Friedrich Fromhold / Fedor Fedorovich Martens

How are you related to Friedrich Fromhold / Fedor Fedorovich Martens?

Connect to the World Family Tree to find out

Friedrich Fromhold / Fedor Fedorovich Martens's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Friedrich Fromhold / Fedor Fedorovich Martens

Russian: Фёдор Фёдорович Мартенс
Birthdate:
Birthplace: Pärnu (Pernau), Pärnumaa (Pärnu kreis), Liivimaa
Death: June 07, 1909 (63)
Valga, Estonia
Place of Burial: St.-Petersburg, Russia
Immediate Family:

Son of Friedrich Wilhelm Martens and Therese Wilhelmina Martens
Husband of Catharine Maria Luisa Martens
Father of Nikolai Martens; Katerina Victoria Martens; Katharina Victoria Martens; Helene Martens; Edith Natalie Sollohub and 2 others
Brother of Peter Johann Julius Wilhaim von Martens; Alide Olympia Martens; Cornelius Ludwig Martens; Friedrich August Martens; Alexander Heinrich Joseph Martens and 4 others

Occupation: International lawyer, Jurist, Professor
Managed by: Arseniy Rusakov
Last Updated:

Isikust Friedrich Fromhold / Fedor Fedorovich Martens (eesti)

Ristimiskanne Pärnu Nikolai koguduse sünnimeetrikas: siin sünniajaks 10.08.1845

Saaga EAA.1273.1.383:15

Friedrich Fromhold von Martens (venekeelsetes allikates ka: Fjodor Fjodorovitš Martens); 15. august (27. 08. UKJ) 1845 Pärnu - 7. juuni (20. 06. UKJ) 1909 Valga; oli Eesti päritolu Venemaa keisririigi õigusteadlane, diplomaat, vahekohtunik ja ajaloolane. Martens andis suure panuse tänapäevasesse rahvusvahelisse õigusse.

Elulugu

Friedrich Fromhold von Martens oli rätsepa poeg.Varakult isa kaotanud Martens saadeti 1854 Peterburi apteekriõpilasest venna juurde, kel õnnestus paigutada noorem vend sealse Jaani koguduse orbudekodusse ja selle juures asuvasse kooli. Martens oli haruldaselt edukas õpingutes, samuti luuleloomingus – nt seoses Nikolai I surmaga (18.02.1855; 02.03. UKJ) koostas ta värsivormis järelehüüde, mille kandis ette kooli aktusel: "Dank dem illustren Herrscherhause / Sind wir doch aller Sorgeb bar / Und können rufen ohne Pause: / Der Zar ist tot, es leb' der Zar!".

Õppis 1863–67 Peterburi Ülikooli õigusteaduskonnas, spetsialiseerudes rahvusvahelisele õigusele, lõpetas kandidaadikraadiga. Täiendas end seejärel Viini, Heidelbergi ja Leipzigi ülikoolis, õigusteaduse magister (1868, Peterburi Ülikool), väitekiri "О праве частной собственности во времия войны", õigusteaduse doktor (1875, samas), väitekiri "О консулах и консульской юрисдикции на Востоке" (saksa ja inglise keelde tõlgituna pani see aluse Martensi rahvusvahelisele tuntusele).

Martensi juhendajaks Peterburi Ülikoolis oli ka TÜ professorite instituudis õppinud professor I. Ivanovski, kelle järglaseks Martens sai Peterburi Ülikoolis riigi- ja rahvusvahelises õiguses, olles 1868–72 Peterburi Ülikooli rahvusvahelise õiguse kateedri eradots ja dotsent, aastast 1871 ka kateedri juhataja, 1872–1905 professor, ühtlasi pidas loenguid rahvusvahelisest õigusest ka teistes Peterburi kõrgkoolides. Pidas Peterburi Ülikoolis 1871 habilitatsiooniloengu teemal "О задачах современного международного права", tema loengukursus "Международное право цивилизованных народов" tõlgiti ka saksa, prantsuse, hispaania, jaapani jt keeltesse.

1880. aastatel ostis Martens Pärnus tagasi oma isamaja ning veetis suvepuhkused kodumaal.

1888 sai Martens Viini Ülikooli õigusteaduskonnalt kutse asuda ülikooli rahvusvahelise õiguse kateedri juhataja kohale (tegemist oli esimese välismaise ülikooli kutsega Vene professorile), millest Martens aga loobus. Martensi õpilaste hulka kuulus õigusteadlane L. Challande (1870–1919), kes omakorda oli TÜ esimese riigiõiguse professori Nikolai Maimi (1884–1976) õpetaja. Martensist tugevalt mõjutatuks pidas end ka TÜ rahvusvahelise õiguse professor A. Piip (1884-1942).

1891. aastal osales Martens Suurbritannia ja Prantsusmaa vahelise vaidluse lahendamisel Newfoundlandi üle. Vene-Jaapani sõja ajal võttis ta osa rahuläbirääkimistest, mis viisid Portsmouthi rahulepingu allakirjutamiseni 1905. 1899. ja 1907. aasta Haagi rahukonverentsidel oli ta Vene delegatsiooni juht.

“Postimehe” teade prof. Martensi surmast 8. juunil 1909 (VKJ).

1909 juuni lõpul kutsuti Martens Pärnust Peterburi nõupidamisele välisministeeriumis, kuhu ta ei jõudnud, sest raudteel tabas teda südameatakk ja Martens suri Valga raudteejaamas. Martensi lahkumisele reageeris järelehüüetega nii Euroopa, USA, Venemaa kui ka Eesti ajakirjandus. Postimees kirjutas: "Prof. Martens, endine rahvusvahelise õiguse professor Peterburi ülikoolis ja välismaiste asjade ministeeriumi alaline liige, on, nagu telegramm teatab, 7. skp. Valga jaamas ära surnud. Kadunu oli rahvuse poolest eestlane."

Teadustöö

Arvukalt töid rahvusvahelise õiguse ja diplomaatia ajaloo alalt. Esimene rahvusvaheliselt tuntud eestlasest õigusteadlane, kelle tähelend sai alguse novembris 1873, mil Peterburi Ülikooli rektor andis talle korralduse ilmuda riigikantsleri (välisministri) vürst A. M. Gortšakovi audientsile, kus viimane teatas, et keiser Aleksander II-l on kavatsus süstematiseerida ja avaldada seeriana kõik Venemaa poolt aegade jooksul välisriikidega sõlmitud lepingud. Keisri nimel tegi riigikantsler Martensile ettepaneku see töö enda peale võtta. Et keelduda polnud võimalik, võttis Martens ettepaneku vastu, saades samas ka riigikantslerilt korralduse koostada ja nädala pärast talle esitada suurteose avaldamise kava. Martens koostaski 20-köitelise teose kava pealkirjaga "Recueil des traités et conventions conclusive par la Russie avec les puissances étrangéres". Teosest ilmus aastail 1874–1909 15 kd.

Martensi sulest tema eluajal viimasena ilmunud 2-osaline õpik oli esimene vene keeles välja antud terviklik originaalne kõrgkooliõpik rahvusvahelisest õigusest, mis sai eeskujuks (standardiks) järgnevate rahvusvahelise õiguse õpperaamatute autoritele. Pärast 1905. aastat kritiseeriti autorit õpiku kitsendava pealkirja pärast, mis eristavat "tsiviliseeritud rahvaste rahvusvahelise õiguse". Kuid hiljem on rahvusvahelise humanitaarõiguse klassiku mõtet hakatud ka teisiti tõlgendama. Näiteks 2003 Pärnus peetud Martensile pühendatud rahvusvahelise õiguse seminaril rõhutas Haagi kohtu liige (hiljem, kuni 2009 president) leedi Rosalyn Higgins, et 21. sajandil on õpiku pealkirjas esitatud "tsiviliseeritud ­riigi" mõiste, mida 20. sajandil püüti ­isegi šovinistlikuks ja rassistlikuks ­tembeldada, omandanud täiesti uue tähenduse: Martensi määratluse järgi "tsiviliseeritud riikideühiskonna liige on ­konkreetne riik üksnes siis ja sedavõrd, kui ja kuivõrd selles riigis inimisiku võõrandamatud inimõigu­sed on teoreetiliselt ja ­tegelikult kaitstud ... Kus ta moraalses ja juriidilises mõttes asetseb, seda ei määra tema paraadi­de täiuslikkus, tema suurtükkide laske­ulatus ega ta drednootide soomuse paksus. Konkreetse riigi rahvusvahelise tõsiselt­võetavuse ja usaldusväärsuse ­ainus tõeline kriteerium on inimese eneseteostamis­võimaluste maht, ­reaalsus ja puutumatus selles riigis ..." R. Higginsi arvates tuleb lõpetada Martensi halvustamine või eiramine ja selgelt tunnistada, et ka 21. sajandil tuleb riike nimetada tsiviliseerituks vaid siis, kui nad on ise nõus oma käitumisele seadma õiguslikke ja moraalseid piiranguid.

Rahvusvahelise õiguses eksisteerib tähtsa põhimõttena Martensi klausel, mis sõnastati esmakordselt Haagi 1889 kokkuleppe preambulis ja mis moodustab Haagi konventsioonide filosoofilise aluse. Martens tuli sellega välja Haagi esimesel rahukonverentsil, kus rühm väikeriike eesotsas Belgiaga ei nõustunud suurriikidega okupatsioonijõudude õiguste ja kohustuste osas ning taotles okupeeritud alade elanike piiramatu vastupanuõiguse tunnustamist. Kõige laiemas tõlgenduses on Martensi klauslist saanud üks humanitaarõiguse aluspõhimõtteid rahvusvahelises õiguses, mis on ära toodud ka 1907. aasta Haagi IV konventsiooni, nelja 1949. aasta Genfi konventsiooni ja selle 1977. aasta lisaprotokolli preambulites, 1998. aasta Rahvusvahelise Kriminaalkohtu Rooma statuudisi jne. Isegi Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN) võttis oma 2000. ­aastal vastu võetud loodushoiu miinimum­standardi preambulisse Martensi klausli. 21. sajandi kontekstis kajastub Martensi mõte ehk kõige kontsentreeritumalt Haagi teise rahukonverentsi IV konventsiooni artiklis 22, mis ütleb, et sõdijatel ei ole piiramatut õigust vaenlasele kahjutegemise abinõude valikus.

Martensi klausli tõlkis professor A. Piip 1927 eesti keelde järgmises sõnastuses: "Täieliku sõja seaduste kogu väljaandmiseni on kõrged lepinguosalised pooled heaks arvanud konstateerida, et juhtumustel, mis mitte pole ette nähtud nende poolt vastu võetud korraldavates määrustes, elani­kud ja sõdijad jäävad rahvusvahelise õiguse kaitse ja võimupiirkonna alla niivõrd, kui need järelduvad tsiviliseeritud rahvaste vahel maksvatest tavadest, humanitaarsetest seadustest ja avalikust õigustundest." See tähendab lahtiseletatult, et isegi ilma spetsiaalsete eeskirjade ja seadusteta tuleb okupeeritud alade tsiviil­elanikke ja sõdijaid kohelda vastavalt rahvusvahelise õiguse põhimõtetele, mis omakorda lähtuvad tsiviliseeritud rahvaste/riikide praktikast, puhtast inimlikkusest ja avalikust südametunnistusest.

Õppe- ja teadustöö kõrval kuulus Martens muuhulgas muudesse ametitesse ja organisatsioonidesse: oli Venemaa välisministeeriumi nõukoja liige (1881–1909), Rahvusvahelise Õiguse Instituudi asepresident ja Haagi Rahvusvahelise Arbitraažitribunali alatine liige (aastast 1884) jm, esindas Venemaad paljudel rahvusvahelistel konverentsidel ja rahuläbirääkimiste delegatsioonide liikmena. Martensil oli eriline roll Haagi Rahupalee ehitamisel – ehituseks raha hankimisel miljardär Andrew Carnegielt olevat kaalukeeleks saanud Martensi diplomaadioskused.

Martens oli Peterburi TA korrespondentliige (1903), Prantsuse Instituudi, Belgia Kuningliku Akadeemia, Berliini ja Dublini juristide ühingute, Societé d'historie diplomatique'i, Vene Imperaatorliku Ajalooühingu jmt organisatsioonide liige, Cambridge'i, Edinburghi ja Yale'i ülikooli audoktor.

Tunnustused

  • 1901. aastal nimetati ta Pärnu linna aukodanikuks.
  • Aastail 1901–1908 oli ta pidevalt esitatud Nobeli rahupreemia kandidaadiks (1902 oli ­peafavoriit).
  • Tõus Vene impeeriumi seisuste tabelis salanõuniku astmele andis Martensile ka aadliseisuse.
  • Paljude Venemaa ja välisriikide aumärkide (Püha Stanislavi ja Püha Anna 2. ja 1. järgu ordenid, Püha Vladimiri 2. järgu orden, Aleksander Nevski orden, Franz Josephi Komandöririst jt) kavaler.
  • Eestis loodi 2004. aastal Martensi Selts.

Tegevuse jäädvustamine

Venemaa Teaduste Akadeemia annab aastast 1995 välja Martensi-nimelist auhinda kui üht kõrgeimat tunnustust rahvusvahelise õiguse alal vene keeles avaldatud töödele (1995–2007 on auhinna saanud 4 teadlast).

Ta on Jaan Krossi romaani "Professor Martensi ärasõit" (1984) peategelane.

Haagi Rahupalee fuajees on avatud Martensi mälestusbüst, samasugune büst asub ka Peterburi Ülikooli õigusteaduskonnas. 2003 avati Martensile mälestustahvel Pärnu südalinnas asuval pangahoonel (endine raudteejaama hoone).

Teoseid

  • Völkerrecht. Das internationale Recht der civilisierten Nationen. I–II. Berlin, 1883–1886
  • Sõda ja õigus ning sõda ja seadus. // Sõdur (1921)
  • Sõda ja seadus. // Acta Society Martensis (2006) 2, (2007) 3

Viited

  • Postimees (Tartu: 1886-1944) nr.124, 8. juuni 1909, lk 3.
  • 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 Eesti Teaduse Biograafiline Leksikon, 3. köide

Kirjandus

  • EE V (1935), 1007
  • EE 14, 279
  • Leesment, L. F. F. Martensit meenutades. // Nõukogude Õigus (1975), 68–75
  • Kross, J. Professor Martensi ärasõit. Tallinn, 1984
  • Järvelaid, P. 360 aastat Tartu Ülikooli õigusteaduskonda (III). // Eesti Jurist (1992), 3–4
  • Alas, A., "Professor Martens ja rahvusvahelise õiguse areng" // Looming 2000, nr 2, lk 301–303
  • Pustogarov, V. Our Martens. International Lawyer and Architect of Peace. The Hague, 2000 (vene keeles 1993)
  • Schirks, R. Die Martensche Klausel: Rezeption und Rechtsqualität. Baden-Baden, 2002
  • Kross, J. Veel üks tuntud ja tundmatu eestlane. // Acta Society Martensis (2005)1, 3–20
  • Mälksoo, L. Rahvusvahelise õiguse teooria ajalugu Venemaal: tsivilisatsioonide dialoog Euroopaga. // Rahvusvaheline õigus Eestis: ajalugu ja poliitika. Tallinn, 2008, 129–150
  • Valk, K. Martensi klausel rahvusvahelises õiguses – teooria ja praktika lahendamata akord. // Õpetatud Eesti Seltsi aastaraamat. Tartu, 2008, 149–177.

WWW:

О Фёдоре Фёдореович Мартенсе (русский)

Фридрих Фромгольд Мартенс родился в Пернове Лифляндской губернии (ныне г. Пярну, Эстония) 15(27) августа 1845 г. О его родителях практически ничего достоверно неизвестно. Национальность Мартенса по-разному определяется немецкими и эстонскими исследователями. По свидетельству современников, Мартенс свободно изъяснялся по-эстонски. 1

Семья была евангелическо-лютеранского вероисповедания, поэтому после смерти родителей он воспитывался в сиротском доме при Петропавловской церкви в СПб.

Был женат на дочери сенатора Катарине-Марии-Луизе (Екатерине Николаевне) Тур (1861–1913), имел сына и трех дочерей. После венчания поменял имя Фридрих Фромгольд на Федора Федоровича.2

В 1863 г. Мартенс окончил курс наук в Главном немецком училище св. Петра (Петришуле). В училище он проявил большие способности историка, и учителя уговаривали его стать словесником, но молодой человек поступил на юридический факультет Императорского Санкт-Петербургского университета.

В университете он увлекался уголовным правом и, как будто между делом, написал работу «Об отношениях между Россией и оттоманской Империей в царствование Императрицы Екатерины II», которая стала его выпускным сочинением. Когда Мартенс пришел к декану Игнатию Иакинфовичу Ивановскому, чтобы посоветоваться насчет того, на какой кафедре ему оставаться, декан убедил его готовиться к профессорскому званию по кафедре Международного права. И.И. Ивановский при этом сказал: «Итак, теперь и у нас будет наш собственный Мартенс», намекая на двух известных юристов, носивших ту же фамилию.

Под руководством Ивановского Мартенс защитил магистерскую диссертацию под названием «О праве частной собственности во время войны» (1869 г.). Затем он был командирован за границу: занимался в Вене, Гейдельберге, Лейпциге; слушал лекции Л. фон Штейна и И. Блунчли. По возвращении в Петербург он был назначен доцентом кафедры Международного права в Университете.

Его первая лекция состоялась 28 января 1871 г. и называлась «О задачах современного международного права». В ней он обосновывал положение о том, что развитие науки международного права происходит с учетом социального и политического прогресса государств, а также в теснейшей связи с историей международных отношений. Целостным воплощением замысла Ф.Ф. Мартенса стал двухтомный курс «Современное право цивилизованных народов».

В 1873 г. он защитил докторскую диссертацию «О консулах и консульской экспедиции на Востоке». С 1876 г. он – ординарный профессор университета, в котором оставался до 1905 г. Помимо этого, Мартенс читал лекции в Императорском училище Правоведения и Императорском Александровском лицее.

С 1869 г. имя Ф.Ф. Мартенса неразрывно связано с Министерством иностранных дел России. В 1879 г. он стал чиновником особых поручений при государственном канцлере А.М. Горчакове, а с 1881 г. – постоянный член Совета министерства. Его авторитет неуклонно рос среди монарших особ, ученой общественности и политических кругов.

С 1884 г. Мартенс – постоянный участник международных конференций Красного Креста, конференций по международному частному праву в Гааге (1889–1890), I Гаагской конференции мира (1899), Постоянной палаты третейского суда в Гааге (1899), участник нескольких двухсторонних третейских разбирательств. Второй уполномоченный II Гаагской конференции мира (1907).

Его славный жизненный путь прервался 7 июня 1909 г. По пути в Петербург Ф.Ф. Мартенс скончался на железнодорожной станции Валк Лифляндской губернии от внезапной остановки сердца. 11 июня выдающийся ученый и дипломат нашел последнее пристанище на Волковском лютеранском кладбище.

Труды и дни профессора Мартенса

Мартенс как историк

Велики заслуги Мартенса перед исторической наукой. В 1874 г. появился первый том «Сборника трактатов и конвенций, заключенных Россией с иностранными державами». Идея создания систематизированного сборника международных договоров принадлежит государственному канцлеру А.М. Горчакову, который получил одобрение Александра II. В «Сборнике трактатов» воспроизведение полных текстов международных соглашений предварено самостоятельными историческими очерками, которые были основаны на богатом архивном материале. Для Мартенса были открыты фонды министерских архивов, что свидетельствовало о большом внимании к его работе со стороны высшего руководства страны. «Живой историей русских договорных отношений с иностранными державами» называл этот труд ученик Ф.Ф. Мартенса профессор М.А. Таубе.

15 томов, изданные с 1874 по 1909 гг., охватывали отношения России с Австрией, Германией, Францией и Англией. Отправной точкой стал 1648 г. для Австрии, для Германии – 1656, для Англии – 1710, для Франции – 1717. Мартенс задумывал и 16-й том, посвященный отношениям с Турцией, но смерть не позволила реализовать этот замысел.

Ф.Ф. Мартенс является автором серии интересных исторических очерков, опубликованных в различных российских журналах. Среди них:

«Россия и Англия в Средней Азии» (1880),
«Россия и Пруссия при Екатерине II» (1882),
«Национальная политика князя Бисмарка» (1883),
«Россия и Пруссия в эпоху Реставрации» (1883),
«Россия и Англия в XVI-XVII вв.» (1891),
«Россия и Англия в начале XIX столетия» (1894),
«Император Николай и королева Виктория» (1896),
«Россия и Англия в царствование императора Николая I» (1898),
«Россия и Англия накануне разрыва» (1898),
«Александр I и Наполеон. Последние годы их дружбы и союза» (1905).
Ф.Ф. Мартенс был членом Русского императорского исторического общества, «Société de l’histoire diplomatique» и членом-корреспондентом Института Франции. Член-корреспондент Академии наук по разряду историко-политических наук историко-филологического отделения.

Мартенс в МИД

(из книги: Пустогаров В.В. Федор Федорович Мартенс – юрист, дипломат. М., 1999. С. 96-97, 116-117)

Ф.Ф. Мартенс был зачислен на службу в Министерство иностранных дел 6 января 1869 г. в чине коллежского секретаря, что в Табели о рангах соответствовало 10 классу. За свои заслуги Мартенс получит чин тайного советника (2 класс). «Занимайтесь вашей наукой», – сказал тогдашний государственный канцлер А.М. Горчаков молодому сотруднику. В 1879 г. его назначают чиновником для особых поручений, в 1881 – членом Совета МИД. Учитывая тот факт, что с 1881 до 1909 года Совет собирался всего один раз и никак не рассматривал дела внешней политики и министерства, то это назначение было скорее формальным повышением. Реальное положение Мартенса определялось уважением к нему государственных деятелей всего мира и широких слоев общественности. Мартенс был советником всех министров иностранных дел: Гирса Н.К., Лобанова-Ростовского А.Б., Муравьева М.Н., Ламздорфа В.Н., Извольского А.П.

Мартенс как дипломат и арбитр

Международные конференции с участием Мартенса:

  • 1874 – Брюссельская конференция по определению и кодификации законов и обычаев войны.
  • 1884-1885 – Берлинская конференция по Африке.
  • 1893 – первая Гаагская конференция по международному частному праву (Мартенс принимал участие во 2-й, 3-й и 4-й конференциях, до 1904 г.).
  • 1899 – Первая Гаагская конференция мира.
  • 1899-1900 – Брюссельская конференция по африканским делам.

Международный арбитраж с участием Мартенса:

  • 1891 – спор между Англией и Францией о праве рыбной ловли у берегов Ньюфаундленда.
  • 1893 – спор между Англией и США о праве рыболовства в Беринговом проливе.
  • 1895 – спор между Англией и Голландией относительно ареста капитана английского судна «Costa-Rica-Packet».
  • 1899 – спор между Англией и Венесуэлой из-за территории реки Ориноко.
  • 1902 – спор между Мексикой и США по поводу калифорнийских духовных фондов.

Награды Ф. Ф. Мартенса:

  • Орден Святого Александра Невского (Россия)
  • Звезда Ордена Святого Станислава (Россия)
  • Орден Спасителя 1 степени (Греция)
  • Орден Франца-Иосифа. Командорский крест (Австро-Венгрия)
  • Орден Короны 2 степени (Италия)
  • Орден Госпиталя Святого Иоанна Иерусалимского (Великобритания)
  • Знак Ордена Железной Короны (Австро-Венгрия)
  • Почетное Отличие в области искусств и наук

Источник: Памяти профессора Ф.Ф. Мартенса (1845-1909) : К VII Мартенсовским чтениям



Ссылки:

view all 11

Friedrich Fromhold / Fedor Fedorovich Martens's Timeline

1845
August 15, 1845
Pärnu (Pernau), Pärnumaa (Pärnu kreis), Liivimaa
1880
October 26, 1880
Saint Petersburg, gorod Sankt-Peterburg, Saint Petersburg, Russia (Russian Federation)
1882
1882
Saint Petersburg, gorod Sankt-Peterburg, Saint Petersburg, Russia (Russian Federation)
1884
May 1, 1884
1884
1886
1886
Pavlovsk, St.-Petersburg, Russia
1888
August 3, 1888
St.-Petersburg, Russia
1892
1892
St.-Petersburg, Russia
1909
June 7, 1909
Age 63
Valga, Estonia