Birthplace: Dubrovnik, Općina Dubrovnik, Dubrovačko-neretvanska županija, Croatia

view all

Immediate Family

About Božo Broketa

Božo Broketa (Dubrovnik, 24. prosinca 1921. - Dubrovnik, 26. srpnja 1985.), jedan od niza slavnih igrača splitskog Hajduka.

Rođeni Dubrovčanin, svojim je igrama ostao zlatnim slovima upisan u povijesti svoga splitskog kluba. Nastupajući od druge polovice 40-ih godina, zvjezdani trenutak slave doživio je 29. listopada 1950. kada je na odlučujućoj prvenstvenoj utakmici protiv Crvene zvezde postigao pobjedonosni gol u 86. minuti. Hajduk je pobjedio s 2:1 i stekao odlučujuću prednost za osvajanje titule prvaka države nad jedinim protivnikom. Pobjeda i gol u posljednjim minutama utakmice, kada se činilo da je neodlučnim rezultatom prvenstvo izgubljeno izazvao je pravi delirij na Starom placu i u cijelom Splitu, a Broketi donio trajnu slavu. Nakon završetaka igračke karijere svoje znanje je prenosio naraštajima mladih nogometaša GOŠK-a i Slavena iz Grude.