Is your surname Tihase?

Research the Tihase family

Karl Tihase's Geni Profile

Records for Karl Tihase

11 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Karl Tihase

Birthdate: (91)
Birthplace: Mariinski, Tomski kub., Russia
Death: November 15, 2005 (91)
Tallinn, Estonia
Place of Burial: Tallinn
Immediate Family:

Husband of Niina Tihase

Occupation: Eesti arhitektuuriajaloolane
Managed by: Ilmar Raudmägi
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Karl Tihase

Karl Tihase (27. mai 1914 Mariinski maakond, Tomski kubermang – 15. november 2005 Tallinn) oli eesti arhitektuuriajaloolane.

Meie seast on lahkunud auväärt teadlane ja lugupeetud spetsialist emeriitprofessor ning kunstiteaduste doktor Karl Tihase.

Sündinud Siberis Tomski oblastis metsasteppi rajatud eestlaste külas, tuli tal üle elada perekonnale osaks langenud karmid repressioonid ja heal järjel elava küla täielik häving. Õpingud Leningradis Repini-nimelises kunstiinstituudis tõid Karl Tihase kaugest Siberist Eesti naabrusesse. Unistustes kindlana kavandatud uus kodupaik oli nüüd vaid mõne sõidutunni kaugusel.

Karl Tihase tuli Eestisse 1948. aastal ja asus õppejõuna tööle Tallinna Polütehnilises Instituudis. Uuriv loomus ahvatles Karl Tihase teaduslikule tööle, mis omandas Eesti rahvuslikus kultuuriloos erilise koha. Selle töö teemaks oli eesti talurahva ajalugu ja ehituskunst. Töö oli erakordne, sest seda tuli teha ajal, kui talumajapidamisi likvideeriti ja koondati kolhoosidesse-sovhoosidesse. Uurimistöö eesmärgiks oli aga eesti talurahva ehituslikku loomingut säilitava ja selle omapära kajastava muuseumi asutamine: Eesti Riiklik Vabaõhumuuseum avati 1964. aastal.

Vabaõhumuuseumi rajamine oli kahtlemata Karl Tihase elutöö, kuid vähema tähtsusega pole ka tema uurimuslikud väljaanded Eesti maarahva ehituskultuuri omapära ja kunstimeele kohta. Nimetagem siin osalust “Eesti arhitektuuri ajaloo” (riiklik preemia, 1967) ja “Eesti kunsti ajaloo” (Kristjan Raua preemia, 1975) koostamisel ning monograafia “Eesti talurahvaarhitektuur” (riiklik preemia, 1977) väljaandmisel.

Tehnikaülikoolis oli Karl Tihase üliõpilaste poolt kõrgelt hinnatud õpetaja, kes oskas õpitavale lisada väga vajalikke humanitaarseid väärtusi. Harrastades akvarelli ja graafikat, esines Karl Tihase isikunäitustega Tallinnas ja Moskvas. Karl Tihase oli aastast 1950 Eesti Arhitektide Liidu liige, seega üle poole sajandi meie arhitektkonna lugupeetud kolleeg ja tunnustatud spetsialist. Eesti Arhitektide Liit

Karl Tihase kunstnikuloomus leidis lisaks väljundi arvukates võluvates akvarellides, milledel jäädvustas Eestimaa loodust ja talusid. Esines paljude isikunäitustega Tallinnas, Moskvas ja mujal. Oma akvarelle kinkis lahkel käel kõigile imetlejatele. Neid võib leida paljudes kodudes ja TTÜ kabinettides. K.Tihase abiellus Novosibirskis1945.a. venelanna Ninaga. Perekonda sündisid tütar Alla (s.1946), pojad Jüri (s.1951) ja Karl (s. 1954). Lapsed omandasid keskhariduse Tallinnas ja kõrghariduse Moskvas. Praegu elavad Moskvas. Tütar Allal on meditsiiniteaduste doktori kraad (1999). Poeg Jüri töötas diplomaadina.Andmed: EE 14 kd, Tallinn, 2000; Niina T. mälestusteraamat 2013, K.Tihase kolleegi K.Giltsi isikl.mälestused; Khttp://deepthought.ttu.ee/ajaleht/tp2004

view all

Karl Tihase's Timeline

1914
May 27, 1914
Mariinski, Tomski kub., Russia
2005
November 15, 2005
Age 91
Tallinn, Estonia
November 23, 2005
Age 91
Tallinn