Otto Wilhelm Masing

How are you related to Otto Wilhelm Masing?

Connect to the World Family Tree to find out

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Otto Wilhelm Masing

Birthdate:
Birthplace: Lohusuu, Torma khk, Ida-Virumaa
Death: March 15, 1832 (68)
Äksi, Tartumaa
Place of Burial: Tartu Raadi kalmistu
Immediate Family:

Son of Kristjan (Toomas) Masing (köster) and Anna Ludovica Masick
Husband of Dorothea Amalie Masing and Caroline Antoinette Masing
Father of Ottilie Louise Masing; Eleonore Wilhelmine Schultz; Carl Otto Ludwig Masing; Carl Otto Masing; Caroline Amalie Masing and 4 others
Brother of Helene Charlotte Masick

Managed by: Kristi Sootalu
Last Updated:

About Otto Wilhelm Masing

Otto Wilhelm Masing (1763-1832) Valgustuslik kirjanik, ajakirjanik ja keelemees Otto Wilhelm von Masing sündis 8. nov 1763 Põhja-Tartumaal Lohusuu abikiriku eestlasest köstri pojana. Tema ema pärines rootsi aadliperekonnast. Üldhariduse omandas Masing Narvas ja Saksimaal Torgaus, kõrghariduse Saksamaal, Halle ülikooli usuteaduskonnas 1783–1786. Pärast ülikooli lõpetamist töötas esialgu koduõpetajana Põhja-Eestis, seejärel oli pastor Lüganusel ja Viru-Nigulas, 1815. aastast kuni surmani Äksis. 1821 sai temast ühtlasi Tartumaa praost. Masing suri Äksis, on maetud Tartu Jaani kalmistule.

Masing seadis nagu teisedki valgustajad oma kirjanduslikule tegevusele puhtpraktilised eesmärgid: anda talupojale uusi teadmisi, õpetada teda oma peaga mõtlema ning elu arukalt korraldama. Ta koostas kooliõpikuid ja kalendreid, tõlkis eesti keelde seadusi ja ametlikke määrusi, avaldas kirjutisi J. H. Rosenplänteri "Beiträge's", tegi kaastööd Tartu ja Riia saksakeelsetele ajalehtedele. Tema tähtsamad teosed on „Pühapäeva vahelugemised” (1818), millega ta pani aluse eesti aimekirjandusele, ja „Maarahva Nädalaleht” (1821–1823, 1825), mis on eesti esimene järjepidevam ajaleht. Masingu sulest pärineb ka esimene eestikeelne essee “Widerlegung einer ungegründeten und ungerechten Behauptung” (“Ühe põhjendamatu ning ebaõiglase väite ümberlükkamine”), mis ilmus eesti keele õppevahendiks mõeldud brošüüris “Ehstnische Originalblätter für Deutsche” (1816). Tema luuletustest on tuntuim valm “Päts”, mis muudetud kujul on rahvaliku lauluna tänaseni tuttav (“Vändra metsas Pärnumaal”).

Masing uuendas ka eesti kirjakeelt. Ta tõi sellesse palju rahvapärast materjali, võttis kasutusele uusi oskussõnu ning püüdis eesti keele ortograafiat muuta keele hääldusele lähedasemaks. Ortograafiaalastest uuendustest oli tähtsaim õ-tähe kasutuselevõtt. Masing oli eeskuju ja keeleline autoriteet F. R. Faehlmannile, F. R. Kreutzwaldile jt järeltulevatele eesti kirjameestele.

  • http://www.eestikirik.ee/pastor-masing-ja-o-taht/
  • http://epl.delfi.ee/news/eesti/luganuse-konverents-masingu-o-tahe-a...
  • http://www.vooremaa.ee/o-taht-tuli-korenduselt/
  • http://www.virumaa.ee/2002/03/ve-o-tahe-tulek-eesti-keelde/
  • http://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=ekmteataja18871210.2.4.8
  • Eesti Kirik 02.02.2011 Vanast pastoraadist õhkub möödaniku hõngu. Viru-Nigula: "Peab muidugi kogu oma kujutlusvõime ja muuseumikogemuse appi võtma, et kujutada ümbrust ja elu aastal 1795, kui Viru-Nigulasse saabus teenima Halle ülikoolis teoloogiat õppinud ja saksa, eesti, kreeka, itaalia, prantsuse, vene ning ladina keelt osanud ja maarahva hariduse eest võidelnud Otto Wilhelm Masing (1763–1832). Kuigi andmeid Masingu elust Lüganusel ja Viru-Nigulas on vähe, teatakse, et siin põletas ta ära 300 eksemplari oma aabitsast, mis maarahva keele halva tundmise tõttu tunnustust ei leidnud. Viru-Nigulas abiellus Masing 1796 Tartu raehärra tütre Dorothea Amalia Ehlertziga, siin sündisid talle kaks või kolm poega, siin elas oma viimased eluaastad Otto Wilhelmi vaimuhaigeks jäänud isa Kristian Masick, Lohusuu koguduse köster. Siin tõi abikaasa Dorothea ilmale ka viis tütart. Paraku ta suri nagu ka tütar Sophia ja pojad. Siia saabus 19. sajandi algul lapsehoidjaks itaalia päritolu Caroline Piccaluga, sünnilt markiis, kellest hiljem sai pastor Masingu abikaasa. 1818, juba Äksis, kirjutas Masing: «Ma elasin Viru-Nigulas väga õnnelikult ja minu elujärg selles kihelkonnas oli niisugune, millega pastorid harva võivad kiidelda.»"
view all 20

Otto Wilhelm Masing's Timeline

1763
October 28, 1763
Lohusuu, Torma khk, Ida-Virumaa
November 2, 1763
Lohusuu, Ida-Viru maakond, Estonia
1797
June 3, 1797
(Maholm), Viru-Nigula Parish, Lääne-Viru County, Estonia
1798
August 22, 1798
1801
August 15, 1801
Tartu, Tartu linn, Tartu County, Estonia
1802
August 17, 1802
Maholm Pastorat, Viru-Nigula, Viru-Nigula Parish, Lääne-Viru County, Estonia