Croatia
Place of Burial: Zagreb, Croatia
Immediate Family:

Son of Sigismund / Zygmunt Laszowski Szeliga and Sidonija Marija Marijana Laszowski Szeliga Klaić, Laszowski
Husband of Emilija pl. Laszowski Szeliga and Josefina "Fini" Laszowski
Ex-husband of Astrid Laszowski (Claudius)
Father of NN Laszowski

Occupation: hrvatski povjesničar i arhivist, kulturni i javni djelatnik
Managed by: Private User
Last Updated:

About Emilij Laszowski Szeliga

Emilij Laszowski (Brlog na Kupi kraj Ozlja, 1. travnja 1868. – Zagreb, 28. studenoga 1949.), bio je hrvatski povjesničar i arhivist, kulturni i javni djelatnik.

Hr | De

Emilij Laszowski rodio se je u kaštelu Brlog na Kupi, sjeverozapadno od Brloga Ozaljskoga uz samu Kupu, 1868. godine. Potječe iz starog poljskog roda Szeliga. Prezime mu se izvorno piše Łaszowski. Pučku školu i gimnaziju polazio je privatno, a maturirao je u Zagrebu 1887. godine. Kao gimnazijalac proučavao je stare isprave u rodnom Brlogu. Studirao je medicinu u Grazu, a diplomirao pravo na Pravnom fakultetu u Zagrebu 1893. godine. Od 1891. godine kao pravnik bio je zaposlen u Zemaljskom arhivu (današnji Hrvatski državni arhiv). Prvi svoj članak objavio je 10. veljače 1889. godine u karlovačkom Svjetlu pod naslovom »Brlog na Kupi i njegovi gospodari«. Sređivao je arhivsko gradivo brojnih hrvatskih arhiva, od studentskih dana djelatnikom je i poslije ravnateljom Zemaljskoga arhiva, znatno unaprijedivši arhivsku struku. Uredio županijske arhive u Bjelovaru i Virovitici. U Zemaljskom arhivu je 1899. godine zajedno s Ivanom Bojničićem Kninskim kao urednikom pokrenuo Vjestnik kr. hrvatsko-slavonsko-dalmatinskog Zemaljskoga arkiva. Bio je urednikom mjesečnika za rodoslovlje, životoslovje, grboslovlje i pečatoslovlje Vitezović (od 1903. do 1905. godine). Više godina uređivao je list Prosvjeta, a obnašao je dužnost člana zemaljskoga povjerenstva za čuvanje historijskih spomenika kao i zemaljskoga povjerenstva za nazivlje mjesta.

Zajedno s Velimirom Deželićem starijim utemeljio je Družbu »Braća Hrvatskoga Zmaja« (16. studenoga 1905. godine), bio je Zmaj Brloški i Ozaljski, te prvi Veliki meštar Družbe (do 1935. godine), a poslije je proglašen Prazmajem Brloškim i Ozaljskim.[4] Na njegov poticaj osnovani su 1907. godine Muzej grada Zagreba[5] s arhivom i zagrebačka Gradska knjižnica kojima je bio ravnatelj (do 1925. godine). Bio je dionikom u organizaciji Kulturno-historijske izložbe grada Zagreba (1925. godine, prigodom proslave tisućgodišnjice Hrvatskoga Kraljevstva).[5] Sudjelovao je u osnivanju Društva za spasavanje (1909. godine), prethodnice Hitne pomoći i kojemu je bio prvi, privremeni, predsjednik sve do izbora stalnoga predsjednika Miroslava grofa Kulmera, a Laszowski potom obnaša dužnost tajnika.[3] Bio je urednikom glasila Hrvatski Zmaj (1917., 1918. i 1925. godine). U Družbi se njegov rad posebice ističe kod ekshumacije i prijenosa posmrtnih ostataka Petra Zrinskoga i Frana Krste Frankopana iz Bečkoga Novog Mjesta (Wiener-Neustadta) u Zagreb (1919. godine), prijenosa posmrtnih ostataka Ivana Antuna Zrinskoga iz Graza u Zagreb (1944. godine) te kod prijenosa posmrtnih ostataka Eugena Kvaternika, Vjekoslava Bacha i Ante Rakijaša u Zagreb (1921. godine) kao i kod uređenja Ozlja i drugih gradova koji su prije bili u vlasništvu Zrinskih čiji kult njeguje Družba upravo zaslugom Emilija Laszowskog. Zalagao se i postigao je da knez Thurn und Taxis daruje grad Ozalj hrvatskome narodu u kojemu je kasnije uredio Zrinsko-Frankopanski muzej.[2] Inicijatorom je obnove grada Ozlja.[5] Za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske surađivao je i objavljivao članke u Hrvatskom kolu (1942.), Nedjeljnim vijestima (1942.), Gospodarstvu (1943.), Hrvatskoj prošlosti (1943.), Hrvatskom narodu (1943.–44.), Časopisu za hrvatsku povijest (1943.), Novoj Hrvatskoj (1943.–44.) i inima.[2]

Umro je u Zagrebu 1949. godine a pokopan je na Mirogoju.

http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1983.0



Tomislav Galović HRVATSKA HERALDIČKA PERIODIKA ...hrcak.srce.hr/file/73527

Emilij Laszowski Szeliga, zaslužni hrvatski povjesnik i editor arhivskog gradiva, utemeljitelj različitih institucija i društava, rođen je 1. travnja 1868. godine u Brlogu na Kupi. Obitelj mu je bila podrijetlom iz Poljske. Djed Filip Šufflay komunicirao je s mladim Emilijem ni manje ni više nego na latinskom jeziku, što je bez sumnje u mnogočemu već moglo predodrediti njegove interese k povijesti i povijesnim izvorima. Od 1883. Laszowski živi u Zagrebu gdje završava gimnaziju, nakon koje se odlučuje za studij medicine na Sveučilištu u Grazu. No, umjesto ovoga studija Laszowski se vraća u Zagreb i otpočinje studij prava na zagrebačkom Sveučilištu, koji uspješno završava 1893. godine. Prije toga bio se već zaposlio u Kraljevskom hrvatsko-dalmatinsko-slavonskom zemaljskom arkivu u Zagrebu. U tom arhivu prošao je sva zvanja, od onih pripravničkih do na koncu ravnateljske dužnosti. U Zagrebu 1902. godine izdaje Hrvatske povjesne gradjevine, mjestopisni i povjesni opisi gradova, kula, samostana i drugih povjesnih gradjevina (I) čiji dugački naslov dobro opisuje upravo sve one teme koje su Laszowskoga tijekom istraživačkoga rada vrlo često zaokupljale. Među njegovim brojnim knjigama i člancima možemo istaknuti da je upravo u vrijeme pokretanja Vitezovića objavio genealoški rad Matica plemstva županije požeške, srijemske i virovitičke 1745-1502 (Zagreb 1903), te u pripremi i tiskanju imao glasovite Povjesne spomenike plem. općine Turopolja nekoć "Zagrebačko polje" zvane (sv. I. /1225. – 1466./, Zagreb 1904; sv. II. /1467. – 1526./, Zagreb 1905). Idućih godina bit će objelodanjena i preostala dva sveska. Izuzev toga radio je i na Povjestnim spomenicima slob. kralj. grada Zagreba, te Diplomatičkom zborniku. Godine 1905. s nekoliko suradnika, npr. Velimirom Deželićem st., suutemeljitelj je Družbe Braće hrvatskog zmaja. Kasnije, prilikom pisanja turopoljske povijesti - Povijest plem. općine Turopolja nekoć Zagrebačko polje zvane - u tri sveska, uz ostale, jedan od glavnih koautora bio mu je opet Deželić st., vjerni suradnik na stranicama Vitezovića. U biobibliografskom pogledu hrvatsku je leksikografiju zadužio uredništvom i svojim udjelom u leksikonu Znameniti i zaslužni Hrvati te spomena vrijedna lica u hrvatskoj povijesti od 925-1925 iz 1925. godine, o kojem je po prvi put pisao u predgovoru prvoga broja Vitezovića. Laszowski je umro u Zagrebu 28. studenoga 1949. godine. O životu i djelu E. Laszowskoga v. vrlo informativan rad Švab, M., "Uzleti jednoga zmaja." - U povodu 50. godišnjice smrti i 110. obljetnice objelodanjivanja prvenca Emilija Laszowskog (28. studenoga 1949. - 28. studenoga 1999) [rubrika: Obljetnice]. Vijenac (Zagreb). God. VII, br. 150/1999. te monografiju Petković, M. Emilij Laszowski Szeliga (1868. – 1949.). Zagreb : Družba "Braća hrvatskoga zmaja" (Biblioteka Posebna izdanja - Monumenta draconica, knj. I.), 2000.

view all

Emilij Laszowski Szeliga's Timeline

1868
April 1, 1868
Brlog na Kupi, Ozalj
1949
November 28, 1949
Age 81
Zagreb, City of Zagreb, Croatia
1949
Age 80
Mirogoj, Zagreb, Croatia
????