Is your surname Chwistek?

Research the Chwistek family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Leon Kazimierz Antoni Chwistek

Birthdate:
Birthplace: Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Death: August 20, 1944 (60)
Moscow, gorod Moskva, Moscow, Russia (Russian Federation)
Immediate Family:

Son of Bronisław Chwistek and Emilia Chwistek
Husband of Olga Maria Chwistek
Father of Alina Maria Dawidowicz
Brother of Emilianna (Anna) Stożek

Occupation: polski malarz, filozof, matematyk, teoretyk sztuki
Managed by: Itai Hermelin
Last Updated:

About Leon Chwistek

https://en.wikipedia.org/wiki/Leon_Chwistek

Leon Chwistek From Wikipedia, the free encyclopedia

Portrait of Leon Chwistek by Witkacy, 1913 Leon Chwistek (Kraków, Austria-Hungary, 13 June 1884 – 20 August 1944, Barvikha near Moscow, Russia) was a Polish avant-garde painter, theoretician of modern art, literary critic, logician, philosopher and mathematician.

Contents [hide] 1 Logic and philosophy 2 Artist 3 Works 4 See also 5 References 6 External links Logic and philosophy[edit] Starting in 1929 Chwistek was a Professor of Logic at the University of Lwów in a position for which Alfred Tarski had also applied. His interests in the 1930s were in a general system of philosophy of science, which was published in a book translated in English 1948 as The Limits of Science.[1]

In the 1920s-30s, many European philosophers attempted to reform traditional philosophy by means of mathematical logic. Leon Chwistek did not believe that such reform could succeed. He thought that reality could not be described in one homogeneous system, based on the principles of formal logic, because there was not one reality but many.

Chwistek demolishes the axiomatic method by demonstrating that the extant axiomatic systems are inconsistent.[2]

Artist[edit] Chwistek developed his theory of the multiplicity of realities first with regard to the arts. He distinguished four basic types of realities, then matched them with four basic types of painting.

The four types of realities were:

1. popular reality (common-sense realism) 2. physical reality (constructed by physics) 3. phenomenal reality (sensory impressions) 4. visionary/intuitive reality (dreams, hallucinations, subconscious states). The types of painting corresponding to the above were:

1. Primitivism 2. Realism 3. Impressionism 4. Futurism Chwistek never intended his views to constitute a new metaphysical theory. He was a defender of "common sense" against metaphysics and irrational feeling. His theory of plural reality was merely an attempt to specify the various ways in which the term, “real,” is used.

Chwistek's fellow-artist and closest friend, Stanislaw Ignacy Witkiewicz, harshly criticized his philosophical views. Witkiewicz’s own philosophy was based on a monadic character to the individual's existence, embracing a multiplicity of existences, with the world being made up of a multiplicity of Particular Existences.

Fencing 1919

Portrait Tytus Czyżewski 1920

Feast 1925

Venus 1928

Nude 1939 Works[edit] The limits of science. Outline of logic and of the methodology of the exact sciences. Translated from the Polish by Helen Charlotte Brodie and Arthur P. Coleman; introduction and appendix by Helen Charlotte Brodie. New York: Harcourt, Brace, 1948

Leon Chwistek (ur. 13 czerwca 1884 w Krakowie, zm. 20 sierpnia 1944 w Barwisze koło Moskwy w Związku Radzieckim) – polski malarz, filozof, matematyk, teoretyk sztuki.

Był synem Bronisława i Emilii z Majewskich. Bronisław Chwistek był wziętym lekarzem. Otworzył jeden z pierwszych zakładów wodoleczniczych w Zakopanem w wilii „Gerlach” na Krupówkach. Matka była pianistką i malarką, uczennicą Jana Matejki i Karola Mikulskiego.

Dzieciństwo spędził Leon Chwistek w Zakopanem. Tutaj poznał i zaprzyjaźnił się ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, Bronisławem Malinowskim, Karolem Szymanowskim i Tadeuszem Szymberskim.

W latach 1903–1904 jako wolny słuchacz studiował na krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował filozofię i matematykę. W roku 1906 doktoryzował się rozprawą O aksjomatach. Od 1906 roku, przez dwadzieścia lat z przerwami, nauczał matematyki w Gimnazjum J. Sobieskiego w Krakowie. W latach 1908-1909 kontynuował studia filozoficzne w Getyndze. W 1910 przebywał w Wiedniu, gdzie zafascynowało go weneckie malarstwo renesansowe. W latach 1913-1914 studiował w Paryżu rysunek. Tam też po raz pierwszy zetknął się z twórczością kubistów.

W latach 1914-1916 był w szeregach Pierwszej Brygady Legionów.

W 1917 był współzałożycielem krakowskiej grupy „Ekspresjoniści Polscy”, przemianowanej w roku 1919 na Formistów. Chwistek został jej czołowym teoretykiem. Od roku 1922 wykładał matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie habilitował się w roku 1928 z logiki matematycznej.

Wykładał m.in. na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Lwowa przez ZSRR pozostał na uczelni. Rozpoczął także współpracę z Czerwonym Sztandarem. 17 września 1940 roku wstąpił do Związku Radzieckich Pisarzy Ukrainy.

W czerwcu 1941, tuż przed wkroczeniem wojsk niemieckich, ewakuował się ze Lwowa wraz z wojskami sowieckim.

Od 1941 do 1943 mieszkał w Tbilisi, gdzie nauczał analizy matematycznej, od 1943 zaś w Moskwie. Działał w Związku Patriotów Polskich w ZSRR. Publikował w organie ZPP – „Wolna Polska”. Zmarł w 1944 w Barwisze k. Moskwy. Jego prochy spoczywają w masowej mogile ofiar represji stalinowskich na Cmentarzu Dońskim w Moskwie, symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Jego żoną była Olga – siostra Hugona Steinhausa, córką – Alina Dawidowiczowa, doktor matematyki, malarka i autorka wspomnień (zm. w Krakowie w 2007 r.)



Leon Chwistek (ur. 13 czerwca 1884 w Krakowie, zm. 20 sierpnia 1944 w Barwisze koło Moskwy w Związku Radzieckim) – polski malarz, filozof, matematyk, teoretyk sztuki.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Matematyka[edytuj | edytuj kod]

Jako logik działał na obrzeżach tzw. szkoły lwowsko-warszawskiej, której założycielem był Kazimierz Twardowski. Swoje koncepcje logiczne (rozszerzenie teorii typów logicznych) tworzył w odniesieniu do prac Bertranda Russella i Henri Poincarégo. Był też (obok Jana Łukasiewicza) jednym z prekursorów stosowania w logice tzw. notacji polskiej.

Teoria sztuki[edytuj | edytuj kod]

Był głównym teoretykiem formizmu. Teorię strefizmu można traktować jako rozwinięcie i kontynuację formizmu. Zgodnie z jego regułami, kompozycja obrazu była podzielona na strefy, charakteryzujące się dominantą jednej barwy i jednego zwielokrotnionego kształtu. W roku 1935 na łamach łódzkiego czasopisma Forma została opublikowana polemika Chwistka z Władysławem Strzemińskim. Spór dotyczył konfrontacji strefizmu i unizmu.

Twórczość malarska[edytuj | edytuj kod]

W malarstwie opowiadał się za twórczością spontaniczną. Był zafascynowany miastem i jego dynamicznością. Jego obrazy często nosiły tytuły Miasto, Łódź. Znaczną popularność zyskał jego obraz Szermierka z 1920 roku. Artysta zajmował się również sztuką portretową. W latach 1926–1930 wykonał wizerunki około stu osobistości z naukowych i intelektualnych środowisk Krakowa.

Indywidualne wystawy malarstwa miał w 1927 roku w Krakowie i w 1934 roku we Lwowie.

Powieści[edytuj | edytuj kod] Kardynał Poniflet – powieść napisana w 1906 roku, a zniszczona w rękopisie w 1917 roku[2]; Pałace Boga – powieść napisał w latach 1932–1933. Przez następne lata bezskutecznie starał się wydać ją drukiem. Wydawcy obawiali się opublikować powieść ze względu na jej radykalizm społeczny, a autor nie chciał iść na żadne kompromisy. W 1934 w czasopiśmie „Czas” ukazało się kilka jej fragmentów. Latem 1939 Stefan Napierski zdecydował się drukować Pałace Boga w redagowanym przez siebie dwumiesięczniku Ateneum[3]. Po wojnie Ludwik Bohdan Grzeniewski na podstawie zachowanych fragmentów podjął się rekonstrukcji powieści[4].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_Chwistek

view all

Leon Chwistek's Timeline

1884
June 13, 1884
Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
1918
October 31, 1918
Krakow, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
1944
August 20, 1944
Age 60
Moscow, gorod Moskva, Moscow, Russia (Russian Federation)