
This project seeks to collect all of the Jewish families from Kutná Hora in Bohemia, Czech Republic.
Historie a popis Starší synagoga v Radnické ulici vznikla v roce 1881 úpravou hospodářské budovy nedaleko kostela sv. Jana Nepomuckého. Přestala být používána až po výstavbě synagogy nové a ve 40. letech 20. století zanikla.
Tato nová synagoga byla vybudována v secesním slohu v roce 1902 dle projektu Bohuslava Moravce přímo naproti Jezuitské koleji. K bohoslužbám sloužila do 2. světové války a pak ji určitou dobu využívala místní varhanická firma. Dva roky po skončení války si budovu pronajala a v roce 1949 zakoupila Církev československá husitská,které po přestavbě a opravách slouží dodnes.
Přestavbou objekt přišel o část štukové výzdoby a v roce 1956 zde bylo zřízeno kolumbárium. Odstraněn byl jak aron ha-kodeš tak symbol Desatera a vitráž z východního průčelí budovy, které nahradil symbol kalichu.
Současnost Z původního vybavení se dochovala dlažba a dveře, okenní rámy, kliky a kování z mosazi, lavice dosud využívané v hlavním modlitebním sále, a dále lustry a parapet ženské galerie. V interiéru jsou dnes umístěny varhany a gramozvony, u pravého pilíře stojí vpředu soška Jana Roháče z Dubé zapůjčená z kutnohorského muzea, a průčelí zdobí freska Ježíše Krista od akademického malíře Karla Skály.
Bývalá synagoga je přístupná při církevních bohoslužbách.
Židovská komunita v obci Starší židovské osídlení se ve městě údajně vyskytovalo v místech, kde dnes stojí klášter řádu sv. Voršily. Nejpozději od roku 1568, kdy Židé museli horní město opustit z nařízení Maxmiliána II. zde nežili až do roku 1848, kdy jim byla občanská práva částečně navrácena.
K významným osobnostem kutnohorské židovské komunity patří např. básník Jiří Orten a jeho dva bratři Zdeněk a Ota nebo architekt a jevištní a kostýmní výtvarník František Zelenka.
Související články Seznam židovských památek ve Středočeském kraji Kutná Hora
From http://cs.wikipedia.org/wiki/Synagoga_v_Kutn%C3%A9_Ho%C5%99e