Piotr Bonifacy Żukowski OFM Conv.

public profile

Is your surname Żukowski OFM Conv.?

Research the Żukowski OFM Conv. family

Piotr Bonifacy Żukowski OFM Conv.'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Piotr Bonifacy Żukowski OFM Conv.

Birthdate:
Birthplace: Baran Rapa, Nemenčinė, Vilniaus rajono savivaldybė, Vilniaus apskr., Lithuania
Death: April 10, 1942 (29)
Auschwitz, Oświęcim, Oświęcim County, Lillepolen, Poland
Immediate Family:

Son of Andrzej Żukowski and Albina Żukowska
Brother of Wincenta Klukowska; Jadwiga Walentynowicz; Elżbieta Żukowska; Franc Żukowski; Elena Żukowska and 3 others

Managed by: Jolanta Klietkutė
Last Updated:

Apie Piotr Bonifacy Żukowski OFM Conv. (Lietuvių)

Gimė 1913 m. sausio 13 d. Rėvoje. Baigė 4 klases Rudausių mokykloje. Būdamas 17 metų įstojo į Vilniaus pranciškonų vienuolyną, kur buvo atsakingas už dokumentų archyvavimą. 1941 m. spalio 14 d. kartu su kitais 6 vienuoliais suimtas gestapo ir įkalintas Varšuvoje. Vėliau išvežtas į Aušvico koncentracijos stovyklą, kur dirbo įvairius darbus. Po sunkių sumušimų ir plaučių uždegimo mirė stovyklos ligoninėje 1942 m. balandžio 10 dieną. 1999 m. birželio 13 d. popiežius Jonas Paulius II suteikė beatifikaciją.

About Piotr Bonifacy Żukowski OFM Conv. (Polski)

Piotr Żukowski urodził się 13 stycznia 1913 r. w osadzie Baran-Rapa w powiecie wileńsko- trockim, na terenie diecezji wileńskiej. Miał troje rodzeństwa. W Rudowsiach uczęszczał do szkoły powszechnej, ukończył cztery klasy. Pracował na roli, pomagał w utrzymaniu gospodarstwa.

W wieku 17 lat, 9 września 1930 r., wstąpił w Niepokalanowie do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Nowicjat odbywał od 14 czerwca 1931 r., do 16 lipca 1932 r. Śluby wieczyste złożył 2 sierpnia 1935 r. Przełożeni wyrażali się o nim krótko: "Pod każdym względem bardzo dobry. Takich więcej!" Zapewne dlatego otrzymał imię zakonne Bonifacy (łac. czyniący dobro).

Brat Bonifacy poświęcił się apostolstwu słowa drukowanego, pracował na odpowiedzialnych stanowiskach w niepokalanowskiej drukarni, skąd na cały świat rozchodził się "Rycerz Niepokalanej", "Mały Rycerz Niepokalanej" oraz inne czasopisma katolickie. Należał również do franciszkańskiej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po wybuchu II wojny światowej pozostał w klasztorze i z narażeniem życia zabezpieczył sprzęt drukarski. Był zawsze spokojny i zrównoważony. Aresztowany przez gestapo 14 października 1941 r., wraz z pięciu innymi braćmi, w tym z bł. Tymoteuszem Stanisławem Trojanowskim (1908-1942), został osadzony na Pawiaku. Zakonnicy nie tracili tam nadziei, modlili się, śpiewali pieśni religijne, podnosili na duchu innych więźniów, dzielili się z nimi jedzeniem.

8 stycznia 1942 r. brat Bonifacy został więźniem Oświęcimia, otrzymał numer 25447. Zaliczono go kategorii osób duchownych, a z tymi więźniami hitlerowcy obchodzili się ze szczególnym okrucieństwem. Pracował przy najcięższych robotach, przy transportach materiałów budowlanych, przy kopaniu żwiru i jako dekarz przy naprawie budynków.

Był bity i upokarzany, ale cierpienia te znosił cierpliwie, w duchu wiary. Zmarł w więziennym szpitalu 10 kwietnia 1942 r., w wyniku powikłań spowodowanych zapaleniem płuc. Miał 29 lat. Jego ciało spalono w obozowym krematorium. Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, podczas siódmej podróży apostolskiej Jana Pawła II do ojczyzny.

Ojciec Święty wyniósł wówczas do chwały ołtarzy 108 męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej. W tym gronie znalazło się siedmiu franciszkanów. Czterech z Niepokalanowa - o. Antonin Bajewski, o. Pius Bartosik, br. Tymoteusz Trojanowski, br. Bonifacy Żukowski; dwóch z Pierszaj (obecnie na Białorusi) - o. Achilles Puchała i o. Herman Stępień i z Grodna o. Innocenty Guz. W liturgii męczennicy wspominani są 12 czerwca.

view all

Piotr Bonifacy Żukowski OFM Conv.'s Timeline

1913
January 13, 1913
Baran Rapa, Nemenčinė, Vilniaus rajono savivaldybė, Vilniaus apskr., Lithuania
1942
April 10, 1942
Age 29
Auschwitz, Oświęcim, Oświęcim County, Lillepolen, Poland