Thomas Pedersen Galskyt, til Sønderskov

public profile

Thomas Pedersen Galskyt, til Sønderskov's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Thomas Pedersen Galskyt, til Sønderskov

Also Known As: "Thomes", "Galskjøt"
Birthdate:
Birthplace: Nämns 1518 (vuxen)
Death: after 1537
Levde 1537
Immediate Family:

Son of Peder Thomasen Galskyt, af Øland and Marine Ottesdatter Stampe
Husband of Anne Henriksdatter Steen Ibskal and Marie Gyldenstierne, källa behövs
Father of Marina Thomesdatter Galskyt; Peder Galskyt, til Øland & Sønderskov; Maren Galskyt and Christoffer Galskjøt, Kornumgaard
Brother of Margrethe Pedersdatter Galskyt, S169 and Otte Galskyt

Managed by: Martin Severin Eriksen
Last Updated:

About Thomas Pedersen Galskyt, til Sønderskov

http://www.historievejen.inst.vejenkom.dk/Historie/Gamle%20hovedg%C...

Thomes Galskyt ]
Mand - eft. 1538

   Død  	eft. 1537 
   Notater  	
       til Sønderskov (Malt H.), nævnes 1518, taxeredes 1525 til et Glavind, nævnes 1536 i Recessen, fik 1537 af Henrik Stampe Skøde paa Bodumgaard (Refs H.) m. m. Gods, havde tjent Bisp Iver Munk i Ribe.


http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I47701&tree=2

til Sønderskov (Malt H.), nævnes 1518, taxeredes 1525 til et Glavind, nævnes 1536 i Recessen, fik 1537 af Henrik Stampe Skøde paa Bodumgaard (Refs H.) m. m. Gods, havde tjent Bisp Iver Munk i Ribe.