Is your surname Rzepka?

Research the Rzepka family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Józef Rzepka

Birthdate:
Birthplace: Pobłocie, Linia/Wejherowo, pomorskie, Poland
Death: October 05, 1939 (39)
Gdańsk, Poland (rozstrzelany wraz z grupą pocztowców )
Place of Burial: Gdańsk-Zaspa, Gdańsk, pomorskie, Polska
Immediate Family:

Son of Teofil RZEPKA and Marianna Rzepka
Husband of Agnieszka Rzepka
Father of Private; Private; Gertruda Miszke and Wanda Treppa
Brother of Antoni Rzepka; Ignacy RZEPKA; Małgorzata Rzepka and Władysław Rzepka

Occupation: starszy ekspedient Poczta Polska Gdańsk
Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Józef Rzepka

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Rzepka_%28ekspedient%29

http://www.rumia.edu.pl/dr/kr12.asp

Dom Pocztowca

Ciekawą historię tworzy dom przy ulicy Piłsudskiego nr 23, która bezpośrednio wiąże się z obrońcą Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, we wrześniu 1939 roku. Co się tyczy samej ulicy, to po wojnie ówczesne władze komunistyczne zmieniły jej nazwę na Świerczewskiego, aby po roku 1989 powrócić do nazwy sprzed wojny.

Dom Józefa Rzepki przy ulicy Piłsudskiego w Rumi - 1996 r.

Solidna budowa

  W 1935 roku Józef i Agnieszka Rzepkowie kupili działkę z parcelacji ziemi Julianny i Feliksa Zelewskich, na której wybudowali dwurodzinny dom. Oboje urodzili się pod koniec dziewiętnastego wieku w powiecie wejherowskim we wsi Pobłocie. Ze względu na brak czasu budowę nadzorował ojciec Józefa, Teofil. Dwurodzinny dom wymurowany został z cegły ceramicznej zakończony dachem o konstrukcji drewnianej w kształcie koperty. Pokryty był dachówką wyprodukowaną w zagórskim zakładzie Markowca. Budynek posiada do dzisiaj mocne drewniane stropy, które pozwoliły w tamtym czasie na zaprojektowanie dużych, przestronnych i funkcjonalnych pomieszczeń. Został on bardzo solidnie wykonany, bowiem od początku swego istnienia przeszedł tylko remont elewacji w latach sześćdziesiątych. Obecnie przyszła kolej na wymianę pokrycia dachowego.

Obrońca Poczty Polskiej w Gdańsku

  Pomimo posiadania lokalu w Rumi właściciele mieszkali w Wolnym Mieście Gdańsku, jako że Józef Rzepka pracował na stanowisku starszego ekspedienta do spraw tajnej korespondencji na Poczcie Polskiej. Z racji wykonywanej pracę posiadał krótką broń służbową.
  Do wybuchu drugiej wojny światowej dom ten zamieszkiwała dalsza rodzina właściciela. Z powodu narastającej psychozy wojennej, spowodowanej aktywną działalnością bojówek hitlerowskich, pan Józef przywiózł do Rumi żonę wraz z dziećmi. Najmłodszy syn Marian miał wówczas rok. Sam powrócił do pracy na poczcie.
  Pierwszego września Józef Rzepka włączył się czynnie do obrony budynku Poczty Polskiej atakowanej przez wojska hitlerowskie. Po jej zdobyciu przez Niemców został w dniu 5 października 1939 roku o godzinie 615 wraz z grupą pocztowców polskich rozstrzelany na Zaspie i pochowany w bliżej nieznanym miejscu.

Pamiątki po nieznanym ojcu

  W okresie okupacji na parterze w budynku Rzepków zamieszkał Niemiec, który był specjalistą inżynierii wodnej. Dzięki niemu zaraz na początku wojny powstały w budynku łazienki i ubikacje
  Po wojnie komunistyczne władze nie mogły się zdecydować do jakiej grupy zaliczyć pocztowca przyznając rentę wdowie po bohaterze. 5 października 1971 roku Rząd Tymczasowy na Emigracji przyznał pośmiertnie Józefowi Rzepce krzyż srebrny „Virtuti Militarii”. O dokładnym miejscu pochówku swojego ojca, którego znał tylko z opowiadań matki, Marian Rzepka dowiedział się dopiero 5 kwietnia 1992 roku po ekshumacji szczątków rozstrzelanych pocztowców, na które natrafiono przypadkowo. Po 59 latach pocztowcy Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku zostali zrehabilitowani przez sąd niemiecki w Lubece. Gdańsk nie zapomniał swoich bohaterach nadając im tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Od kilku lat włodarze miasta planują nadanie jednej z ulic miasta jego imieniem, czas pokaże jak to w wyjdzie praktyce. Pamiątki po swoim nieznanym ojcu starannie przechowuje jego najmłodszy syn Marian Rzepka.

Andrzej Sadłowski

http://pl.wikisource.org/wiki/Zeznanie_Aleksego_Rosi%C5%84skiego_z_...

view all

Józef Rzepka's Timeline

1899
November 25, 1899
Pobłocie, Linia/Wejherowo, pomorskie, Poland
1939
October 5, 1939
Age 39
Gdańsk, Poland
????
????
????
Gdańsk-Zaspa, Gdańsk, pomorskie, Polska (Poland)