Start your family tree now Is your surname Madunić?
There are already 340 genealogy profiles with the Madunić surname on Geni. Join now to find your relatives.

Madunić Genealogy and Madunić Family History Information

‹ Back to Surnames Index

Create your Family Tree.
Discover your Family History.

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!
view all

Profiles

  • Helena Madunić
    Reference: Biographical Summaries of Notable People - SmartCopy : Oct 17 2019, 7:38:00 UTC
  • ? Madunić (deceased)
  • ? Madunić (deceased)
  • ? Strujic (deceased)
    Reference: MyHeritage Family Trees - SmartCopy : Apr 17 2016, 10:41:14 UTC
  • Agneza Nikolic (1831 - d.)
    Reference: MyHeritage Family Trees - SmartCopy : Jan 26 2017, 23:34:06 UTC

About the Madunić surname

Prezimenski oblik Madonić, utvrdio je P. Šimunović, potvrđen je od 14. stoljeća (Georgius Madonich) i kasnije u 16. i 17. stoljeću u Šibeniku, ali ga danas više nema na tom području. Oblik Madonić potvrđen je i na Cisti Provo 1725.godine, zanimljivo na čovjeku istoga imena i prezimena kao u prethodnom slučaju-Georgius Madonich.

U osnovi ovog prezimena je imenica madona/maduna, koja " 1. "Gospinu sliku", 2."svećenikovu majku", 3."žensko ime", 4."sliku na kovanu novčiću". izvodi se iz lat. domina "gospođa", u čakavskom "gospoja", koji je lik stezanjima dao gospa (Gospa, Madona)... Svećenikovoj majci govorilo se mea domina (mea Donna) (=moja gospa), pa je stezanjem dobiven lik madona, kao u francuskome madame... U Cisti Provo... sjetiti će se stariji izraz madunati znači igrati se kovanim novčićem na kojima se aversna strana zove maduna (lik gospe), a druga, reversna marko (=marka "znak, grb zemlje"). Maduna je prežitak iste imenice koju prepoznajemo u prezimenu Madunić."

Madunića nema u biskupskim popisima bosanskohercegovačkih Hrvata katolika u 18.stoljeću, što znači da su živjeli izvan Bosne i Hercegovine, u Dalmaciji. Prema obiteljskoj predaji starinom su iz Blata na Cetini, u Omiškoj zagori, odakle doseljavaju u Cistu Provo, u zapadni dio Imotske krajine. To se doseljavanje odvijalo preko Zadvarja. Naime prema zemljišniku iz 1725. godine Jure Madonić (Madunić) za svoju 40 članu obitelj dobiva kuću u Prhovu (danas Cista Provo) i 76 kanapa zemljišta, a prema njegovoj izjavi još posjeduje 4 kanapa zemlje u Zadvarju kao svoj stari posjed.

Madunići između 1770. i 1790. godine doseljavaju i u Sočanicu, na derventsko-plehanskom području.

Dakle, predak današnjih duvanjskih Madunića je spominjani Jure, a dio njegovih potomaka doseljava na Kolo, u svakom slučaju iza 1768.godine.

U Hrvatskoj danas živi oko osamsto Madunića u oko stodevedeset domaćinstava (764. prezime prema brojnosti). Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno šesto, pa se njihov broj do danas povećao za oko pedeset posto.

Glavni migracijski pravci Madunića u prošlom stoljeću zabilježeni su iz Ciste Provo, iz Omiša te iz Zadvarja u Split.

Raspostranjenost

Madunići su prisutni u većini hrvatskih županija, u ukupno 42 općine i 53 naselja, pretežito u urbanim sredinama (53%). Danas ih najviše živi u Cisti Provo kraj Omiša (250), Splitu (200), Zagrebu (70), Zadru (35) i u Blatu kraj Omiša (30).