Friedrich Parrot

Is your surname Parrot?

Research the Parrot family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Jean Jacques Friedrich Wilhelm Parrot

Russian: Иоганн Якоб Фридрих Вильгельм Паррот
Also Known As: "Jean Jacques Frederic Guillaume", "Johann Jacob Friedrich Wilhelm", "Fredericus", "Fridericus"
Birthdate:
Birthplace: Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany
Death: January 15, 1841 (49)
Dorpat (Tartu), Estonia
Place of Burial: Tartu, Tartumaa
Immediate Family:

Son of Georg Friedrich Parrot and Susanne Wilhelmine Parrot
Husband of Henriette Dorothea Catharine Parrot and Emilie Wilhelmina Parrot
Father of Bertha Henriette Wilhelmine Parrot; Anna Margaretha Parrot; Moritz Friedrich von Parrot and Piers Friedrich von Parrot
Brother of Wilhelm Friedrich von Parrot

Occupation: Prof.
Managed by: Private User
Last Updated:

About Friedrich Parrot

Jean Jacques Friedrich Wilhelm Parrot (ka Friedrich Parrot, Friedrich Wilhelm von Parrot ja Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot) (25. oktoober 1791 Karlsruhe – 15. jaanuar 1841 Tartu) oli arstiteadlane ja bioloog. https://et.wikipedia.org/wiki/Jean_Jacques_Friedrich_Wilhelm_Parrot

Tema isa oli taasavatud Tartu Ülikooli esimene rektor George Frederic Parrot.

Friedrich Parrot lõpetas 1814 Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja töötas alates 1821 Tartu Ülikoolis. Aastail 1821–1826 oli ta Tartu Ülikooli füsioloogia, patoloogia ja semiootika professor.

Aasta 1811 reisis ta Krimmi ja Kaukaasiasse. Seal kasutas ta baromeetrit, et mõõta Musta ja Kaspia mere veetaseme erinevus.

Pärast Tartusse naasmist määrati ta doktori assistendiks ja 1815 Venemaa sõjaväe kirurgiks.

1816–1817 külastas ta Alpe ja Püreneesid. Alpides üritas ta tõusta 4634 m kõrgusele Monte Rosale ja jõudis kõrguseni 3915 m. Püreneedes tõusis ta kõrguselt teisele tipule Maladetale (3375 m) ja teadaolevalt esimese inimesena kõrguselt kolmandale tipule Monte Perdidole (3355 m).

Aastal 1829 juhatas ta Tartu ülikooli ekspeditsiooni Kaukaasiasse ja käis 26. septembril 1829 koos Hatšatur Abovjani ja veel kolme üliõpilasega Suur-Ararati tipus (5165 m kõrgusel). See oli osa uurimisretkest, mille käigus uuriti Maa gravitatsiooni ja magnetismi, orograafiat, mäestike geoloogilist ehitust, lumepiiri kõrgust, kliimat ja taimestiku kõrgusvööndeid. Sellega loetakse teda tänapäevase mägironimise rajajaks.

Ta oli Tartu ülikooli füüsikaprofessor alates 1826 ja rektor 1831–1834.

1837 sooritas ta ekspeditsiooni Lapimaale Torniosse, et uurida pendli võnkumist ja Maa magnetismi.

Ta leiutas gasomeetri ja barotermomeetri – viimast kasutatakse õhurõhu abil paiga kõrguse mõõtmiseks merepinna tasemest. Eestis tutvustas ta Katalooniast kaasa toodud päikesekella, mis oli väike silindrikujuline taskus kantav seade, umbes 8 cm pikk ja 1,5 cm läbimõõduga.

Parroti tütar Anna Margaretha Parrot abiellus Conrad Jacob Strauchiga. Nende järeltulijad elavad tänapäeval Austraalias.

Esimene teadaolev mägironija Eestimaal oli Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot, hilisem Tartu Ülikooli rektor. Pärast 1814.a. Tartu Ülikooli lõpetamist veetis Parrot järgmised viis aastat Lääne-Euroopas ning tegi reise Alpidesse ja Püreneedesse. Üritades Monte-Rosa (4634m) tõusu, jõudis ta kõrguseni 3915m, Püreneedes tõusis ta aga kõrguselt teisele tipule Maladettale (3365m) ja teadaolevalt esimese inimesena kõrguselt kolmandale tipule Mon-Perdjule (3346m). 26.09.1829 tõusis J.J.F. Parrot, koos Khachatur Abovian’i (hilisem kuulus Armeenia poeet) ja kolme teise tudengiga, Suur-Ararati (5165m) tippu juhtides ulatuslikku uurimisretke, mille käigus uuriti Maa gravitatsiooni ja magnetismi, orograafiat, mäestike geoloogilist ehitust, lumepiiri kõrgust, kliimat, taimkatte kõrgusvööndeid jne.

О Friedrich Parrot (русский)

Иоганн Якоб Фридрих Вильгельм Паррот – естествоиспытатель, физиолог, патолог, медик, физик, профессор, проректор и ректор Дерптского университета, член-корреспондент Петербургской АН, альпинист, за свою короткую жизнь стал автором 20 работ по физике, медицине и о горовосхождении с научными целями.
Во время восхождения на Арарат познакомился с дьяконом Эчмиадзинского монастыря, будущим реформатором армянского языка и литературы Хачатуром Абовяном и способствовал определению последнего на учебу в Дерптский университет.
Отечественная специальная литература отмечает Паррота как «зачинателя горовосхождений в нашей стране».

view all

Friedrich Parrot's Timeline

1791
October 25, 1791
Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany
1825
October 2, 1825
Dorpat (Tartu)
1831
August 22, 1831
Dorpat (Tartu)
1838
March 6, 1838
Tartu, Tartu linn, Tartu County, Estonia
1841
January 15, 1841
Age 49
Dorpat (Tartu), Estonia
????
????
Vana-Jaani kalmistu, Tartu, Tartumaa