Hans Danielsson Ekeroot

Is your surname Ekeroot?

Research the Ekeroot family

Hans Danielsson Ekeroot's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Hans Danielsson Ekeroot

Also Known As: "Johannes Danielis Ekerotus"
Birthdate:
Death: 1683
Geta, Åland Islands
Immediate Family:

Son of Daniel Larsson Ekeroterus and Katarina
Husband of Elsa Brynielsdotter Ekeroot, Mansnerus
Father of Katarina Hansdotter Törn
Brother of Jonas Ekeroot

Occupation: Getan kappalainen
Managed by: Private User
Last Updated:

About Hans Danielsson Ekeroot

sl. 1653 Hans Ekeroot Johannes Danielis, Alandus 978. Vht: Finströmin Getan kappalainen Daniel Ekeroterus (Daniel Laurentii) ja Katarina. Ylioppilas Turussa sl. 1653 Ekeroterus Joh Dan:is Aland _ 49. Nimi on kopioitu Albumista v. 1693 Boreaalisen osakunnan matrikkeliin [1653/54] Johannes Danielis Ekeroot. — Getan kappalaisen (isänsä) apulainen 1673, kappalainen 1677. † Getassa 1683.

http://www.helsinki.fi/ylioppilasmatrikkeli/henkilo.php?id=978


http://www.kansallisbiografia.fi/paimenmuisto/?eid=507 Eekeroot, Johannes Danielis (K 1683), Ekeroterus, Ekeroot, Hans Danielis / Danielsson S Ahvenanmaa. V Finströmin Getan edellinen kappalainen Daniel Laurentii Ekeroterus ja Katarina (Karin) N.N. Ylioppilas (Borealis, Ekeroterus Joh Dan:is Alandus) Turussa syyslukukausi 1653; merkittiin boreaalisen osakunnan matrikkeliin 1653/54 (Ekeroot); mainitaan konsistorin pöytäkirjassa 29.3.1666. Finströmin Getan kappalaisen (isänsä) apulainen 1673, kappalainen 1677. K Geta 1683.

P Elsa Brynielsdotter Kiellin hänen 1. avioliitossaan, S 1655, K Kumlinge 21.10.1700, PV Sundin kirkkoherra Brynolphus Magni Kiellinus ja Margareta Johansdotter.

Elsa Kiellinin P2 noin 1684 Getan seuraava kappalainen, myöhemmin Kumlingen kirkkoherra Isaacus Andreae Mansnerus, S1653, K Kumlinge 1698, haudattiin 25.1.1699.

view all

Hans Danielsson Ekeroot's Timeline

1683
1683
Geta, Åland Islands
1705
1705
????