Sjøfar Rolfsson Rosensværd, på Bø

Is your surname Rosensværd?

Research the Rosensværd family

Sjøfar Rolfsson Rosensværd, på Bø's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Sjøfar Rolfsson Rosensværd, på Bø

Also Known As: "Rolfuersson Hartgenger"
Birthdate:
Birthplace: Skjeberg, Bø, Østfold, Norway
Death: 1380 (35-44)
Østby, Skjeberg, Østfold, Norway
Immediate Family:

Son of Rolfuer Gunnarsson Bø and Gunnor Alvsdatter Bø
Husband of Valgerd Gudbrandsdatter Rosensverd
Father of Prest Rolf Sjøfarsson Rosensværd; Lagmann Sigurd Sjøfarsson Rosensverd and N.N. Sjøfarsdotter Gyldenhorn
Brother of Amund Rolleivsson

Occupation: Væpner / lagmann
Managed by: Lise Gimming Sønderland
Last Updated:

About Sjøfar Rolfsson Rosensværd, på Bø

NST 45/4 (2019): Atle Steinar Langekiehl - To slektskretser fra Søndre Borgarsyssel rundt år 1600 og deres ætteforbindelser: s. 233 = Oversiktstavle over Østbyætten

A.S. Langekiehl; Genealogen 2004/2: Slektene på Skog i Skiptvet og Søgård i Øymark. https://www.genealogi.no/medlemmer/old-flipbooks/genealogen/gen_2_04/

---------------------------------------------------------

Bonde på Bø i Skjeberg.Born: Cir 1340

Died: After 1370

General Notes:

Flyttet ca. 1370 til Østby, Skjeberg. Uforsket i Østby, Skjeberg.

Sjøfar regnes som Rosensverdenes stamfar. Han synes å ha bodd på Østby fra ca. 1370 og har fått en part i gården ved makeskifte med Borgen. Hans far er sannsynligvis på Bø.

Rosenverdene hadde en rekke eiendommer i det sydlige Østfold. Foruten Østby, Skjeberg, hvor vi altså treffer Sjøfar i 1370, eide de helt eller delvis Bø, Slang, Vik, Kykle og Torgrimsby i Skjeberg, men det var også noen parter med geistlig gods i disse gårder. Eller kan Langenes og Lislerud i Eidsberg ha vært i slektens eie i denne tid. De eide heller ikke lite gods i andre bygder.

Also, from Hansen, Bent Billing and Vidar Billing Hansen, "Rosensverdslektens Forfedre," Oslo, 1990, p. 85:

"ROSENSVERDSLEKTEN var en norsk adelsslekt med hovedutbredelse i Ostfold og kjennetegnet av det sjeldne navnet Sjofar. Sjofar Rolfsen (1340-....) Bonde pa Ostby i Skjeberg."

(The Rosensverd family were Norwegian nobility principally found in Ostfold and distinguished by the unusual name of Sjofar. Sjofar Rolfsen (1340-....) farmer at Ostby in Skjeberg.)

Events:

1. Occupation. Farmer.


Bonde på Bø i Skjeberg.Born: Cir 1340

Died: After 1370

General Notes:

Flyttet ca. 1370 til Østby, Skjeberg. Uforsket i Østby, Skjeberg.

Sjøfar regnes som Rosensverdenes stamfar. Han synes å ha bodd på Østby fra ca. 1370 og har fått en part i gården ved makeskifte med Borgen. Hans far er sannsynligvis på Bø.

Rosenverdene hadde en rekke eiendommer i det sydlige Østfold. Foruten Østby, Skjeberg, hvor vi altså treffer Sjøfar i 1370, eide de helt eller delvis Bø, Slang, Vik, Kykle og Torgrimsby i Skjeberg, men det var også noen parter med geistlig gods i disse gårder. Eller kan Langenes og Lislerud i Eidsberg ha vært i slektens eie i denne tid. De eide heller ikke lite gods i andre bygder.

Also, from Hansen, Bent Billing and Vidar Billing Hansen, "Rosensverdslektens Forfedre," Oslo, 1990, p. 85:

"ROSENSVERDSLEKTEN var en norsk adelsslekt med hovedutbredelse i Ostfold og kjennetegnet av det sjeldne navnet Sjofar. Sjofar Rolfsen (1340-....) Bonde pa Ostby i Skjeberg."

(The Rosensverd family were Norwegian nobility principally found in Ostfold and distinguished by the unusual name of Sjofar. Sjofar Rolfsen (1340-....) farmer at Ostby in Skjeberg.)

Events:

1. Occupation. Farmer.


A.S. Langekiehl; Genealogen 2004/2: Slektene på Skog i Skiptvet og Søgård i Øymark. https://www.genealogi.no/medlemmer/old-flipbooks/genealogen/gen_2_04/

I følge ovenfor, s. 48 var Erik d.e. Eriksen sønn av en søster/bror av Sigurd Sjøfarsson. Det kan ikke vaere hans far, som er Erik Olavsen Gyldenhorn, slik at det derfor må vaere hans mor, NN Sjøfarsdotter

view all

Sjøfar Rolfsson Rosensværd, på Bø's Timeline

1340
1340
Skjeberg, Bø, Østfold, Norway
1370
1370
Skjeberg, Østfold, Norge
1380
1380
Age 40
Skjeberg, Østfold, Norway
1390
1390
Skjeberg, Østfold, Norway
????