Jens Madtsen Rosenberg, Borgmester i Odense

Is your surname Rosenberg?

Research the Rosenberg family

Jens Madtsen Rosenberg, Borgmester i Odense's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Jens Madtsen Rosenberg, Borgmester i Odense

Also Known As: "Jens Madsen Rosenberg"
Birthdate:
Birthplace: København, Sjælland, Danmark
Death: June 07, 1682 (59-68)
Odense Sct. Knud Sogn, Fyn, Danmark (Denmark)
Place of Burial: Fyn, Danmark
Immediate Family:

Son of Mads Nielsen Rosenberg
Husband of Pernille Ottesdatter Langemach
Father of Christine Jensdatter Rosenberg; Mads Jensen Rosenberg; Helvig Jensdatter Rosenberg; Pernille Jensdatter Rosenberg, 3 S., 1 D m Jacob; Otto Jensen Langemach and 5 others
Brother of Anders Madsen and Iver Madsen Rosenberg

Occupation: Slotsskriver, rådmand, borgmester i Odense
Managed by: Private User
Last Updated:

About Jens Madtsen Rosenberg, Borgmester i Odense

Vi skal være opmærksomme på at det tilsyneladende er EFTERTIDEN der tillægger Jens Mqadsen og nu også hans brødre tilnavnet Rosenberg. Crone i Personalhistorisk Tidsskrift 1883 og Svend Larsen i Studier over det fynske rådsaristokrati fra 1965, der begge har gennemgået meget arkivmateriale, bemærker begge, at Jens Madsen ALDRIG ses at have benyttet navnet Rosenberg, det ses ikke på epitafiet med et maleri af ham med kone og hele børneflokken, som siden 1654 har hængt i Nyborg kirke, og hvor han kaldes "Jens Madtzon". Og heller ikke på den bygning han lod bygge i 1650 i Nyborg mellem Korsbrødregården og præstegården, som stadig er prydet af hans navnetræk og hvor han kalder sig "Jens Madtzen". Det er først hans børn og den ældste datters børn der antager navnet.


Og tilsyneladende er det rigtigt at det er formynderskabet over broderen Peder Madsens datter, Barbara Rosenberg, der er inspirationen. Hun var efter tidens skik opkaldt efter Peder Madsens afdøde første kone, der var datter af Niels Hansen Rosenberg, bartskær i Ålbog. Denne nørrejyske familie Rosenberg er behandlet af C.Klitgaard i Pers.Tidsskr.1931 og 1932.

Med hensyn til Jens Madtsen må jeg gøre opmærksom på, at Svend Larsen i Studier over Det fynske Rådsaristokrati bind 2 kalder Jens Madtzen for Jens Madsen Rosenberg på siderne 199, 208, 220, 249 og 277. Også Biskop Jens Bircherod, der var Jens Madtzens samtidige, kalder ham Jens Madsen Rosenberg. Se Personalhistorisk Tidsskrift 1927 siderne 55, 58 og 234 samt PT:1928 side 132.


På et tidspunkt har jeg set beskrevet, at det først var på et relativt sent tidspunkt, at Jens Madsen begyndte at bruge navnet Rosenberg. Jeg har været på jagt efter denne kilde, netop for at kunne vurdere, hvorvidt det var efter at have overtaget formynderskabet for broderen Peders datter Barbara, at Jens Madtzen blev til Jens Madtzen Rosenberg.


RESIDENCE: 1665, Eide Risinge Hovedgård, Flødstrup, Fyn (1665/66). 10 b.

OCCUPATION: Rådmann (1653), Slottsskr. og Amtsskr. (1654) i Nyborg

14 Jan 1653

OCCUPATION: Borgerm. Nyborg 1659-. Borgerm. i Odense 7 Des 1665-

18 Jan 1659

OCCUPATION: Handelsmann og Skipsreder 'i mindre stil' i Nyborg

BIRTH: ABT 1616, (br. først sent selv navnet 'Rosenberg') Sokkelund,Kbh.?

BAPTISM: (kalt 'Jens Madtzen' på bygrd. han reiste i Nyborg i 1650)

DEATH: 7 Jun 1682, Odense, DK

BURIAL: 1682, Sct. Knuds Kirke, Odense, DK

EVENT: 1639, Beg. som underskriver på Nyborg Slott (slottsskr. 1645-)

EVENT: 1650, Reiste bygn. i Nyborg mell. Korsbrød.g. og prestegården

EVENT: 1654, Avbildet på epitaphium i Nyborg kirke ('Jens Madtzon')

EVENT: 1657, Ble plyndret av svenskene under deres erobring av Fyn

EVENT: 28 Oct 1657, Ridefogd v. Nyborg Slots Ladegaard, Nørre Vindinge hr.

EVENT: 1658, Lånte penger av Peder Børting for å frikjøpe br. Anders

EVENT: 1672, Fikk sjøpass til Norge

EVENT: 1672, Bosatt i Overgade 9, Odense, DK, fra 1672


Jens Madtzen Rosenberg og Pernille Ottesdatter Langemach Jens Madtzen Rosenberg blev født omkring 1616 og døde den 7. juni 1682 i Odense, o. 66 år gammel, begravet i Sct. Knuds Kirke i Odense.

Jens Madtzen blev gift med Pernille Ottesdatter Langemach, datter af Otto Langemach og Helwig, i 1644. Pernille blev født omkring 1623, døde den 29. juli 1681 i Odense i en alder af ca. 58 år og blev begravet den 9. august 1681 i Sct. Knuds Kirke i Odense. Ægteparret fik 10 børn.

Jens Madtzens underskrift på skrivelse fra 16. maj 1661. Kilde: Jørgen Frøslund-Jensen. Jens Madtzens underskrift på skrivelse fra 16. maj 1661

Jens Madtzen var 1639 underskriver på Nyborg slot og kaldtes 1645 slotsskriver og kgl. majestæts ridefoged i Nørre Vinding Herred. 1650 nævntes han som ridefoged over Nyborg Slot. Jens Madtzen Rosenberg var rådmand i Nyborg fra 1653 og nævntes 1658 som borgmester. 1666 blev Jens Madtzen af kongen udnævnt til borgmester i Odense. Jens Madtzen drev en ikke ubetydelig købmandshandel og havde en skude i søen. Han var så velhavende, at han under svenskekrigene 1657-60 var en af statens leverandører og lånte rigsråd Otte Krag store lån mod sikkerhed i Nyborg lens indtægter. (Kilde: Åge Fasmer Blomberg i Fynske årbøger 1979).

Jens Madtzen forblev borgmester i Odense indtil sin død i 1682.

view all 22

Jens Madtsen Rosenberg, Borgmester i Odense's Timeline

1618
1618
København, Sjælland, Danmark
1647
January 1647
Nyborg, Vindinge, Svendborg
1648
1648
Nyborg, Fyn, Danmark
1650
1650
1651
1651
Nyborg, Fyn, Danmark
1652
November 5, 1652
Nyborg Sogn, Vinding Herred, Nyborg Amt, Denmark
1654
February 8, 1654
Nyborg Sogn, Vindinge Herred, Odense Amt