Mikolaj Szarlejski h. Ostoja

public profile

Is your surname Szarlejski h. Ostoja?

Research the Szarlejski h. Ostoja family

Mikolaj Szarlejski h. Ostoja's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Mikolaj Szarlejski h. Ostoja (Szarlej h. Ostoja)

Birthdate:
Death: circa 1457 (48-66)
Immediate Family:

Son of Mikołaj Bydgoski ze Ściborza h. Ostoja and Krzemka z Łowicza h. Łabędź
Father of n (jedynaczka) Szarlejska h. Ostoja
Half brother of Ścibor Jędrzny z Rożnatowa

Occupation: kasztelan inowrocławski starosta bydgoski starosta tucholski starosta brodnicki starosta gniewkowski wojewoda inowrocławski wojewoda brzesko-kujawski
Managed by: Joseph James Yanta, III
Last Updated:

About Mikolaj Szarlejski h. Ostoja

http://en.wikipedia.org/wiki/Clan_of_Ostoja

http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Szarlejski

Mikołaj Szarlejski ze Ściborza herbu Ostoja (ur. ok. 1400 r., zm. 1457 r.) – podstoli brzeski, kasztelan inowrocławski od 1438 r., starosta bydgoski od 1441 r., wojewoda inowrocławski 1457 r., starosta tucholski od 1454 r., wojewoda brzesko-kujawski 1453-1457 r., starosta brodnicki, starosta gniewkowski; członek Związku Pruskiego. Z ramienia królowej Zofii Holszańskiej zarządzał również starostwem inowrocławskim i nieszawskim w latach 1435-1448.

Pochodził z rodu osiadłego na Kujawach i wywodzącego się z wsi Ściborze pod Inowrocławiem. Jego ojcem był Mikołaj kasztelan bydgoski. Posiadał liczne dobra rodowe na Kujawach, udzielał pożyczek sąsiadom, kapitule gnieźnieńskiej, i przede wszystkim królowi pod zastaw wsi. W sumie pożyczył Władysławowi III Warneńczykowi 6 tys. florenów, przez co stał się największym wierzycielem monarchy. W zastaw otrzymał w 1441 r. starostwo bydgoskie i na rok brzeskie. Dzięki kumulacji dóbr kujawskich stał się ważną osobistością pogranicza polsko-krzyżackiego, występującą w otoczeniu monarchy. W 1440 r. udał się razem z Warneńczykiem na Węgry, gdzie pozostał do 1443 r.

Szarlejski stał na straży interesów politycznych Królestwa i gospodarczych podległych mu starostw. Troszczył się o wolną żeglugę na Wiśle i ostro występował przeciwko ograniczeniom handlowym ze strony zakonu. Sam ściśle przestrzegał zakazów handlu: konfiskował sól płynącą Wisłą z Prus, interweniował w Gdańsku, który ograniczał handel polskim zbożem, dbał o rozwój gospodarczy starostw, co było skorelowane ze wzrostem jego własnych dochodów. Starał się ograniczyć szlak handlowy Nakło-Tuchola na rzecz Inowrocław- Bydgoszcz, czynił zabiegi o odwołanie zakazu gdańskiego sprzedaży piwa bydgoskiego.

18 września 1454 r. dowodził wraz z Łukaszem Górką w bitwie pod Chojnicami po której dostał się do niewoli krzyżackiej. Zwolniony 1455. W uznaniu zasług w 1455 r. powierzono mu zamek w Świeciu oraz inne dobra. Zmarł w 1457 r., na kilka miesięcy przed śmiercią zrzekł się z posiadanych urzędów Zachowane wzmianki pisane z okresu starostwa bydgoskiego

Szarlejski otrzymał starostwo bydgoskie 23 maja 1441 r. wraz z miastem Gniewkowem i wójtostwem. W praktyce objął je w 1443 r. po powrocie do kraju.

   23 kwietnia 1446 r. – skierował z Bydgoszczy list do komtura toruńskiego, protestując przeciwko ograniczeniom handlowym i wynikającym z tego stratom mieszczan,
   1446 r. - zatwierdził statut cechu zdunów-garncarzy,
   25 lipca 1450 r. – wysłał z Bydgoszczy list gratulacyjny dla nowego wielkiego mistrza zakonu,
   luty i marzec 1453 r. – przebywał w Bydgoszczy,
   lipiec 1453 r. – przebywał w Gniewkowie,
   grudzień 1453 – styczeń 1454 r. – przebywał w Bydgoszczy,

Jego kapelanem był Mikołaj Oczko, który 14 września 1448 r. sporządził dokument erygujący szpital św. Ducha w Bydgoszczy. Rezydował on na zamku bydgoskim.podstoli brzeski, kasztelan inowrocławski, wojski brzesko-kujawski, starosta: inowrocławski, bydgoski, gniewkowski, brzeski, kowalski, krzepicki, tucholski, osiecki, świecki i człuchowski -- przed śmiercią zrzekł się wszystkich urzędów --- jego ojciec w 1410, pomimo, że złożył przysięgę i służył Zygmuntowi Luksemburczykowi - pod Grunwaldem walczył po stronie polskiej.