Ferenc Biró (Rákosi)

Is your surname Biró?

Research the Biró family

Ferenc Biró (Rákosi)'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Ferenc Biró

Birthdate:
Birthplace: Sopron, Sopron–Fertődi, Gyor-Moson-Sopron, Hungary
Death: November 10, 2006 (102)
Budapest, Hungary
Place of Burial: Budapest, Hungary
Immediate Family:

Son of Josip Rákosi and Cecilia Rákosi (Rosenfeld) (Lederer)
Husband of Private
Father of Private
Brother of Béla Rákosi (Rosenfeld); Izabella Csillag (Rákosi (Rosenfeld)); Jenő Rákosi (Rosenfeld); Jolán Judit Horváth (Rákosi (Rosenfeld)); Matild Gizella Bányai (Rákosi (Rozenfeld)) and 7 others

Managed by: László Weitzenfeld (Vadnai)
Last Updated:

About Ferenc Biró (Rákosi)

https://mno.hu/migr_1834/zsidoperek-keleteuropaban-857322

http://ntf.hu/index.php/2017/02/05/rakosi-matyas-occse-biro-ferenc-...

Már a névmagyarositás után született, de késöbb felvette a Biró nevet.

A századik életévét is megérte.

Biró Ferenc(RM öccse) 1987-ben például azt mondta a telefonba - Nem azért nem kivánok a munkájában részt venni, mert magamat vagy Rákosit védem, erre nem szorulunk rá.Én egy szektás kommunista vagyok és az ügyet védem, amint azt Rákosi is tette egész életében.1920-ban beléptem a Pártba és becsületes, egyszerü, kommunista vagyok azóta is, és nem hiszem, hogy Rákosi papucsának, magánéletének bármi jelentösége lenne.Messze menöen nem értek egyet ennek a kiemelésével, mert Rákosinak kevés volt a személyes élete, és nem jelentös.Sokat mondok, ha azt állitom, hogy évente háromszor találkoztunk.

Hát akkor mit tudnék én róla mondani a 84-ik esztendömben.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

!992-ben már csak Ferenc élt a testvérek közül 88 évesen.Munkásként szerzett mérnöki diplomát söt feleséget is a moszkvai Repülögéptechnikai Egyetemen.1938-ban megirta

Sztálinnak és Molotownak, nem hiszi, hogy az öccse Zoltán kezet emelt a Szovjetunióra, letartóztatása csak tévedés lehet.1945-ben egyedül tért haza és szerinte másfél - RM szerint négy - hónapig nem tudott elhelyezkedni.Felvetödött, hogy menjen a BM-be, de a pártviszonyok ezt akkor nem tették lehetövé, és nem is szivesen hagyott volna fel a mérnöki pályával.Végül Csepelen kapott állást.(RM örködött a család erkölcsén is.Amikor a felesége nélkül Pesten élö Ferenc összeköltözött egy hölggyel - aki aztán egy PB tag felesége lett - a bátyja közölte vele, hogy szakitania kell, és Ferenc szót fogadott.)

Felesége csak 1946-ban jött Magyarországra.A korábbi katonatisztnö elöször rádióbemondó lett, utánna a Lampert fömérnöke, végül a hajdani repülögyárban szervezett Csepeli Autógyár elsö igazgatója.

A mérnök Ferenc vezérigazgató volt a Csepel - korábban Weiss Manfréd, késöbb Rákosi Mátyás - Müvekben.A volt kerületi titkár szerint olyan mozgékony és eröszakos, mint a bátyja, és megállta a helyét Csepelen.Onnan elkerülve középgépipari(hadiipari) aztán külkereskedelmi miniszterhelyettes lett, és egyetemi tanár.1949-ben Kossuth dijat kapott, összel pedig az Akadémia levelezö tagjává választották.1951-es székfoglalóját "A termelés néhány idöszerü kérdése" cimmel nyujtotta be.1956 okt. 30-án Zoltánnal együtt Moszkvába vitték és nem térhettek haza.Ferenc fia, Viktor, kérte a KB-t, hogy apját mérnöki munkája, s ne bátyja alapján itéljék meg.Miután hazatérhetett levelezö tagsága miatt több akadémikus tiltakozott, mondván, hogy e cimet kizárólag Rákosi öccseként kapta.Fock Jenö KB titkár Szerényi Sándor révén kérte, mondjon le az akadémiai tagságról.De ö kijelentette, több kára mint haszna volt abból, hogy Rákosi a bátyja.

Végül az MTA elnöksége 84/1960-as határozatával megszüntette levelezö tagságát.Amikor 1962-ben Rákosit kizárták a pártból, Ferencet elbocsátották egyetemi tanári állásából. Mérnökként ment nyugdijba.Dicsekvés nélkül állitom - mondta - hogy emberként és mérnökként is megálltam a helyem, olyasmit produkáltam, amit kevesen ebben az országban, mégis feketelistán vagyok harminc év óta.

Férje miniszterhelyettesi kinevezésekor a feleség feladta az igazgatói állást és átment a Jármüipari Fejlesztési Intézetbe.Több találmánnyal kandidátus, nyugdijas.Viktor fiukat már 1946-ban szerették volna vakációra hazahozatni, de ezt a nagybácsi sem tudta elintézni.

Végül csak 1948-ban tért haza tüdöbaja kezelésére.(Az a Kovács professzor gyógyitotta, aki a "tbc-s" RM életének megmentésére szervezett világtüntetések idején, 1938-ban azt mondta a "halálos betegnek" a börtönben: - Bár nekem lenne ilyen tüdöm!)Viktor nem tudott magyarul, mégis itt maradt, itt szerzett diplomát.Aspirantúrára már Moszkvába jelentkezett, és ö volt az egyetlen, akit nem engedtek ki, talán RM közbeszólására, hogy a rokon inkább itthon kandidáljon.Viktor a nagydoktori cimet is megszerezte.Már ö is nyugdijas, s pedagógus feleségével Pesten él. Gyerekeik (és unokáik) - részben a molesztálások miatt - a szocializmus skandináv változatát választották, ami annak idején nagy szó volt a kárörvendöknek: RM rokonai diszidáltak!

_______________________________________________

Dióssy György információja:

Köszönöm, hogy reagált a megjegyzésemre. Bíró Tamarát illetően nem tudom, kik a szülei, viszont úgy hallottam, Bíró Ferenc Rákosi M. sógora volt. Csak sejtem, hogy Tamara az ő gyereke.

1971-ben dolgoztam vele a Vakok Iskolájában - a kettős fogyatékos csoportnál. Jó tíz évvel lehet idősebb nálam. Ha jól emlékszem, Bulgáriában szerzett tanítói végzettséget, amit nem vettek figyelembe, mivel nem volt honosítva. Tamara akcentussal beszélte a magyart. Ő maga mondta el, hogy Bulgáriában nőtt fel, nevelőotthonban. Ott lett angolkóros, mellesleg súlyos rövidlátó is.

Én hamar elkerültem onnan, de tudom, hogy idővel ő is máshová ment dolgozni: a Diószeghy Sámuel utcai nevelőotthonba, ahol súlyos értelmi fogyatékosok voltak. Ennek az intézetnek a jogutódja a kőbányai Éltes Mátyás Nevelőotthon.

Tamara az irodalomba is bekerült Moldova György révén, (Malom a pokolban) aki szerintem róla mintázta meg Altschuler Nagyezsda alakját. Mivel Moldova is dolgozott a nevelőotthoni hálózatban, ő is ismerhette Tamarát, de ez csak halvány feltételezés.

Remélem tudja használni hézagos információimat!

Üdvözlettel:



http://ntf.hu/index.php/2017/02/05/rakosi-matyas-occse-biro-ferenc-...

view all

Ferenc Biró (Rákosi)'s Timeline

1904
June 6, 1904
Sopron, Sopron–Fertődi, Gyor-Moson-Sopron, Hungary
2006
November 10, 2006
Age 102
Budapest, Hungary
????
Budapest, Hungary