Александър Христов Рашенов

public profile

Is your surname Рашенов?

Connect to 11 Рашенов profiles on Geni

Александър Христов Рашенов's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Александър Христов Рашенов

Russian: арх. Александър Христов Рашенов, Bulgarian: арх. Александър Христов Рашенов
Birthdate:
Birthplace: дряново, Дряново, Габрово, Bulgaria
Death: April 04, 1938 (46)
Immediate Family:

Son of Христо Рашенов and Кера Рашенов
Husband of Private
Father of Христо Рашенов; Иван Рашенов and Мери Рашенова
Brother of Юрдан Рашенов; Стефан Христов Рашенов and Кина Христова Койчева

Occupation: архитект
Managed by: Henn Sarv
Last Updated:

Об архе. Александъре Христове Рашенове (русский)

Д-р арх. Алексан­дър Хр. Рашенов (1892-4.IV.1938) е автор на книгите „Месемврийски църкви“ и „Модерната чехословашка архитекту­ра“. Трудът му „Архитектурата на старата българска къща“ бил унищожен по време на отпечатването му от пожар при бом­бардировките над София през 1944 год.

Александър Рашенов (19.02.1892 - 04.04.1938) - архитект, първият и най-авторитетен реставратор на исторически обекти в България между двете световни войни!

Проф. д-р арх. Александър Рашенов е роден в Дряново на 19 февруари 1892 г. Завършва архитектура в Чехия. Едва на 20-ина години става водач на движението за освобождение на Добруджа от румънска власт, заради което е лежал кратко в затвора.

През 1924 г. към Националния археологическия музей се открива архитектурен отдел и за негов уредник е поканен арх. Александър Рашенов. Той е единственият работник в този отдел, но това не му пречи да проучи и направи планове за реставрацията на редица знаменити български крепости и други обекти. Най-значими реставрации: Балдуиновата кула, главната порта и крепостната стена на Царевец, източната порта на ханския дворец в Плиска, където прави и укрепване на руините, църквата "Св. София" в София, къща-музей "Иван Вазов" в Сопот; проучвания: Кръглата църква в Преслав, на която прави графична възстановка, "Св. Георги" в София, той прави първите проучвания на крепостта в Мезек, проучва част от крепостната стена на Сердика. По негов проект е цялостно реставрирана и църквата "Св. Никола" в Сепарева баня. Заедно с легендарните братя Шкорпил работи по църквата в Дженевара, Варненско, прави разкопки и на римската баня в Кюстендил. Имал е и разработени проекти за реставрацията на Плиска, Преслав и Мадара, но ранната му смърт ну ме позволява да ги осъществи. Те все пак влизат в употреба, тъй като наследникът му в архитектурния отдел към музея, Петър Карасимеонов, в голяма степен се води по тях при работата си.

През 1932 г. излиза книгата му "Месемврийските църкви", която и днес си остава най-пълното изследване на несебърските средновековни църкви. През 2006 г. е преиздадено нейно фототипно издание от музей "Старинен Несебър".

Малко по-рано, през 1927-1929 г., Рашенов е съредактор на сп. "Архитект" - изключително авторитетно и ценено в онези години.

В днешно време Съюзът на архитектите в България връчва награда на негово име, а в родното му Дряново има кръстена на него улица.

=

Държа накрая да споделя прекрасните думи за Александър Рашенов на доц. д-р арх. Йорданка Кандулкова - напълно безпристрастна, защото не е от Дряново, но е сериозен специалист в областта и думите й тежат:

"Александър Рашенов /1892-1938/ е личност - епоха в българската реставрация. Огромна част от реставрациите в периода между двете световни войни са свързани с неговото име. Той е рядък ерудит, архитект-творец, художник, публицист, общественик, неуморен изследвач на българската архитектурна традиция. Всеки народ, всяка епоха, всяка професионална общност има нужда от своите легендарни личности. За българската реставрация от първата половина на XX век това е арх. Александър Рашенов. Той е човекът, който поставя реставрационната дейност на теоретични основи, сравними с европейската практика по това време."

Източник на снимката: Евгени Паунов
Текст: Николай Карагьозов, по материали от интернет, основно от дисертационния труд за присъждане на научна степен "доктор" на Йорданка Кандулкова (която е преподавател в УАСГ и бивш директор на Националния институт за недвижимото културно наследство). https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%...

view all

Александър Христов Рашенов's Timeline

1892
February 19, 1892
дряново, Дряново, Габрово, Bulgaria
1924
1924
Sofia, Sofia City Province, Bulgaria
1927
1927
Sofia, Sofia City Province, Bulgaria
1938
April 4, 1938
Age 46

1938

????