Priita Joosepintytär Ingalsuo

public profile

Priita Joosepintytär Ingalsuo's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Priita Joosepintytär Ingalsuo

Swedish: Brita Josefsdotter Ingalsuo
Also Known As: "Pietilä", "Passoja"
Birthdate:
Birthplace: Ingalsuo, Ruotsalo, Kälviä, Finland
Death: January 06, 1734 (82-91)
Pietilä, Ruotsalo, Kälviä, Finland
Immediate Family:

Daughter of Josef Yrjönpoika Ingalsuo and Unknown Ingalsuo
Wife of Simo Antinpoika Passoja and Simon Eriksson Pietilä
Mother of Niilo Simonpoika Passoja; Matti Simonpoika Passoja; Kirsti Simontytär Passoja; Antti Simonpoika Passoja; Simo Simonpoika Passoja and 3 others
Sister of Juho Joosefinpoika Ingalsuo; Yrjö Joosefinpoika Ingalsuo and Heikki Joosefinpoika

Managed by: Jari Arvi Borén
Last Updated:

About Priita Joosepintytär Ingalsuo

Simo Antinpoika Passoja ja Priita Joosefintytär Kälviällä 1675, 1677, 1680, 1685 ja 1686. Simo antinpoikaa ei löydy seuraavasta henkikirjasta (1688), joten Priita on jäänyt leskeksi vuoden 1686 jälkeen:
Pohjanmaan läänin tilejä - Tositekirja 1675-1675 (9166), jakso 524, sivu 523: Rodzala, Peldokorpij; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=12650107 / Viitattu 21.6.2020
Kälviän seurakunta - Henkilöluettelo ja henkikirja 1677-1685, jakso 3: Rotsala, Peldokorpiby; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=8256172 / Viitattu 21.6.2020
Pohjanmaan läänin tilejä - Tositekirja 1680-1680 (9179), jakso 295, sivu 299: Rodzala, Peldåkårpj; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=12761960 / Viitattu 21.6.2020
Kälviän seurakunta - Henkilöluettelo ja henkikirja 1677-1685, jakso 21: Rodzalaby, Peldokorpi; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=8256190 / Viitattu 21.6.2020
Pohjanmaan läänin tilejä - Tositekirja 1686-1686 (9192), jakso 530, sivu 587: Rodzalaby, Peldokorpi; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=12669802 / Viitattu 21.6.2020

Kälviän Passojasa vihitään 12.2.1692 Simo Erkinpoika Pietilä ja Priita Joosefintytär. Huomenlahja 7 riksiä:
Kälviän seurakunta - Syntyneiden ja kastettujen luettelot 1688-1714, jakso 17: 1692; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=8259360 / Viitattu 21.6.2020

Simo Pietilä ja vaimo Priita henkikirjassa:
Pohjanmaan läänin tilejä - Tositekirja 1695-1695 (9210), jakso 602, sivu 626: .; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=12984077 / Viitattu 21.6.2020

Priita Joosefintytär leskenä Pietilässä:
Kälviän seurakunta - Rippikirja 1723-1736, jakso 57: Ruotzala Pietilä; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=8275423 / Viitattu 21.6.2020

Priita Joosefintytär kuolee 86-vuotiaana Pietilässä tammikuussa 1734 ja haudataan Kälviän kirkkoon:
Kälviän seurakunta - Vihittyjen luettelot 1722-1793, jakso 40: 1734 kuolleet, vihityt; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=76554355 / Viitattu 21.6.2020

Priitan ikä lienee arvioitu yläkanttiin, sillä nuorimman lapsensa Marian syntyessä 23.2.1699 olisi Priita ollut 52-vuotias.

- - - (Ingalsuo)


Brita Josefintytär Passoja-Pietilä (born Ingalsuo)

Birth: 1647 - Ruotsalo, Kälviä FIN Death: Jan 6 1734

Father: Josef Yrjönpoika Ingalsuo

Siblings: Juho Josefinpoika Ingalsuo, Jöran Josefinpoika Ingalsuo

Husband 1: Simo Erikinpoika Pietilä

Husband 2: Simo Antinpoika Passoja

Children: Niilo Simonpoika Passoja, Matti Simonpoika Passoja, Kirsti Simontytär Pietilä (o.s. Passoja), Antti Simonpoika Passoja, Simo Simonpoika Passoja, Anna Simontytär Pietilä, Simo Simonpoika Pietilä / Bohm, Jaakko Simonpoika Pietilä

Harju-Forsell Family Tree in Harju - Forsell perheet, managed by Seppo Harju (Contact) Laakso Family Tree in Ari ja Johanna Laakso Web Site, managed by Johanna Laakso

Uuno Huhtalan Juuret Kälviällä

view all 12

Priita Joosepintytär Ingalsuo's Timeline

1647
1647
Kälviä, Finland
1673
1673
Kälviä / Kelviå, Finland
1674
1674
Kälviä / Kelviå, Finland
1675
1675
Kälviä / Kelviå, Finland
1677
1677
Kälviä / Kelviå, Finland
1679
1679
Kälviä / Kelviå, Finland
1692
October 11, 1692
Kälviä / Kelviå, Finland
1694
September 28, 1694
Kälviä, Finland
1695
December 15, 1695
Kälviä / Kelviå, Finland