Jurgis Jeronimas Krišpinas-Kiršenšteinas

public profile

Is your surname Krišpinas-Kiršenšteinas?

Research the Krišpinas-Kiršenšteinas family

Jurgis Jeronimas Krišpinas-Kiršenšteinas's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Jurgis Jeronimas Krišpinas-Kiršenšteinas

Polish: Kryszpin-Kirszensztein h. wl.
Birthdate:
Death: 1736 (62-63)
Immediate Family:

Son of Martin Michael Kryszpin-Kirszensztein and Joanne Volodkovich
Brother of Kotryna Aleksandra Beganskienė and Kazimieras Pranciškus Krišpinas-Kiršenšteinas
Half brother of Ludwika Grotuz; Teresa Kryszpin-Kirszensztein and Elżbieta Janczyńska

Occupation: Lietuvos lauko etmonas (1710–1711), Lietuvos lauko raštininkas ir Lietuvos armijos generalinis regimentas nuo 1704 metų, Žemaitijos kaštelionas, Lietuvos armijos autoramento generolas-leitenantas nuo 1722 metų, Oršos seniūnas nuo 1701 metų.
Managed by: Algirdas Tamulis
Last Updated:

Apie Jurgis Jeronimas Krišpinas-Kiršenšteinas (Lietuvių)

Jurgis Jeronimas Krišpinas-Kiršenšteinas (lenk. Jerzy Hieronim Kryszpin-Kirszensztein, apie 1673–1736) – LDK valstybinis ir karinis veikėjas, Lietuvos lauko etmonas (1710–1711), Lietuvos lauko raštininkas ir Lietuvos armijos generalinis regimentas nuo 1704 metų, Žemaitijos kaštelionas, Lietuvos armijos autoramento generolas-leitenantas nuo 1722 metų, Oršos seniūnas nuo 1701 metų.

Biografija

Lietuvos pataurininkio ir Trakų kašteliono Martyno Mykolo Krišpino-Kiršenšteino (m. 1700) ir Janos Volodkovičiūtės sūnus. 1694 metais įstojo į Padujos universitetą. Šiaurės karo metu buvo vienas iš Lietuvos armijos būrio vadų, bendrai vadovaujant Lietuvos didžiajam etmonui Mykolui Servacijui Višnioveckiui. 1707 metais paliko Augusto Stipriojo šalininkų stovyklą ir perėjo į Stanislovo Leščinskio pusę, už ką iš pakutinio gavo Karūnos didžiojo pataurininkio pareigybę.

Po Poltavos mūšio bėgo į Prūsiją, kur Stanislovas Leščinskis priskyrė jam Lietuvos didžiojo etmono titulą. Tą titulą jis prarado jau 1711 metais, kada į Prūsiją atvyko Mykolas Servacijus Višnioveckis.1711 metų rugsėjo 4 d. kartu su Višnioveckio įgulom dalyvavo nesėkmingame reide į lietuvių žemes. Nuo 1713 metų kovo buvo su Leščinskiu Benderuose, kur organizavo išpuolį į Krymo turkų žemes. Įstojo į Švedijos karaliaus Karolio tarnybą su tūkstančiio talerų metiniu atlyginimu.

1714 metais dalyvavo Mykolo Servacijaumi Višniveckiu įsiveržime į Lekiją. Tais pačiais metais apsigyveno Vroclavoje. Pradėjo tarnauti karalaičiui Konstantijui Vladislovui Sobieskiui. 1718 metais išvyko į Paryžių. 1721 metais palaikant Rusijos imperatoriui Petrui I gavo amnestiją ir grįžo į tėvynę. 1722 metais tapo delegatu į seimą. Literatūra

   Wasilewski T. Jerzy Hieronim Kryszpin-Kirszensztein // Polski Słownik Biograficzny. – T. XV. – 1970. – S. 500–501.
view all

Jurgis Jeronimas Krišpinas-Kiršenšteinas's Timeline