Is your surname Pormann?

Research the Pormann family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Karl Pormann

Also Known As: "Kaarel Porman"
Birthdate:
Birthplace: Tapa., Lehtse mkk. Ambla khk., Järvamaa
Death: September 24, 1961 (91)
Tallinn, Eesti (Estonia)
Place of Burial: Tallinn, Eesti Vabariik
Immediate Family:

Son of Jakob Pormann and Mai Pormann
Husband of Ann Pormann and Anna Marie Pormann
Father of Astrid Marianne Pormann; Benita Margarethe Pormann and Karl Ottomar Pormann
Brother of Maria Petrisen / Peterson; Juhan Pormann; Miina Emilie Lassi; Aleksander Paikre ← Pormann and Mai Lavitzki
Half brother of Joosep Pormann and Leenu Böttcher {Uudelep}

Occupation: tisler, voorimees
Managed by: Private User
Last Updated:

About Karl Pormann

Karl Pormanni lühike elulugu

Arhiiviallikate, sugulaste-hõimlaste mälestuste ja muude allikate põhjal koostanud Toomas Muru. Erinevates dokumentides on kasutusel eesnimena nii Kaarel kui Karl.

Kaarel Pormann sündis 1869 aasta sügisel (vana kalendri järgi 4. oktoobril) Tapa külas, kuhu ta vanemad olid Kadrinast oma perega tulnud 1863 aastal. Kaarel oli pere 6. laps (isa Jakob Pormann (51 aastane) oli peale esimese naise surma abiellunud uuesti Mihkel Kruusi tütre Mai'ga (35 aastane), kellele Kaarel oli 4. laps). Aasta peale Kaarli sündi sai valmis Peterburi-Tallinna-Paldiski raudteeliin koos Tapa raudteejaamaga, veel kuus aastat hiljem valmis Tapa-Tartu raudteeharu. Raudteesõlmeks saamine pani aluse Tapa aleviku kujunemisele. Isa Jakob suri, kui Kaarel oli 7. aastane. Pere ülalpidamine jäi vendade Joosepi (33 aastane) ja Jakobi (22 aastane) õlule. See ja raudtee tormiline areng mõjutasid kindlasti nii Kaarli kui ta õdede-vendade elukutse valikuid ja elusaatusi.

Kaarel omandas tisleri oskused ja töötas esialgu Tapal, kus tormiliselt kasvava alevi rahvas ja raudtee vajasid puidutöö oskusi. Kuid peale seda, kui kõik õed olid abiellunud ja oma pere loonud ning ka noorem vend Aleksander oli 1898 läinud Revalisse (Tallinna), otsustas ka Kaarel 30 aastase poissmehena 1899 aastal Tallinna paremat elu otsima minna (Tapale jäänud ema elas ehk vend Juhani talus). Võib arvata et Kaarel sai kohe tislerina tööle Telliskivi ja Kopli tn nurgal paiknenud Balti Raudtee Peatehastes. Elukaaslast, kellega ühine pere luua, Kaarel Tallinnas kohe esimestel aastatel aga ei leidnud. Alles 1903. aasta kevadel mais otsustab Kaarel (33 aastane) kihluda neli kuud vanema ja samuti Tapal sündinud kuid selleks ajaks juba perega Tallinnas elanud neiu Ann Eichwaldiga. Suvel, nädal enne jaanipäeva, nad ka abielluvad. Kuid see abielu jäi väga lühikeseks, Ann suri juba 8 kuu pärast krampidesse (võimalik et lapseootel olles).

Peagi algasid tormilised ajad, mis päädisid 1905. aasta revolutsiooniga. Raudtee tehasetöölisena sai Kaarel (35 aastasena) neist sündmustest kindlasti osa, sest noorem vend Aleksander oli Dvigateli tehase lukksepana üheks tööliste eestvedajaks revolutsiooni sündmustes ja Kaarliga samas tehases oli 1902-1903 aastatel töötanud enamlane ja hilisem NSV Liidu riigipea Mihhail Kalinin.

Peale tormiliste aegade rahunemist otsustas Kaarel 1907. aasta mais uuesti abielluda. Kaarli (37 aastane) teiseks abikaasaks sai Põhja-Sakalamaalt Sürgaverest pärit Anna Marie Sapas (34 aastane). Laste sündimise ajal 1908., 1910. ja 1913. aastal on Kaarel endiselt tisleri ametit pidamas. Kolmest lapsest kaks, Astrid Marianne (vanim) ja Karl Ottomar (noorim) said täiskasvanuks, kuid keskmine laps Benita Margarethe (kalmistu kirjades kui Renetta) sureb 6 kuu vanuse imikuna 1911. aastal.

1910 aastal juuli lõpus kolib Oskari tn 22 majast (Falkpargi 17) Oskari tn 44 majja.

Hiljemalt 1924. aasta kevadest, aga tõenäoliselt juba palju varem, oli Kaarel tööle asunud Tallinna sõiduvoorimehena. Sõiduvoorimehe töö andis esialgu niipalju sissetulekut, et Kaarel sai ehitada kogutud rahaga mitme korteriga kahekorruselise maja Tallinna Ristiku tn. 44 (varem Oskari tn 44). Kaarlil oli maja ees kuuri all troska ja hobune. Majal oli suur aed, kus Anna Marie ja Kaarel pidasid kitsesid ja kanu (seda mäletasid ka külas käinud õde Mai tütrelapsed Toomas ja Lembi). Ehitatud majas üürisid nad välja kaks või kolm korterit, mis andis veel perele sissetulekut.

Voorimehe amet ei olnud 20. sajandi l poolel siiski enam väga elujõuline. 1902 aastal oli Tallinna tulnud esimene auto ja sellest ajast alates oli voorimeeste elu muutunud üha keerulisemaks. Alates 1930 algusest, kui taksosid oli juba ligi 500, oli voorimeeste elu päris kehvaks muutunud. Sageli „juhtusid“ õnnetused taksodega ja teiste autodega. Linnavalitsus, toetades pigem taksode kasutamist, andis veel 1937. aastal välja sundmääruse voorimeeste rõivastuse, tariifide ja troska kvaliteedi kohta. Samuti kehtestati uued tariifid sõiduvoorimeestele 1942. aastal. Kuid Kaarel (70 aastane) töötas Tallinna sõiduvoorimehena vähemalt 1939 aastani (sellest ajast on ajaleheartikkel kus teemaks Kaarli sattumine oma troskaga liiklusõnnetusse, mille tulemusena purunes troska vedru). Viimane voorimees oli Tallinnas oma ameti maha pannud 1950. aastate keskel.

Peale sõiduvoorimehe ameti maha panemist viis Kaarel selle troska ja hobuse Järvamaale. Alevini oli 9 km (tegelikult 4,5 km). Troska ja hobusega käidi talust inimesi jaama viimas või koju toomas. Ükskord olla see troska tee peal katki läinud ja tuli tee kõrval parandada. Mööduvad inimesed olla naernud, et "mustlased on tulnud ja parandavad võsa all troskat".

Nõukogude okupatsiooni alguses Oskari/Ristiku tn 44 maja natsionaliseeriti. Kaarel, kes oli 1945 aasta märtsis matnud oma abikaasa Anna Marie, sai enda tarbeks siiski ühe korteri enda käsutusse. Ka tulevane tütrepoja abikaasa, Urve, elas seal majas vene ajal ühe mammi juures korteris. Kaarel suri 24. septembril 1961 aastal (elas oma õdedest vendadest kõige kauem). Peale seda müüs tütrepoeg Väino korteri masinainsenerile, õppejõule ja dissident Sergei Soldatovile, kes elas majas kuni 13. detsembrini 1974, millal ta vahistati ja vangistati. Korteri võttis üle KGB, kes asutas sinna salajase üksuse. Käesoleval ajal on majas aga Halastuse Misjonäride Ordu Klooster Tallinnas.

Allikad: venna tütretütar Aino Aljandi (2015), tütrepoja naine Urve Ivi Sikkenbergi (2020), õe tütretütar Lembi Pukspuu (2020) ja õe tütrepoeg Toomas Einborni (2020) mälestused.

view all

Karl Pormann's Timeline

1869
October 4, 1869
Tapa., Lehtse mkk. Ambla khk., Järvamaa
1908
June 24, 1908
Tallinn
1910
December 24, 1910
1913
March 31, 1913
Tallinn
1961
September 24, 1961
Age 91
Tallinn, Eesti (Estonia)
September 27, 1961
Age 91
Rahumäe kalmistu, Vana osa, Jaani vana B, 13-2, Tallinn, Eesti Vabariik (Estonia)