Knut Andersson Wirkkala

Is your surname Wirkkala?

Research the Wirkkala family

Knut Andersson Wirkkala's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Knut Andersson Wirkkala (Kaustar)

Also Known As: "Knut Antinpoika Wirkkala (Kaustar)"
Birthdate:
Birthplace: Kaustar, Karleby, Finland
Death: Died in Vetil, Finland
Immediate Family:

Son of Antti Kaustar
Father of Matts Knutsson Wirkkala and Kirsti Knutintytär Kaustinen
Brother of Antti Antinpoika Kaustar and Anders Kaustar

Occupation: Bonde, Byfogde
Managed by: TOMMY POHJANEN
Last Updated:

About Knut Andersson Wirkkala

born about 1450 - 1480.

About Knut Andersson Wirkkala (Suomi)

Ilmari Wirkkalan tutkimusten mukaan luultavasti 1400-luvun lopulla oli veljeksillä Knut ja Anders (Nuutti ja Antti) asuntonsa Kaustarin kylässä Kaarlelassa (ruotsiksi Karleby, ent. Kokkolan maalaiskunta, 1977 liitettiin Kokkolaan). Knutin laidunmaat olivat vuoden 1475 tienoilla joensuun oikealla puolella Pyhän Jaakon kappelin (St. Jacobs kapell) yläpuolella ja Andersin vasemmalla rannalla kappelin alapuolella. Kaarlela mainitaan ensimmäisen kerran aikakirjoissa vuonna 1375 osana Pedersören pitäjää. Qwickantin (Kvikant, Kuivakanta) Kaarlelaan kuulunut kylä mainitaan ensi kerran 1490-luvulla. Koko tämä asutettu alue Ruotsin valtakuntaa luettiin kuuluvaksi Norrbottenin maakuntaan. Aluksi kirkko oli hallinnoiva taho, Kustaa Vaasan aikana alkoi siviilihallinto vallata alaa. Usein kuninkaan tarvitessa rahaa sodankäyntiin alettiin haluta tarkempia tietoja asutuksesta. Maatalouden ja karjanhoidon merkitys kasvoi Suomen rannikkoalueilla ja jokilaaksot tarjosivat parhaat olosuhteet näille. 1540-luvulla Kustaa Vaasa salli kaupankäynnin myös Västerbottenissa (Länsipohjassa) ja Österbottenissa (Pohjanmaalla).

About Knut Andersson Wirkkala (svenska)

Enligt Ilmari Wirkkalas utredning hade troligen i slutet av 1400-talet två bröder vid namn Knut och Anders sina bopålar i Kaustar by i Karleby. Knut hade sina betesmarker omkring 1475 på åmynningens högra sida ovanom "St. Jacobs kapell" och Anders på vänstra stranden nedanom kapellet. Karleby nämns första gången i hävderna 1375 som en del av Pedersöre socken. På 1490-talet omnämns Qwickant-by som hörande till Karleby socken. Hela detta område av det bebodda svenska riket räknades höra till Norrbotten. Kyrkan var den administrerande makten först från Gustav Vasas tid började en civil förvaltning ta överhanden. Oftast var det kungens behov av pengar för krigföring, som var upphovet till mera detaljerade uppgifter om bosättningen. Jordbruket och boskapsskötseln blev allt viktigare längs våra (Finlands) kusttrakter och älvdalarna erbjöd ofta de bästa förutsättningarna för detta. På 1540-talet biföll Gustav Vasa till att handel fick förekomma i Väster- och Österbotten.

view all

Knut Andersson Wirkkala's Timeline

1450
1450
Karleby, Finland
1500
1500
Age 50
Kaustinen, Österbotten, Sweden
1504
1504
Age 54
Vetil, Finland
????
Kaustinen, Finland