Is your surname Jänes?

Research the Jänes family

Share your family tree and photos with the people you know and love

 • Build your family tree online
 • Share photos and videos
 • Smart Matching™ technology
 • Free!

Related Projects

Mart Jänes (Jännes)

Also Known As: "Märt Jännes"
Birthdate:
Birthplace: Iigaste Karula khk
Death: October 23, 1933 (64)
Tartu, Tartu linn, Tartu County, Estonia
Place of Burial: Maarja surnuaed Raadil
Immediate Family:

Son of Johan Jännes and Mari Jännes {Abel} (Kreital)
Husband of Emilie Marie Jänes
Father of Karl Jänes and Aleksander Jänes
Brother of Jaan Jännes; Ann Jännes; Karl Jännes; Liisa Jännes; Mari Jännes and 1 other
Half brother of Hans Abel and Jaak Abel

Managed by: Private User
Last Updated:

About Mart Jänes

 • EELK Karula kogudus Personaalraamat VI; EAA.1297.1.678; 1890-1940
 • Postimees (1886-1944), nr. 250, 25 oktoober 1933 Esmaspäeva õhul suri Tartus südame halvatusse üle Eesti ja ka välismail äriringkondades tuntud suurärimees Märt Jänes. Märt Jänes on sündinud 22. veebruaril 1869 aastal Wõrumaal Kärulas kirikumõija rentniku pojana. Isa soov oli, et poeg Märt astuks Walga seminari, aga poega ei meelitanud rahvavalgustaja kutse, tema oli sündinud kaupmeheks. Elava ja erksa waimuga tungis noor Jänes praktilisele elule lähemale. Õppis Karula valla- ja Hargla kihelkonnakoolis ja hiljem Walgas tuntud koolimehe Hans Eineri elementaarkoolis. Siin äratati edasipüüdjas õpilases eestlane, kelleks ta on kõikumatult jäänud tänaseni. Ärganud rahvustunne on saatuslikuks saanud temale ka kogu ta elukäigu edaspidisel arenemisel. Tema sihiks sai eestj äri asutada ja sellega teed aidata rajada eestlastest kaupmeestele linnades.
 • M. Jänese kaupmehe karjäär algas 1885.a. Walgas Kanchananni koloniaal-äris õpipoisina. Mõne aasta pärast on ta juba Tõrwas ja 1894. aastal asub lootustärataw noormees Tartus, kus ta satub oma õigele erialale Solowjewi riide ärisse Kaubahootvis nr. 34. Samal peremehel oli weel abi suplus Kaubaboowis nr 11. Wiis aastat hiljem tunned M. Jänes oma Sla juba niiwõrt hästi, et otsustab astuda sulge saminu: ta omandab oma peremehelt selle abikaupluse ja paneb oma riideäri käima. Tol ajal oli see suur riskeerimine, sest Tartu ärielu oli eranditult koondatud saksa ja wene rahwusest kapitalistide kätte. Äride tsentrum asus Raekojaplatsil.
 • Jänes, Mart 1869 - 1933. Mart Jänes 11. / 23. II 1869 Iigaste v. Karula khk. - 23. X 1933 Tartu. Mart Jänes kuulus oma iseloomult ja olemuselt veel sesse sitkesse vana-eesti põlve, kes algas väikselt, tõusis visalt, kuid jõudis edasi raudse järjekindlusega. Mart Jänest kui kaupmeest tundis isiklikult peaaegu kogu Lõuna-Eesti elanikkond. Ta tüse kuju oli tuntud üle kogu Eesti." Nii kirjutas "Päevaleht" 25. X 1933. Järelehüüded Mart Jänesele ilmusid kõigis Eesti suuremates ajalehtedes. Vabadussõjalaste ajalehes "Võitlus" toonitati, et MJ-i "... ootamata lahkumine on ka valus kaotus vabadussõjadastele. Kadunu toetas ja õhutas isamaalasena ja kaasvõitlejana Eesti rahva uuestisündi." MJ-i viimset teekonda kodumajast Aia 12 Maarja surnuaiale 29. X 1933 jälgis "Postimehe" sõnul kogu Tartu.
 • MJ sündis Iigaste Saare talu rentniku Juhan Jänese pojana. Kui ta 8-aastane oli, rentis isa juba Karula karjamõisa. MJ-i koolitee kulges Karula valla- ja Hargla kihelkonnakooli kaudu Valga Peetri koguduse kooli, mida juhatas tubli koolimees Hans Einer ja kus hiljem õppis ka Johan Kõpp. Isa soov oli, et pojast saaks kirikuõpetaja-rahvavalgustaja, MJ-i huvitas aga juba varases nooruses rohkem kaupmehe elukutse. Aeg näitas, et MJ oli tõesti sündinud ärimees, ühteaegu ka tõsine rahvuslane, kes seadis eesmärgiks olla just nimelt eesti kaupmees ja teenida sellena rahvast.
 • 1885 läks MJ Valga ühe koloniaalkaupluse õpipoisiks, siirdus sealt lühikeseks ajaks Tõrva ja astus 1894 Tartu Solovjovi riideäri (Kuperjanovi 34) teenistusse. Viieaastase hoolsa töö järel ostis ta 1899 peremehe abikaupluse Kaubahoov 11 ja alustas iseseisvat äritegevust, mida kroonis erakordne edu. .. Iseseisvuse ajal tõus jätkus, lisandusid uued ruumid ja 1937 oli kaupluse, nüüd juba suuräri aadress Kaubahoov 8-9-10-11-12 (Poe tänava poolsel küljel). Ajakirjanduse andetel polnud firmal suuruse mõttes võistlejat Baltimail, Soomes ega Poolas. Arvati, et kogu Euroopaski pole äri, kus "üksikute meetrite viisi" oleks rohkem kangast välja müüdud kui vana Jänese äris. Lisaks jaemüügile tegeldi ka suurejoonelise hulgimüügiga. MJ-il jätkus energiat osa võtta Tartu linnavolikogu, Tartu tuletõrje, Pauluse koguduse juhatuse ja nõukogu, Kaubandus-Tööstuskoja, k/ü "Postimehe" nõukogu, "Vanemuise" seltsi ja teiste asutuste ja organisatsioonide tööst. 1921-33 oli ta Tartu Kauba Panga juhatuse esimees (president). MJ-i loodud alus oli sedavõrd kindel, et tema surm ei toonud kaasa tagasiminekut. Äri pärisid pojad Karl (suri 1949 Kaplinnas) ja Aleksander, kellest esimese elukombed aga jätsid soovida ja kellel poliitilistel põhjustel (osavõtt vabadussõjalaste liikumisest) tuli mõnd aega väljasaadetuna viibida Kihnu saarel, kuid äritegevus läks 1930. aastate teisel poolel jõudsalt edasi. Oluline osa selles oli suurte kogemustega ärijuhtidel. MJ-i testamendi alusel töötas firma edasi tema nime all. Rohkem rõhku pandi nüüd valmisriiete eriosakonnale ja rätsepatöökojale. Elitaarsematele ostjatele, kes varem olid suhtunud MJ-i kauplusse mõnevõrra reserveeritult, hakati pakkuma kalleid valmisriideid. Peenemate daamide tarbeks õmmeldi vähesel arvul eri tegumoega palituid, et poleks karta näha samasugust paljude teiste seljas. Väliselt oli suuräri euroopalikul tipptasemel, selle vaateaknaid hinnati korduvalt linna parimateks.
 • Tõhusa teene osutas MJ-i suuräri Eesti jalgpallile. Suure jalgpallientusiastina kutsus Karl Jänes Tallinnast enda juurde tööle kaks jalgpallisuurust - Karl-Richard Idlase ja Richard Kuremaa. Ärile oli see heaks reklaamiks võistluses teiste kaupluste (näit. vendade Prüüside) meeskondadega, mis aga tähtsam - mõlemast said nüüd Tartu palliseltsi "Olümpia" mängijad ja nad tugevdasid seda nii tõsiselt, et esimese provintsiaalmeeskonnana tuli "Olümpia" 1939/40 Eesti meistriks.
 • Omaette tähelepanu väärivad ja populaarsed olid MJ-i kalendrid, mida iga aasta lõpul hinnata jagati nii kaubapakkides, koos ajalehtedega kui ka jumalateenistuste ajal kirikute juures. Kui esialgu oli tiraaź 10 000 - 15 000 eksemplari ringis, siis 1930. aastate keskel ületas see juba 125 000. Kirjastusena figureerib kalendrite tiitellehel M. Jänese kirjastus. Kalendri "saba" sisaldas just maarahvale vajalikku informatsiooni (laadad, mõõdud, kaalud jm.)

Minu vanaema (Berta Lamp) lapsepõlve mälestused Jänese ärist:

 • valides kommiletis peoga komme, võis laps kommituutus kommide arvu õigesti ära arvates (paaris või paaritu) tasuta endale saada. Kui vastus oli vale, pidid vanemad selle välja ostma.
 • äris oli ka palgaline nn. "peksupoiss" -probleemide või rahulolemastuse korral suunati tema juurde.

Sulev Vahtre Eesti ajalugu elulugudes. 101 tähtsat eestlast. Koostanud Sulev Vahtre. Tln., 1997

view all

Mart Jänes's Timeline

1869
February 10, 1869
Iigaste Karula khk
February 23, 1869
1904
August 22, 1904
Tartu, Tartu linn, Tartu County, Estonia
1914
October 29, 1914
Tartu, Tartu linn, Tartu County, Estonia
1933
October 23, 1933
Age 64
Tartu, Tartu linn, Tartu County, Estonia
????
Maarja surnuaed Raadil