Jan Chryzostom Moszyński

Is your surname Moszyński?

Connect to 402 Moszyński profiles on Geni

Jan Chryzostom Moszyński's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Jan Chryzostom Moszyński

Birthdate:
Birthplace: Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Death: July 30, 1938 (61)
Torun, Toruń County, Kuyavian-Pomeranian Voivodeship, Poland
Immediate Family:

Son of Wojciech Horacy Kossak h. Kos and Stefania Maria Moszyńska
Half brother of Jerzy Maciej Kossak; Maria Pawlikowska-Jasnorzewska; Magdalena Anna Samozwaniec; Stefan Moszyński h. Nałęcz; Stanisław Moszyński h. Nałęcz and 1 other

Managed by: Andrzej Władysław Bieganowski
Last Updated:

About Jan Chryzostom Moszyński

Ta historia znana jest tylko nielicznym. W książkach poświęconych dziejom podsandomierskiej miejscowości, leżącej przy skrzyżowaniu dwóch dróg krajowych, próżno szukać o niej śladu. A jednak była ona faktem, który 135 lat temu wywołał prawdziwe trzęsienie ziemi i zburzył domowy spokój hrabiowskiej familii Moszyńskich – właścicieli dóbr Łoniów.

Eklektyczny pałacyk, rozlokowany na wzgórzu, tuż obok starego, pamiętającego czasy Jagiellonów, kościoła św. Mikołaja, to jedyna już dziś pamiątka po łoniowskiej linii Moszyńskich, która wygasła w 2000 roku, wraz z bezpotomną śmiercią Piotra Moszyńskiego. Jego rodzony brat Emmanuel, figurujący w dokumentach jako ostatni przedwojenny dziedzic Łoniowa, zginął śmiercią żołnierza pod Monte Cassino.

Moszyńscy herbu Nałęcz byli średnio zamożną rodziną szlachecką, która w latach trzydziestych XVIII wieku niespodziewanie i w iście błyskawicznym tempie awansowała do rangi magnaterii. Stało się to za sprawą mariażu Jana Kantego Moszyńskiego (ochrzczony w Sandomierzu 6 października 1696 roku), z naturalną córką Augusta II Sasa i słynnej hrabiny Cosel – Fryderyką Aleksandryną. Król August, uznając Fryderykę za swoje dziecko, nadał jej tytuł hrabiowski, uczyniwszy przy tym bezprecedensowe zastrzeżenie, że: „ma on przechodzić nie tylko na jej dzieci w małżeństwie zrodzone, ale też na ich spadkobierców i potomków oraz krewnych prawowitych obojga płci”. Z małżeństwa Jana Kantego z córką monarchy przyszło na świat dwóch synów: August Fryderyk i Fryderyk Józef. Obaj zrobili gigantyczne kariery na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego i zgromadzili potężną fortunę, która później stała się w znacznej części fundamentem późniejszego bogactwa i pozycji społecznej Moszyńskich z Łoniowa.

W historycznych archiwach zachowała się informacja, że dobra łoniowskie własnością tej rodziny stały się dokładnie 24 stycznia 1754 roku, kiedy to Stanisław Moszyński (syn Marcina, urodzonego w Ossolinie w roku 1648), nabył je od wojewody kijowskiego Stanisława Potockiego. Wnuk Stanisława Moszyńskiego, Ignacy Hilary poślubił w roku 1814 Fryderykę Moszyńską – prawnuczkę wspomnianego wcześniej Jana Kantego. Syn Ignacego, Piotr, został niedługo potem mężem rodzonej siostry Fryderyki, Joanny hrabiny Moszyńskiej. W ten sposób splotły się losy dwóch linii, mającej już wówczas wysoki status, familii. Odtąd Łoniów stać się miał głównym majątkiem Moszyńskich i pozostał nim aż do końca okupacji i nastania władzy ludowej.

W miejscu starego drewnianego dworu, który powstał jeszcze w XVIII wieku, syn Piotra, Jerzy Moszyński, który z polecenia ojca od wiosny 1870 roku zaczął administrować rodzinnym majątkiem, kazał wybudować pałacyk w typie willi włoskiej, który zaprojektował Antoni Łuszczkiewicz. Powstała rezydencja była jedną z najpiękniejszych wówczas siedzib szlacheckich na Sandomierszczyźnie. Jerzy zamieszkał w niej z żoną Stefanią, córką Zdzisława z Cielczy Cieleckiego.

view all

Jan Chryzostom Moszyński's Timeline

1877
January 16, 1877
Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
1938
July 30, 1938
Age 61
Torun, Toruń County, Kuyavian-Pomeranian Voivodeship, Poland