Otto Wilhelm Masing

Is your surname Masing?

Research the Masing family

Otto Wilhelm Masing's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Otto Wilhelm Masing

Birthdate: (68)
Birthplace: Lohusuu, Torma , Ida-Virumaa
Death: March 15, 1832 (68)
Äksi, Tartumaa
Immediate Family:

Son of Kristian Masick and Anna Ludovica Masick
Husband of Dorothea Amalie Masing and Caroline Antoinette Masing
Father of Ottilie Louise Masing; Eleonore Wilhelmine Schultz; Carl Otto Ludwig Masing; Carl Otto Masing; Caroline Amalie Masing and 4 others
Brother of Helene Charlotte Masick

Managed by: Kristi Sootalu
Last Updated:

About Otto Wilhelm Masing

Otto Wilhelm Masing oli Õ tähe isa, tema tõi eesti keelde Õ tähe.

Otto Wilhelm Masing (1763-1832) Valgustuslik kirjanik, ajakirjanik ja keelemees Otto Wilhelm von Masing sündis 8. nov 1763 Põhja-Tartumaal Lohusuu abikiriku eestlasest köstri pojana. Tema ema pärines rootsi aadliperekonnast. Üldhariduse omandas Masing Narvas ja Saksimaal Torgaus, kõrghariduse Saksamaal, Halle ülikooli usuteaduskonnas 1783–1786. Pärast ülikooli lõpetamist töötas esialgu koduõpetajana Põhja-Eestis, seejärel oli pastor Lüganusel ja Viru-Nigulas, 1815. aastast kuni surmani Äksis. 1821 sai temast ühtlasi Tartumaa praost. Masing suri Äksis, on maetud Tartu Jaani kalmistule.

Masing seadis nagu teisedki valgustajad oma kirjanduslikule tegevusele puhtpraktilised eesmärgid: anda talupojale uusi teadmisi, õpetada teda oma peaga mõtlema ning elu arukalt korraldama. Ta koostas kooliõpikuid ja kalendreid, tõlkis eesti keelde seadusi ja ametlikke määrusi, avaldas kirjutisi J. H. Rosenplänteri "Beiträge's", tegi kaastööd Tartu ja Riia saksakeelsetele ajalehtedele. Tema tähtsamad teosed on „Pühapäeva vahelugemised” (1818), millega ta pani aluse eesti aimekirjandusele, ja „Maarahva Nädalaleht” (1821–1823, 1825), mis on eesti esimene järjepidevam ajaleht. Masingu sulest pärineb ka esimene eestikeelne essee “Widerlegung einer ungegründeten und ungerechten Behauptung” (“Ühe põhjendamatu ning ebaõiglase väite ümberlükkamine”), mis ilmus eesti keele õppevahendiks mõeldud brošüüris “Ehstnische Originalblätter für Deutsche” (1816). Tema luuletustest on tuntuim valm “Päts”, mis muudetud kujul on rahvaliku lauluna tänaseni tuttav (“Vändra metsas Pärnumaal”).

Masing uuendas ka eesti kirjakeelt. Ta tõi sellesse palju rahvapärast materjali, võttis kasutusele uusi oskussõnu ning püüdis eesti keele ortograafiat muuta keele hääldusele lähedasemaks. Ortograafiaalastest uuendustest oli tähtsaim õ-tähe kasutuselevõtt. Masing oli eeskuju ja keeleline autoriteet F. R. Faehlmannile, F. R. Kreutzwaldile jt järeltulevatele eesti kirjameestele.

view all 19

Otto Wilhelm Masing's Timeline

1763
October 28, 1763
Torma , Ida-Virumaa
November 2, 1763
Lohusuu, Ida-Viru maakond, Estonia
1797
June 3, 1797
Age 33
1798
August 22, 1798
Age 34
1801
August 15, 1801
Age 37
Tartu, Tartu linn, Tartu County, Estonia
1802
August 17, 1802
Age 38
Viru-Nigula, Viru-Nigula Parish, Lääne-Viru County, Estonia