Eesti nimede soovituslikud kujud

Started by Henn Sarv on Wednesday, December 16, 2009
Problem with this page?

Participants:

Profiles Mentioned:

Showing 121-150 of 314 posts

Ma ühte sellist tean, kes nii teeb. Tema seletas asja nii, et ta teeb seda teatud konfidentsiaalsuse huvides. Geni tõlgendab inimese, kes on piisavalt vana kohe avalikuks profiiliks aga haldaja seda ei taha. siis ta väldib sünni ja surma aja kirjutamist, selleks ette nähtud kohta. Kas antud juhul ka sellise filosoofiaga tegemist on, ei oska öelda.

@Assar - see kes Genisse ammusurnutest "salapuud" ehitab - ega sellel nüüd varsti siin pikka pidu pole. Geni pole selleks, selleks on ruuduline vihik kodu salapeidikus.

Need "tegijate" nimed tuleks avalikuks teha - on meetemeid neid sundida...

@Aimar ja @Assar - kas see (üks neist) on Private User - tal sellised profiilid... NB! kõik surnud on avalikud aga ligipääsu pole.

Otsides aastanumbreid (nimereas) 1899 ja 1898 leidsin ca 6 eestlastest haldajat kes selliseid veidraid nimesid toodavad.
P.S. Osadel on need aastaarvud vaid "Display Name" kastis.

Miks sa nimeliselt minu poole pöördud, mina pole ise selliseid meetodeid genis rakendanud ...
Mis puutub "salapuude" ehitamisesse, siis olen alati igasuguste sunnimeetodite vastu olnud ja arvan, et neid ei peaks ka siin rakendama.
Igal ühel peaks olema õigus ehitada siin omale "oma sugupuu" ja seejuures mitte kellegagi liituda, kui ta seda ei soovi.

Küsimus on hoopis teine, kui kellegile seeläbi mingit kahju on tehtud. Siis tuleb ikka igat juhtumit eraldi vaagida, mitte kohe, et teeme nimed avalikuks ja hakkame represseerima.

Ma arvan, et paljud inimesed, keda käesolev probleem ka kuidagi ei puuduta lahkuksid genist kui siin mingiks jamaks kätte läheb ja siis tekivad juba uued probleemid, kui uurija oma materjali siia maha jätab ning jäädavalt lahkub, ei saa temaga näiteks mergeldada.

Nii, et rahunege maha. Iga ühe oma asi, miks ta siin on ja Lauri ega keegi teine ei peaks siin midagi dikteerima. Kui probleeme kellegagi on, siis pole ju teised selles süüdi.

tere, ega siin midagi muud teha pole, kui selle isikuga ühendust võtta ja talle seda öelda või kirjutada.

Noo siis peaksid sa paluma luba profiili haldamiseks, ask premission to manage profile, kui ta seda ka ignoreerib, siis ma ei tea mida teha. Kui ta nõustub sellega siis saate teie kaashaldajaks.

Koostööst peaks ka piisama, kui tegu avalike profiilidega.

Igaühel on õigus oma "käekirjale".
Jah, oleks kena kui kõik profiilid oleksid kooskõlas Vaike Murumetsa andmete sisestamise põhimõtetega (selle tõlge inglise keelde on nüüd ka minu profiilis), aga ei ole keegi tavakasutaja pädev otsustama, kes tohib kelle ja milliseid profiile lisada.
Geni peaks ju olema privaatne ja turvaline. Oma ruudulist vihikut võib igaüks Genis pidada.
Ei ole kohustuslik kõiki puuharusid üheks mestida kui on ületamatud vastuolud andmete sisestamise valemis või muud perekondlikud lahkhelid. Puude kokkulangevused saab ju eemaldada, kui need häirivad. Samas saab neid vajadusel taasatada lingiga http://www.geni.com/search/matches/600000000?group=removed.
Leian, et probleem on pigem see kui oma suva järgi hakatakse teiste poolt sisestatud profiile ümber tegema ilma eelneva kooskõlastuseta. Siis ei jää muud üle kui puud jälle lahti ühendada.

Ilmselt oleks elu hulga lihtsam, kui igaüks paneks oma "veidrused" oma profiili ülevaatesse kirja, siis saab juba enne suhete loomist vaadata, kas on oht ületamatuteks erimeelsusteks.
Kui ikka üksmeelt ei leia, siis tulevadki Genisse paralleelsed puud. Ega see ju mingi maailma lõpp ei ole.

Täpsustasin täna veidi oma andmete sisestamise põhimõtteid, loodetavasti suurema selguse suunas.

Ma arvan, et Geni kasutamine ruudulise kaustikuna see kõige hullem asi polegi - selliseid tegelasi saab lihtsalt ignoreerida. Ega nad niiehknii teab mis ultraväärtuslikku andmikku reeglina ei oma - las ajavad oma asja.
Hullemad on minu meelest sellised "kah nagu koostöö" tegijad:
a) Rullnokad: leidis Geni, saamata sisust aru, otsib samast Genist oma sugupuu välja ja ... sisestab selle uuesti. Mestimistaotlustele ei vasta;
b) Kõrgelt haritud vanapreilid (überintellektuaalid): ehkki pärined samadest esivanematest, keelduvad nad kokkulangevaid profiile mestimast, sest sina (siis mina) pärined kõrvalharust (s.t. naisliini pidi) - shovinism on vanapreilide väljamõeldis;
c) Kadakasaksad: kui zul on mõni zugulane Deutschega abiellunud ja za tahtma nende zugupuu rikkuda, siis parem hoia eemale;
d) Valvsad, aktiivsed (kunagi pole aega), delikaatsed, ent lollid komsomolitöötajad (hetkel võivad töötada näituseks Norras): enamus profiile on sisestatud eesnimede, initsiaalide või küsimärkidega. Esimene logon ununes ja kogu töö tuli ju teistkorda veel teha ... tulemusena on mustmiljon kokkulangevust ja endal ka kaks profiili, mida hoolimata näpunäidetest kokku ei lase panna. Aega ei ole lihtsalt;
d2) Aktiivne külavanem: perepärimusi teab, aga nimesid ei mäleta. Küsimärgid jälle ja hullemal juhul "1. naine", "1. laps" jne.
...
Kõik karakterid ülalpool on fiktsioon, kokkulangevused reaalsete Geni kasutajatega juhuslikud.
...
Aga ega ma seda nende kodanike kritiseerimiseks ei kirjuta - pigem selleks, et esimesest matsust ilmselt ei saa aru, milles asi ja kuidas see käib. Liitumisel võiks inimesel olla võimalus lugeda paari artiklit päälkirjadega näituseks "Geni hea tava", "Näpunäited" jms. Alustades näiteks Saaga põhjal tegijatel allikaviidetest - viideteta profiilidesse soovitan suhtuda vähemalt skeptiliselt, on kogemusi. Läbivad väike-, või veel hullem, suurtähed, on ka jubedad muidugi ... Vaike M. profiilis ju kõik kenasti kirjas, aga ... lähed sa siis alustuseks seda lugema, seda enam, et mulgi tekib pisuke hirm seda lugedes ;)

Kah targutusi ja mõttemõlgutusi. Olen jõudnud lihtsale järeldusele - peab olema 2 haru: üks on era ehk privaatne, see on see, kuhu paned seda, mida tahad pikemalt säilitada, teise paned selle, mida muudetakse, kustutatakse oma tahtmise järgi. Seetõttu on topeltstruktuurid vältimatud, vähemalt neile, kes tahavad mingi inimese või nende rühma kohta midagi tõsisemat üles riputada. Edu meile!

Noh, mina käisin siin vahepeal igliskeelseid arutelusid piilumas, aga neid on nii palju, kelle jõud küll neist küll üle võiks käia... Ja kuna ma ise väga harva sinna vaatan, siis ma mõtlen et ehk on siin minusuguseid harvavaatajaid veel, kes uudistega kursis pole, nii et refereerin:
Geni ise on võtnud oma eesmärgiks ühe ühtse ja maailma kõige täpsema sugupuu koostamise ja hakkab mõnedele eriti usaldusväärsetele erivolitusi andma, et segadusi likvideerida. Nende kuraatorite huviorbiidis on praegu küll pigem keskaegsed profiilid, enne 1600.

Aga igatahes, kuigi ruudulise vihiku pidamine Genis pole keelatud, võib sellest järeldada, et lihtsam on ja saab olema siin talitada nendel, kes koostööst on huvitatud ja nõus oma andmeid jagama. Eks maailmas on ju neid sugupuu-programme veelgi, privaatsushuvilistele kindlasti sobib mõni teine, eriti offlain süsteem paremini.

uustulnukate sissejuhatus Geni-etiketti oleks küll enam kui teretulnud!

Ma usun, et uustulnukad oleksid suisa tänulikud võimaluse eest seda Vaike juhendit lugeda. Meenutades enda algust....

Piret Dahl et al. räägivad tõtt. Geni firma/organisatsiooni ettevõte & põhimõtte on: üks puu. Selge, lihtne & arusaadav. Tulevased tehnilised muudatused Geni poolt võivad panna kõik peidetud profiile ohtu üleöö - Mitte paha pärast või kogemata, vaid lihtsalt selle ühise eesmärgi vastu töötamine: üks puu. Mõista seda & kõik on korras. Seevastu, kui sellega ei nõustu, on tõenäoline et muutud siin Genil vaid üheks väga pettunud & kurjaks isikuks.

---

Geni Company Summary - "Geni is solving the problem of genealogy by inviting the world to build the definitive online family tree." [...] @ http://www.geni.com/company/about_us

---

See on kindlasti mõnevõrra idealistlik, kuid näitab hästi kuhu firma intellektuaalne sümpaatia kallutab.

Kahjuks Aimar Jukkumi olukorras, kui teise inemesega ei ole võimalik suhelda, on sunnitud "ehitada ümber probleemi" - kui viitsib & nii kaua kui puuduvad tehnilised vahendid et ülekaalu oma 'sugupuu hoolivale & aktiivsemale' poole tõmmata. Nagu Märt Aab soovitas: "selliseid tegelasi saab lihtsalt ignoreerida." Parem põleta energiat seal kus sellest suurem kasu.

Nagu tavaliselt, loodan et mu Eesti keel on piisavalt mõistetav.

Jöudu! /O

@Märt Aab - no mis asi minu jutus siis nüüd nii hirmus oli? liiga palju tehnilist juttu või viide sellele, et koostööpartnerid profiile oma äranägemise järgi muudavad?

Ei ole hirmus ja kõik on õige ka, aga nagu me ühekorra varem juba vaidlesime, on õiget teed mitu ... meelde tuleb miski, mille pealkiri võiks olla "Metoodiline juhend kursusetöö vormistamiseks" ...
Aga põhiprobleem on siiski selles, et kuidas see uute kasutajateni viia ...

@Vaike,
ära sa Märt Aabi remarki südamesse võta, Sinu juhendist on abi ja tuge olnud minul ja kindlasti paljudel teistelgi, õiget asja ajad!
meil rauaülikoolis oli tööde vormistamine lausa omaette õppeaine, ainepuktidega ja puha;)

Olav Linno Poëll üks puu on tore idee ja mulle see üldiselt väga meeldib, aga mida ikkagi teha inimestega, kellel on täiesti oma loogika ja kes rakendavad seda loogikat ka juba Genis olemas olevatele andmetele? Konkreetne näide (nime ei hakka siin nimetama, ühised koostööpartnerid on niigi kursis) - inimene kustutab minu sisestatud profiilidelt ära virtuaalsed perekonnanimed, sest see on tema arvates "vastuolus ajaloolise tõega", jättes järele zombiprofiilid a la Ann ja Mari 99+ kattuva profiiliga. Sealjuures on tegemist minu otseste esivanematega, mitte mingite kaugete harudega. Ja teine äärmus - kui ma Annule ja Marile virtuaalsed perekonnanimed tagasi panen, siis kaovad nende ümbert varsti sulud ära, sest kellegi arvates on see "inetu".

Kuidas selles olukorras siis seda ühist puud arendada? Mina olen igatahes loobunud (esialgu ainult ühe inimese osas) ja paratamatult tekitab see topeltprofiile.

"Geni is solving the problem of genealogy by inviting the world to build the definitive online family tree."
Ilus eesmärk, aga kas Geni enda programmvarustus suudab välistada kuritegelikud tegelased. Ei varja, olen mitme tuttava inimese kohta oma arvamuse-mälestused jätnud. Aga siis selgub, et see minule väga tuttav ja meeldiv onu on kellegi isa või vanaisa või onu ja siis on minu kommentaar lihtsalt kadunud. Arvan, et see ei ole Ilus, aga mõne inimese jaoks on ilus teise heasoovliku jutu kustutamine. sellest ka paralleelstruktuurid – üks era ja teine kõigile. Midagi ei ole teha.
Las GENI programmeerijad idealiseerivad tegelikku elu.
Muide, ma ei tahaks oma tuttavaid-sugulasi ka üksi, ilma teistega seoses olemata sugulussuhete struktuuri panna. Seetõttu tahaksin siiski mingis seoses teistega olla ehk koos ehitada üles genealoogiline struktuur.
Tuleks vist välja mõelda näiteks nn.About –välja kohta lubada mingi loetelu kommentaaridest, kus igaüks võib oma varjata või välja pakkuda. Siis peaks aga vist Henn Sarv jälle palju tööd tegema, et jõuga natuke viltused, aga kõigile nähtavad kommentaarid kustutada.
Loodame, et see on juba võimalik. Ja minu jutt oli kõigile arusaadav.

Karta on, et Vaike kirjeldatud probleem alles algab - ja ma arvan, et see on / saab olema Geni globaalne probleem. Ajalooliste profiilide puhul on erikeelsete nimetuste loetelu ju päris kole. Mingi aeg tagasi oli teemaks üks Bulgaaria tegelane, kes kõik ajaloolised profiilid bulgaaria keelsete nimedega ehtis.
Lahenduseks võiks olla profiili mitu "nägu" - heal lapsel mitu nime - andmebaasi seisukohalt täiesti lahendatav, mõeldagu aga algoritm ja kasutajaliides selle jaoks välja ...
...
Mis pani taas mõtlema selle pääle, et peaks taas Gedcomi maha laadima.

@Märt - see on kindlasti õige, et ajalooliste, aga ka tänapäevaste suurema huvi objektiks olevate profiilide puhul on olemas karjuv vajadus sisuliselt, mitte ainult vormiliselt mitmekeelse Geni järele. Et saaks sisestada ühele inimesele eri nimekujud ja ka muu info samal ajal eri keeltes. Loomulikult oleks see abiks ka ühes keeles esinevate eri kujuga nimede puhul (Juhan/Juhhan/Johan/Johhan jne). Praegune hüüdnime võimalus ei ole siiski päris see.

@Piret ja Märt - ma ei võtnud seda märkust üldse südamesse, vaid tahtsin ja tahangi siiralt teada, mis siis on hirmus. Ega minu kirja pandud põhimõtted ole mingist jumalikust tarkusest sündinud, vaid ikka ühislooming, milles teiste inimeste panus on märkimisväärne ja mis on ka jätkuvalt arenevad. Need mõttevahetused erinevate noolte ja nimede järjekorra kohta on siin aruteludes ju kusagil olemas. Mina olen nendest erinevatest ideedest ainult mingi valiku teinud ja selle kirja pannud.

Enamus uuendatud "kümnest käsust" on olulised siis kui hallatavad profiilid on isikute kohta kes on surnud ammu või väga ammu. Uustulnuk, kes juba suudab sisestada selliseid andmeid, suudab ehk lugeda ka üheleheküljelisest kirjutist.

Nende "kah nagu koostöö" tegijate vähendamiseks on mitmeid võimalusi:
* omale sobivad andmete sisestamise põhimõtted panna kirja enda profiili ülevaatesse (või viidata olemasolevatele)
* kui põhimõtted on selgelt väljendatud lisainfo / About Me kastikeses, siis võiks selle teha avalikuks - http://www.geni.com/account_settings/profile_privacy - kõigile (potensiaalsetele) sõpradele, sugulastele ja seltsimeestele
* oma hallatavad profiilid aja jooksul viia kooskõlla omale sobiva andmete sisestamise süsteemiga
* reklaami teha Eestlaste Geni Kogukonnale Facebookis

tegel't on siiski tekkimas karjuv vajadus "geni hää tava" järele ja siis selle toimetamisel kõigi asjaosalisteni. sellisel puhul olen ma nõus isegi tagurpidi noolt kasutama nimevahetuse korral. statistiliselt mitterelevantse, ent siiski mingit pidi ühiskonna mitmeülbalisust kajastava kogukonnana jäävad/tekivad siiski omasoodu/vastuvoolu asjaajajad, mis viib mõtte erivolitustega volinike ja/või volitatud kolleegiumite juurde (mida geni kuulu järgi juba plaanib) ja säält loogiliselt üli-/üle- reguleerumiseni mis viib omakorra mõtte sellele, et peaks oma gedcomi alla laadima ja kappi minema ... või siis sahtlisse ruudulisse kaustikusse. oeh, kas sellist geni tahtsimegi?

Vaike Murumets, Liivi Murumets, Piret Dahl a teised

"Geni Hea Tava" suurele ingliskeelt valdavale Geni kasutajaskonnale on siin:
http://www.geni.com/discussions/6000000007295742137
Loodan et ka selle olete kõik läbi lügenud enne eestlastele reeglite kehtestamist...

Jaksu maailmaparandamisel

Lauri

Lauri Kreen - mille poolest see viidatud diskussioon on rohkem "Geni Hea Tava" kui mistahes eestikeelne diskussioon? Ei märganud ka viidatud Wikis alljaotust "Estonian naming Conventions".

Vaike Murumets - Sest seda püüavad jälgida Geni kuraatorid ja teised meie Henn Sarv tüüpi tegijad Genis. Sellele viidatakse pidevalt ingliskeelsete arutelude muudes teemades.
Meie Geni eesti nimede "reeglid" võiksid sellega kooskõlas olla (arvestades küll aga keellte erinevusi).
Selle Wiki alajaotuse võiksid sa tekitada....

Lauri

Lauri, ehk täpsustaksid, mille poolest ei ole viidatud reeglid/tavad omavahel kooskõlas?

UUED kasutajad! Palun lugege selle arutelu postitusi. Erinev nimekirjutus tekitab asjatult topeltkontosid:(

Loll on kes vabandust ei leia...

Pöördusin isiku poole (viidates just sellele siinsele teemale) kes sisestab Genisse enamvähem kõik isikud kujul: Eesnimi Perenimi (aaaa-aaaa).

Sain sellise vastuse:
"Tänan juhtimast tähelepanu, kuid pikkade perekonnanimedega on selline probleem, et andmete lisamisel sugupuusse ja täites lahtrid õieti siis ei näita sünni ega surmaaega ja vanad nimed on enamuses kõik ühesugused. Et luua mingitki eristust, on variant kirjutada sünni ja surmaaeg nime juurde."

Showing 121-150 of 314 posts

Create a free account or login to participate in this discussion