Helena Cholewicka

Is your surname Cholewicka?

Connect to 83 Cholewicka profiles on Geni

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Helena Cholewicka

Birthdate:
Birthplace: Warszawa, Mazowieckie, Poland
Death: December 13, 1883 (35)
Nice, Alpes-Maritimes, Provence-Alpes-Côte d’Azur, France
Immediate Family:

Daughter of Józef Franciszek Cholewicki, Sr. and Marianna Cholewicka
Sister of Józef Franciszek Cholewicki, Jr.

Occupation: tancerka
Managed by: Leszek Mila
Last Updated:

About Helena Cholewicka

Helena Antonina Cholewicka u. 20 stycznia 1848 r. w Warszawie zmarła 13 grudnia 1883 r. w Nicei. Tancerka. Pierwsza polska primabalerina baletu warszawskiego 1872-1881. Tańca uczyła się w warszawskiej szkole baletowej, gdzie 30 stycznia 11862 r. zadebiutowała kankanem w szkolnym przedstawieniu „Modniarki". 1 września 1862 r. została zaangażowana do zespołu baletowego Warszawskich Teatrów Rządowych, w których skład wchodziły wówczas zespoły operetki, dramatu z komedią Teatru Narodowego. 13 marca 1864 r. zatańczyła tam partię tytułową w Sylfidzie zyskując bardzo pochlebne oceny. Trzy lata później została wysłana przez dyrekcję WTR do Mediolanu i Paryża, gdzie uczyła się pod kierownictwem włoskiej tancerki Marii Taglioni (1804 – 1884), która w tym czasie wiodła prym na europejskich scenach baletowych. Wróciła do kraju w 1868 r. i 1 października zatańczyła rolę Giselle. Gdy w listopadzie tego roku primabalerina WTR Kamila Stefańska wyjechała do Brukseli, Cholewicka przejęła niektóre jej partie – min. Zelinę w „Rozbójniku morskim" i Medorę w „Korsarzu". Później tańczyła także Lizettę w „Córce źle strzeżonej", Henriettę w spektaklu „Tancerze europejscy w Chinach" i Helenę w „Figlach szatana". Helena Cholewicka nie należała do tancerek urodziwych, była wątła o drobnej budowie ciała i - jak pisano - „niepociągającej powierzchowności". Odznaczała się jednak wielkim talentem, ogromną pracowitością i dzięki tym cechom osiągnęła techniczne mistrzostwo. Lekkość, elegancja i wyjątkowy wdzięk jej tańca spowodowały, że szybko zajęła czołowe miejsce w zespole baletowym Warszawskich Teatrów Rządowych, a 29 stycznia 1872 r. jako pierwsza w dziejach polskiego baletu otrzymała tytuł „prima ballerina assoluta". Piękno jej tańca doceniała także publiczność, która na jej spektaklach tłumnie wypełniała widownie. Tańczyła właściwie wyłącznie partie tytułowe, a największe sukcesy zdobywała tańcząc w „Katarzynie, córce bandyty", „Meluzynie", „Jotcie"a także jako Jadwiga w „Panu Twardowskim", Freja w „Bogini Walhalii", Topaz w „Flicku i Flocku", Adelina w „Modniarkach" i Imaginacja w spektaklu „Indie". Za swoje występy otrzymywała przez okres pracy w WTR gażę w wysokości 3000 rubli oraz 25 rubli tzw. "fou" za każdy występ. Tytuł „prima ballerina assoluta" w rosyjskim teatrze rządowym gwarantowanł prawo wyboru i pierwszeństwa wykonania wszystkich głównych ról, ale też wyższe „apanaże". Np. czołowe warszawskie solistki baletu na przełomie XIX/XX wieku zarabiały rocznie maksimum 1000-1500 rubli.

Na początku 1873 roku wyjechała do Włoch. gdzie występowała w teatrze San Carlo w Neapolu. Włosi docenili jej niezwykły kunszt taneczny i odznaczyli ją złotym medalem. W tym samym roku w lipcu trzykrotnie wystąpiła na scenie Opery Wiedeńskiej. Niestety, z powodu gruźlicy, na którą zapadła jeszcze w młodości i mimo intensywnego leczenia, w 1878 r. zmuszona była poprosić dyrekcję o zwolnienie. Ówczesny prezes dyrekcji WTR rosyjski pułkownik Siergiej Muchanow nie wyraził jednak zgody na jej dymisję. Ostatnim występem Heleny Cholewickiej była partia w divertissement z opery „Elda" 3 listopada 1881 r., a 16 czerwca 1882 w Teatrze Wielkim odbył się jej pożegnalny benefis. Wzięły w nim udział wszystkie zespoły WTR, jednak ona już nie zatańczyła. Owacyjnie żegnana, obdarowana została wieloma cennymi prezentami od kolegów z teatru i od wiernej publiczności.

W związku z wcześniejszym zejściem ze sceny Helena Cholewicka miała kłopoty z otrzymaniem emerytury, którą dostała dopiero po interwencji w Petersburgu w 1883 r. Jesienią, po odejściu z teatru, wyjechała na Riwierę, gdzie 13 grudnia 1883 r., zmarła. Miała 35 lat.

view all

Helena Cholewicka's Timeline

1848
January 20, 1848
Warszawa, Mazowieckie, Poland
1883
December 13, 1883
Age 35
Nice, Alpes-Maritimes, Provence-Alpes-Côte d’Azur, France