"Riksu Kaarel" Karl Tiks

How are you related to "Riksu Kaarel" Karl Tiks?

Connect to the World Family Tree to find out

"Riksu Kaarel" Karl Tiks's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Karl Tiks

Also Known As: "Tiksu Kaarel", "Riksu Kaarel", "Karla", "Kaarel"
Birthdate:
Birthplace: Luke (Lugden), Nõo khk, Tartumaa, Estonia
Death: 1947 (58-59)
Immediate Family:

Son of Andres Tiks and Ann Tiks
Ex-partner of [ema] Tammeveski
Father of Luule Tammeveski
Brother of Johann Tiks; Eduard Tiks; Alexander Tiks and Emilie Meos

Managed by: Liivika Mäekuusk
Last Updated:
view all

Immediate Family

About "Riksu Kaarel" Karl Tiks

PR 1910-1939 Nõo: Saaga EAA.1259.1.334:23?231,1564,1869,367,0

Sünd VKJ 14.03.1888, UKJ (+12) 26.03.1888, [vigane UKJ: 27.03] Meetrikaraamat; EAA.1259.1.272; 1888

PALJASSAARE RIKSU KAAREL
Laulu "Riksu-Kaarel" on kuulnud ilmselt kõik. Aga kes see mees õieti oli, kellest laul räägib? Päriselus oli tema nimi Karl Tiks, sündinud aastal 1888 ja nooruspõlves tegutsenud Harbiinis (praeguse Hiina territooriumil) klounina. EW päevil elas ta alguses Naissaarel ja alates aastast 1928 Paljassaares, ning oli tuntud lorilaulude esitajana ja muusikuna, keda kutsuti üritustele meeleolu looma. Ta olnud suuteline esitama terve orkestri eest üheaegselt baritoni, trummi, trianglit ja "igasugu muid muusikariistu". Siis nimetati teda ikkagi Tiksu Kaarliks, see "Riksu" hilisemas tuntud laulus on moonutatud nimekuju. 1930. aastatel käis ta Tallinnas korvist pirukaid müümas ja majanduslikult heal järjel just ei olnud, sattus mitmel korral ka seadusega pahuksisse. Paljassaarde oli ta püstitanud eri aegadel vähemalt kaks maja, üks neist olnud seejuures ratastel. Ise ta kiitis 1939. aastal ajakirjanikule, et „Kui kord tuleb tahtmine siit ära kolida, siis pole muud, kui palka veoauto ja sõida minema.“ Paljassaare elanike rõõmuks korraldas ta kontserte ka oma maja katusel. Tundub, et sõja ajal istus ta Harku vangilaagris kinni, ning teadaolevalt läks manalasse aastal 1947.

Tema viimane kodu Paljassaares asus Veeteedevalitsuse krundil, Miinisadama vastas. Maja nr. oli 57. Aastal 1944 tahtis ta seda kinkida oma väljaspool abielu sündinud tütrele, kes viibis linna hoolealusena lastekodus, aga maja oli nii lagunenud, et linnavalitsus tüdruku esindajana ei võtnud sellist kingitust vastu.. Kaarel ise oli samal ajal Harku vangilaagris.

Robert Nerman, 2006, Postimees:
Ükskõik millisel Paljassaare kirjeldamisel on aga täiesti võimatu mööda minna Kaarel Tiksist.
Laiem üldsus tundis teda lorilaulude autorina ja suure originaalitsejana. Palju kõmu tekitas näiteks tema ratastel maja. Kõrvalt vaadates paistsid vundamendi asemel nurkades paiknenud neli tsemendist pakku.
Need, kes heitsid pilgu maja alla, nägid seal kahte ratast, õigemini rulli, mis olid valmistatud puidust ja plekiga üle löödud. Küllap mõtles Tiksi Kaarel neid vajaduse korral kasutada, kui sellest paigast ära tüdineb ning on vaja koos majaga mujale kolida.
Seda väikest hütikest tundis kogu eesti rahvas ka lorilaulude kaudu. Majal oli lame katus ning tuntud originaalitseja korraldas seal kontserte ja etendusi. Hiljem vinnas ta katusele aiapingi ning pani sinna lilli kasvama. Mõnda aega kasvasid katusel kapsadki.
Tiksi Kaarli naabri Karl Kuljuse mälestuste järgi olevat tuntud lorilaulude autor toonud maja Naissaarelt. See võeti palkhaaval lahti ja toodi Paljassaarele kaluripaadiga.
Nagu Tiksi Kaarliga alati, nii juhtus ka sellel teekonnal temaga uskumatuid lugusid. Üks suurem laine viinudki meresõitja vette, kuid õnneks teine laine toonud ta palgikoorma otsa tagasi.
Oma ratastega maja müüs ta naabruses elanud Viru-Liiva Riksile. Uue maja ehitamisel püüdis Kaarel kasutada kohalikke ehitusmaterjale, sealhulgas savi ja palgijuppe.
Kuna maja vihma ei pidanud, ehitas ta sissepoole kivivoodri. Kui see valmis sai, lammutas ta puidust voodri ning oligi kivimaja omanik.
Tiksi Kaarel oli väga musikaalne ja seetõttu ei peetud Paljassaarel temata peaaegu ühtegi pidu. Kireva elulooga Kaarel oli pärit Harbiinist. Selles Hiina linnas elas üksjagu eestlasi ja seal tegutses ka üks Eesti selts.
Ta teenis Harbiinis ja arvatavasti mujalgi elatist klounina. I maailmasõja ajal sattus ta Naissaarele ja töötas seal metsnikuna. Samal ajal olevat ta Naissaarel juhtinud Vene mereväeorkestrit. Paljassaarele asus ta 1930. aastate algul ja tuli ühele järjekordsele peoõhtule laiema üldsuse ette klouni riietes.
Aktiivne originaalitseja
Ükskõik mida Kaarel tegi, oli see teistele raskesti arusaadav. Ta käis näiteks omal ajal töölisteatris orkestri proovidel ning hämmastas teatrirahvast oma püüdlikkusega. Tollal töötas ta veel Lutheri vabrikus.
Tööle tuli vabrikusse minna juba väga vara hommikul. Pärast tööd läks ta Paljassaarele, võttis sealt tormilaterna ühte, baritoni teise kätte ning läks töölisteatrisse.
Pärast proovi kõmpis keskööl oma laternaga Paljassaarele tagasi ning järgmisel hommikul tuli juba kell viis tõusta, et jälle tööle minna. Võis arvata, et kaua sellisele eluviisile vastu ei pea, liiatigi nii rahutu hingega mees nagu Tiksi Kaarel.
Liikudes aina jala ühest linna otsast teise, tekkisidki tal ilmselt ekstravagantsed ideed. Need inimesed, kes Tiksi Kaarliga rohkem kokku puutusid, mäletasid teda eelkõige muheda ja optimistliku mehena.

Tallinna Aadresslehe järgi elas Karl Tiks (27.03.1888) Andrese p. Paljassaare 12-12. Hingekirjas oli Tartu maakonnas Uderna vallas.

Kas tema revolver läks kaotsi?

Karl Tiks peksis Tallinna Tööbörsi segi:

Paljassaarel elavalt Karl Tiksilt pettis "voorimeeste kuningas" korvitäie pirukaid välja

Karl Tiks käib kindlustuse pärast Veeteede ametiga kohut

Karl Tiks poos tellimustööna ühe koera üles (rahvakohtus looma piinamise eest)

Laevast varastatud asjad toodi Karl Tiksi majja hoiule

(Karl Tiks oli ka varguses osaline)

Vanglas olev Tiks pärandab maja oma vallastütrele

Vargusi pealinnas
Restoran "Turus" varastati Karl Tiks'i kaenla alt pakk pesuga 15 kr. väärtuses. Vargus pandi toime ajal, millal mees leti ees napsitas.

Karla Tiks ähvardas naabreid relvaga

Veel 1969 mainiti Karl Tiksi elamut Pajassaarel

Ratastel elamu:

Temast:

view all

"Riksu Kaarel" Karl Tiks's Timeline

1888
March 14, 1888
Luke (Lugden), Nõo khk, Tartumaa, Estonia
1933
1933
1947
1947
Age 58