Is your surname Wehken?

Research the Wehken family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Michael Eriksson Wehken

Swedish: Michel Ericsson Wehkén, Finnish: Mikko Erkinpoika Vehken
Also Known As: "Ikola", "Ilola", "Wecken", "Vecken", "Beken", "Beeken"
Birthdate:
Birthplace: (GMR) 1748, (rk) 1751 => 1741, Finland
Death: February 27, 1800 (49-58)
(60 v), Nuoramoinen, Volmari, Sysmä, Finland (håll o. st.)
Immediate Family:

Husband of Maria Matintytär
Father of Mikkeli Mikkelinpoika Seppälä, Nuuttila, Ilola

Occupation: rakuuna / dragon > torppari / torpare / crofter
Managed by: Private User
Last Updated:

About Michel Wehken

Saattaisi olla kotoisin Hartolan Kalhon Junkkarista, jonne poika isännäksi 1809 ?

Sotilasura

Uudenmaan ja Hämeen läänin rakuunarykmentin Ylä-Hollolan komppanian rakuuna № 108 (Käenmäki) 11.3.1768 alk ja Hämeen läänin jalkaväkirykmentin Jääkäripataljoonan Ylä-Hollolan komppanian jääkäri № 108 (Käenmäki) v:teen 1795:

Edellistä rakuunaa Juho Sipinpoika Lax ei mainita samoissa rullissa.

Siviilielämä

Hiskissä lapsia:

Syntynyt Kastettu Kylä Talo Isä Äiti Lapsi

  1. 2.9.1765 3.9.1765 Woipola Mickel Erichss. Maria Matthsdr. Michael


  • KESKEN
  • Sysmä vihityt 11.6.1765: Woipola, Michael Erichss. & Maria Matthsdr.
  • KESKEN?
  • drag. Michel Bekens hu 1769, drag Michels hu 1771, Michel Beekens drag. hu 1772-73, drag Veckens hu 1774-75, Veckens drag. hu 1777, drag. Michel Weckens hu 1779 / Asutuksen yleisluettelo - Sysmä 1760-1779, jakso 178, sivu 178: <Käenmäki> <Väihkölä?> ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=640445 / Viitattu 24.3.2021
  • Drag Mich Weihken, s. 1751 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1782-1786 (I Aa:2), jakso 39: Käenmäki ..., Möngö Torp; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6927067 / Viitattu 29.2.2020
  • VI alin / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1787-1790 (I Aa:3), jakso 41: Käenmäki - Weihkölä N:o 3 Weihkölä, Esaias Örn; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6927656 / Viitattu 1.3.2020
  • Drg ?, Michel Veihken / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1791-1796 (I Aa:4), jakso 71: Käenmäki № 3 Ibm; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6928257 / Viitattu 1.3.2020
  • ... Drag: Michel Wehkens Sons Michel Barn, 94 Wollmari / Sysmän seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1764-1796 (I Ab:1), jakso 5: Käenmäki ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9191897 / Viitattu 1.3.2020
  • Afsk. Drag:, s. 1741, Access: 95 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1791-1796 (I Aa:4), jakso 141: Nuoramois N:o 5 ... , Wolmari Ikola; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6928396 / Viitattu 1.3.2020
  • Trp Michel Wächken, k. 1800 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1797-1802 (I Aa:5), jakso 163: Nuoramois N:o 13 Wollmari; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6929225 / Viitattu 1.3.2020
  • Sysmä kuolleet 27.2.1800: Nor. Wollmari, Torp. Mickel Ersson , g., håll o. st., 60 v.
view all

Michel Wehken's Timeline

1746
1746
Finland
1765
September 2, 1765
Sysmä, Finland
1800
February 27, 1800
Age 54
Sysmä, Finland