Is your surname Boner?

Connect to 1,025 Boner profiles on Geni

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Hans Boner

Polish: Jan Boner h. Bonarowa
Also Known As: "Johann"
Birthdate:
Birthplace: Landau, Rhineland-Palatinate, Germany
Death: 1523 (60-62)
Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Immediate Family:

Son of ? Bonner de Vyssenberg and ? Boner
Husband of Szczęsna Boner
Brother of Jakub Andrzej Boner; Fryderyk Boner h. Bonarowa and Andrius Fabijonas Boner
Half brother of Elżbieta Boner z Landau; Otylia Boner z Landau and ??? Ludwik Boner z Landau

Occupation: Krokuvos pirklys ir Karaliaus bankininkas
Managed by: Private User
Last Updated:

About Jan Boner h. Bonarowa (Polski)

Jan Boner (Hans Boner, Johann Boner) herbu Bonarowa z Landau in der Pfalz (ur. w 1462, zm. 15 grudnia 1523 w Krakowie) – kupiec krakowski i bankier królewski, żupnik wielicki, wielki żupnik olkuski i dzierżawca olbory olkuskiej w latach 1508-1523, żupnik chęciński, burgrabia i wielkorządca zamku krakowskiego[1] w 1522 roku, starosta oświęcimski, krzeczowski, ojcowski, rabsztyński[2].

Ożeniony ze Szczęsną Morsztynówną, zięć Stanisława Morsztyna rajcy krakowskiego Miał trzech braci; Fryderyka Bonera i Jakuba Andrzeja Bonera (zm. 1517) kupców i bankierów oraz Andrzeja Fabiana humanistę i poetę.

Jan Boner wywodził się z Alzacji. Wraz z braćmi Jakubem i Fryderykiem w drugiej połowie XV wieku osiedlił się we Wrocławiu. 7 lutego1483 roku Jan Boner wyemigrował do Krakowa gdzie przed radą miejską złożył przysięgę stając się obywatelem miasta. Był założycielem polskiej gałęzi rodu Bonerów – rodziny mieszczańskiej, pochodzenia niemieckiego, w późnym średniowieczu osiedlonej na Śląsku i w Małopolsce, od XV wieku jej przedstawiciele odgrywali ważną rolę na dworze Jagiellonów. W 1498 roku stał się członkiem rady miejskiej w Krakowie, a w 1522 wszedł w skład 6-osobowej komisji zarządzającej miejską kasą. W 1506 był posłem miasta Krakowa na elekcję króla Zygmunta Starego. W 1508 na mocy umowy z rodziną Bełzów wszedł w posiadanie kaplicy św. Ducha w Kościele Mariackim przekształcając ją w kaplicę pw. św. Jana Chrzciciela jako mauzoleum rodzinne. Do tego kościoła ufundował również zachowane do dziś stalle przeznaczone dla członków rady miejskiej.

Mieszkając w Królestwie Polskim dorobił się w czasach panowania Aleksandra Jagiellończyka wielkiego majątku na papierniach w Balicach, Bonarce i Kamieniu, będąc równocześnie na mocy królewskiego przywileju wraz z Kacprem Berem i Janem Turzo dostawcą srebra dla królewskiej mennicy. Doprowadził do rozdziału majątku państwowego od finansów prywatnych króla. Majątek swój wielokrotnie powiększył za czasów Zygmunta I Starego przejmując różne nieruchomości głównie za niespłacone pożyczki bankowe. Był właścicielem ogrodu za Bramą Mikołajską, kamienic w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. W 1515 został zarządcą żup solnych w Wieliczce, rok wcześniej w 1514 roku uzyskał dla siebie polski indygenat i herb szlachecki Bonarowa. W 1522 został wielkorządcą krakowskim.

Nie posiadając własnych dzieci cały majątek wraz z piastowanymi urzędami przekazał bratankowi Sewerynowi Bonerowi (1486-1549).

Zobacz też

Zamek Odrzykoń

Przypisy

Hieronim Łabęcki, Spisy chronologiczne dawnych żupników w Polsce, w: Biblioteka Warszawska 1859, t. I, s. 826-827. Urzędnicy centralni i nadworni Polski XIV-XVIII wieku. Spisy". Oprac. Krzysztof Chłapowski, Stefan Ciara, Łukasz Kądziela, Tomasz Nowakowski, Edward Opaliński, Grażyna Rutkowska, Teresa Zielińska. Kórnik 1992, s. 213.

view all

Hans Boner's Timeline

1462
1462
Landau, Rhineland-Palatinate, Germany
1523
1523
Age 61
Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland