Georgius Nicolai Prytz

public profile

Is your surname Nicolai Prytz?

Research the Nicolai Prytz family

Georgius Nicolai Prytz's Geni Profile

Records for Georgius Nicolai Prytz

18,420 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Georgius Nicolai Prytz

Nicknames: "Göran Nilsson"
Birthdate:
Birthplace: Pori (Björneborg), Finland
Death: Died in Karkku
Immediate Family:

Son of Claes Göransson Prytz and Margareta Larsdr Storfinger
Husband of Gunilla Andersdotter; Anna; Gunilla Andersdotter and Kristina (Kerstin) Jöransdotter
Father of Margaretha Prytz; Georg Jöransson Prytz; Margareta Jöransdotter Prytz; Anders Jöransson Prytz; Gabriel Jöransson Prytz and 3 others
Brother of Margareta Claesdotter Prytz

Occupation: Kyrkoherde i Karkku., Karkun kirkkoherra
Managed by: Pekka A.E. Husgafvel
Last Updated:

About Georgius Nicolai Prytz

http://www.kansallisbiografia.fi/paimenmuisto/?eid=2040

Prytz, Georgius Nicolai (K 1677). Pryss, Jöran / Jören Nilsson

S Pori. V Porin kaupungin porvari, laivanperämies Klaes Jöransson Prytz ja Margareta Larsdotter (Storfinger, Indrenius -sukua). Porin kappalainen 1642; Karkun kirkkoherra 1672. Asui Porissa Torikorttelissa 1649. Turun pappeinkokouksen synodaaliväitöksen respondentti (synod. resp.) 1649, saarnaaja (conc.) (ruotsiksi) 1672. Väitöskirjan dedikaatio (ded. diss.) Turku 19.6.1651, helmikuu 1655, maaliskuu (20.6.) 1656, 6.6.1662 ja 2.5.1668. K Karkku 1677. P1 Anna N.N., mainitaan 1644–1646; P2 Gunilla Andersdotter, mainitaan 1647–1652; P3 (viimeistään 1660) Kristina (Kerstin) Jöransdotter, eli leskenä miehensä jälkeen, muutti takaisin Poriin ja asettui asumaan Malminkortteliin, K Pori (haudattiin 2.6.) 1680.

Julkaistu 19.1.2011.

-------------------- Georg Prytz Georgius Georgii, Björneburgensis. Karkun kirkkoherra Georg Prytz (Georgius Nicolai, † 1677) Georgius Nicolai Prytz (Claës Pryssin poika). Porin kappalainen 1642 - 1672, asui 1649 Torinkorttelissa. Karkun kirkkoherra 1672 - 1677. Kuoli 1677. - Puoliso 1:o Anna, main. vaimona 1642 - 1644; 2:o Gunilla Antintytär, main. vaimona 1647 - 1652; 3:o Kristiina Yrjänäntytär, main. vaimona Porissa 1660 - 1672, tuli miehensä kuoltua takaisin Poriin ja asettui asumaan Malminkorttelin taloon n:o 156. Tämän talon oli kirkkoherra saanut testamentilla enoltaan, Porin porvarilta Heikki Laurinpojalta, jota hän oli uskollisesti ja hellästi hoitanut. Täten joutui tämä iso talo Prytz-sukujen haltuun. Kristiina Yrjänäntytär haud. Porissa 2.6.1680.

IV. Lapsia:

1. Georgius, s. Porissa 1642. Ylioppilas (sat.) Turussa rehtorikaudella 1659 - 1660, maisteri 1668. Saltvikin kirkkoherra 1670, Korppoon 1685. Rovasti. Valtiopäivämies. Kuoli Korppoossa 9.12.1699.

Margeta, asui kotonansa 1668 - 1669.

Andreas, ylioppilas (sat.) Turussa rehtorikaudella :1666 - 67. Sotatuomari Porin läänissä 7.7.1688. Turun raatimies ja kaupunginsihteeri 8.3.1693, pormestari 1696. Valtiopäivämies. Kuoli Turussa 29.12.1710.

Gabriel, s. 1663. Raatimies.

Claudius, ylioppilas (sat.) Turussa rehtorikaudella 1686 - 87, kuoli ylioppilaana.

Christina, kast. Porissa 13.11.1667, haud. Porissa 22.1.1668.

Maria, kast. Porissa 30.6.1669. Eli Porissa vielä 16.9.1688, jolloin hän möi pellon porvari Christopher Linmanille. Partnership with: Anna Marriage: (Date and Place unknown) Partnership with: Gunilla Andersdotter Marriage: (Date and Place unknown) Child: Margareta Jöransdotter PRYTZ Birth: 1652 Partnership with: Kristiina Yrjöntytä

view all 14

Georgius Nicolai Prytz's Timeline

1642
1642
Pori
1652
1652
Björneborg, Finland
1663
1663
Pori
1667
November 13, 1667
Pori (kast.)
1669
June 30, 1669
Pori (kast.)
1677
1677
Karkku
????
????
Pori (Björneborg), Finland
????
????