Graf Stanislaus* Ignazy Hieronym Александрович von der Mohl

Is your surname Моль?

Connect to 124 Моль profiles on Geni

Graf Stanislaus* Ignazy Hieronym Александрович von der Mohl's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Graf Stanislaus* Ignazy Hieronym Александрович von der Mohl (Моль)

Polish: Stanisław* Ignacy Hieronim Mohl
Also Known As: "Stanisław Ignacy Hieronim Mohl h. Ropuchy"
Birthdate:
Birthplace: Wyszki, Bielsk County, Podlaskie Voivodeship, Poland
Death: May 24, 1894 (73)
Dyneburg (Daugavpils), Daugavpils pilsēta, Daugavpils pilsēta, Latvia
Immediate Family:

Son of Alexander Францишекович von der Mohl and Gräfin Zofia Дмитриевна von der Mohl
Husband of Фелиция Теофиловна Моль (Комар) and Gräfin Felicitas von der Mohl
Father of Александр Станиславович Моль; Владислав Станиславович Моль; Владислав-Пробусь-Иосиф Станиславович Моль; Героним-Франц-Иван Станиславович Моль; Мария-Фелиция Станиславовна Моль (Моль) and 16 others
Brother of Helena Александровна Klemens; Teresa Александровна Szadurska; Anna Александровна Mikulska; Aleksander Александрович Mohl; Zofia Popławska and 9 others

Occupation: hrabia, naczelnik powiatu dyneburskiego w powstaniu styczniowym, marszałek szlachty powiatu dyneburskiego, polski działacz narodowy, ziemianin, zesłaniec
Managed by: Private User
Last Updated:

About Graf Stanislaus* Ignazy Hieronym Александрович von der Mohl

Stanisław Ignacy Hieronim Mohl herbu Ropuchy (ur. 26 marca 1821 w Wyszkach (Inflanty Polskie), zm. 24 maja 1894 w Dyneburgu) – hrabia, naczelnik powiatu dyneburskiego w powstaniu styczniowym, marszałek szlachty powiatu dyneburskiego, polski działacz narodowy, ziemianin, zesłaniec.

Stanisław Ignacy Hieronim hrabia Mohl herbu Ropuchy[1] urodził się 26 marca 1821 roku w Wyszkach w Inflantach Polskich, był synem Aleksandra hr. Mohla i Zofii z Dobrzańskich[1]. Pełnił funkcję marszałka szlachty powiatu dyneburskiego i był właścicielem dóbr Wyszki[2][3]. Ożenił się z Felicją z Komarów[1][4].

Uczestniczył w polskim ruchu konspiracyjnym w województwie inflanckim. Włączył się w organizację powstania i został powołany przez rząd narodowy na naczelnika powiatu dyneburskiego[5][6]. W 1863 roku jego dwór w Wyszkach był miejscem przygotowań do wybuchu powstania w Inflantach Polskich[7][2]. Współpracował z Leonem Platerem, Zygmuntem Bujnickim, Władysławem Sołtanem i Antonim Rykiem[2][6]. Powstańcy pod dowództwem Zygmunta Bujnickiego dnia 13 kwietnia 1863 roku zaatakowali rosyjski transport broni pod Krasławiem[5]. Kilka wozów zdobytej broni zostało przejętych przez zbuntowanych chłopów ze wsi Dubno, będących na usługach carskiego zaborcy i oddanych wojsku rosyjskiemu[8][9]. Ujęli również Leona Platera i przekazali do więzienia w Dyneburgu[2].

Chłopi, wiedząc o powstańczych działaniach Stanisława Mohla, ruszyli do wsi Wyszki, spalili dwór i budynki folwarczne, ucięli ramię służącej, skatowali żonę i domowników[9][8]. Chłopi związali hrabiego Mohla i przekazali Rosjanom[2]. Pomimo że sąd wojenny nie zdołał udowodnić mu udziału w powstaniu, skazano go na karę śmierci przez powieszenie[8]. Karę zamieniono na zesłanie na Syberię. Przebywał z żoną Felicją i dziećmi na zesłaniu w Ufie[10]. Tam organizował polskie nabożeństwa i pomoc dla przybywających polskich zesłańców[10]. Po powrocie z zesłania, dzięki interwencji u cara wykupił skonfiskowane dobra Wyszki[2][8]. Miał kilkoro dzieci. Był ojcem pisarza i księdza misjonarza Aleksandra Mohla[8]. Zmarł w 24 maja 1894 roku w Dyneburgu[1]. Dobra Wyszki odziedziczył jego syn Hieronim[4].

Przypisy

Marek Jerzy Minakowski, Stanisław Ignacy Hieronim Mohl h. Ropuchy, Sejm-Wielki.pl [dost%C4%99p 2018-10-22].
Z okolic Dźwiny. Księga zbiorowa na dochód Czytelni Polskiej w Witebsku, Witebsk: skł. gł. w Zarządzie Towarzystwa Dobroczynności w Witebsku ; Odbito w drukarni Józefa Zawadzkiego, 1912, s. 26,47,48,103,104.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XIV – wynik wyszukiwania – DIR, dir.icm.edu.pl [dost%C4%99p 2018-10-22] (pol.).
Antoni Urbański, Memento kresowe, 1929, s. 122,123.
Marcin Niewalda, Powstanie styczniowe 1863 – Katalog uczestników, bitew i miejsc., genealogia.okiem.pl [dost%C4%99p 2018-10-22].
Dorota Samborska-Kukuć, Leona Platera droga do bohaterstwa. Z dziejów powstania styczniowego za Dźwiną, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 2013.
Nie tylko Leon Plater – mniej znane epizody i postacie z historii Powstania Styczniowego w Inflantach | Polonika.lv, polonika.lv [dost%C4%99p 2018-10-22] (pol.).
Marcin Czermiński, Ś.p.X.Aleksander Mohl TJ wspomnienie pośmiertne, Kraków: Drukarnia „Czasu”, 1913, s. 3–8.
Gazeta W.Xięstwa Poznańskiego nr 105, Poznań, 7 maja 1863, s. 2.
Jolanta Sikorska-Kulesza, Polacy na Uralu w latach 60.-80. XIX wieku w świetle wspomnień Władysława Zahorskiego, Uniwersytet Warszawski, Instytut Historyczny, 2017, s. 48–52.

* Reference: MyHeritage Family Trees - SmartCopy: Feb 27 2016, 7:39:09 UTC


GEDCOM Note

Отставной Лейб-гвардии Гродненского гусарского полка ротмистр.

7085-4-45
Вышки
1894 - смерть
Скончался помещик, отставной ротмистр гвардии, вдовец Станислав Молль в Вышках 24 мая от разрыва сердца , 74 года, оставил детей - Станислава, Теофиля, Геронима, Ивана, Фелициана, Софию, Розалию, Марию.
Похоронен на приходском кладбище
стр.116

view all 25

Graf Stanislaus* Ignazy Hieronym Александрович von der Mohl's Timeline