Peder Andersen Graae (c.1667 - c.1727)

public profile

Is your surname Andersen Graae?

Research the Andersen Graae family

Peder Andersen Graae's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Graa"
Birthplace: Karlsøy, Troms, Norway
Death: Died in Fygle, Hol, Vestvågøy, Norway
Occupation: Lensmann i Buksnes og Hol
Managed by: Ivar Ness
Last Updated:

About Peder Andersen Graae

http://vestraat.net/iea-o/p935.htm#i36283

--------------------

HOL BYGDEBOK - forfatter Per Berg DIGITALISERTE UTGAVE: http://home.no/bygdebok/

Fygle

Sorenskriver Christopher Graa var gift med Anne Larsdatter, og hun overtok gården etter sin manns død. Hun nevnes her i 1690. Året etter er Christopher Graa død. Sorenskriver Graa hadde en bror som het Anders Graa, som var gjestgiver og skipper oppe i Karlsøy. Det gikk økonomisk ut med ham, og ved skiftet etter broren, sorenskriveren, skylder han boet flere hundre daler. Denne skipper Graa hadde sønnen Peder, som vekselvis skrives for Peder Andersen og Peder Graa. I 1701 er det denne Peder som bruker Fygle gård. Han er leilending her, likesom sine forgjengere her på gården, for bispen i Trondhjem slipper ikke taket i gården ennå. Peder ble værende i flere år her på Fygle. I matrikkelen for 1723 omtales hans gård slik: «Bispen med Vågan og Gimsøy kirke til deling. Litt bjerkeskog, men ingen sæter. Ingen kverner, noe ubeleilig til fiskeriet. Har god solgang, men er tungvunden. Kan så 1 tønne 6 skp. og hvileland til 6 skp. Avling av sæd 3 tønner 1 skp. 2 hester, 10 kyr, 4 ungnaut, 15 geiter, 15 sauer. Takst etter gammel matrikkel 2 våger». I denne matrikkel er Fygle nevnt som den første gård i Buksnes og Hol.

... Sorenskriver Graa's brorsønn, Peder Andersen (Graa), overtok, som bekjent, gården Fygle etter onkelen. Han var en tid lensmann i Buksnes og Hol. Hvem denne Peder Andersen var g.m-, det vet vi ikke. Men han var far til flere barn, av dem kan vi nevne med sikkerhet først Christopher, som var 9 år ved manntallet i 1701, Mathias, som senere overtok en halvdel av Fygle, og Christense, som ble g.m. Giert Svendsen, som overtok den andre halvdel av gården, som vi alt har nevnt. Mathias Pedersen Graa var g.m. Rebeca (Rachel) Hansdatter. De hadde mange barn: 1) Christian Friis, f. 1733, 2) Anna Elisabeth, f. 1734, 3) Mathias Abel, f. 1735, 4) Karen Abel, f. 1737, 5) Elisabeth, f. 1739, 6) Karen, f. 1740, 7) Erich, f. 1742. Mathias døde i 1744. I skiftet etter ham nevnes ytterligere to barn: Hans, 16 år, (senere gårdbruker på Hag øvre), og Anne Elisabeth, 21 uker. Giert Svendsen og hustru Christense hadde også barn, av hvilke vi kjenner Peder Graa, f. 1733, som overtok gårdpart etter faren, og Andreas Seier, f. 1736. Giert Svendsen hadde søsteren Margrethe, som ble g.m. Ebenhard Ludvigsen Rosendal fra Stavanger, husmann, kobbersmed m.v. på Fygle. Peder Giertsen Graa hadde i hvert fall to barn vi kjenner, men hvem han var g.m., det vet vi nok ikke. De to barn vi har navnene på er Giert, som var 45 år gammel ved folketellingen i 1801, og så Bereth Bye, som i 1789 ble g.m. Ole Andersen fra Rise i Buksnes, f. 1762, d. 1839. Bereth var f. omkr. 1764 og d. 1822. Bereth og Ole hadde fem barn vi kjenner: 1) Peder, f. omkr. 1789, 2) Sivert, som ble gårdbruker på Fygle, f. 1790, 3) Anders, f. 1795, 4) Jørgen Peter, f. 1799, 5) Kirsten, f. 1796, g.m. gbr. Hans Rasmussen, Reppe. Giert Pedersen overtok gården etter sin far, husker vi. Han var g.m. Elen Marie Pedersdatter, f. omkr. 1776 på Leknes, datter av gårdbruker på Leknes, Peder Olsen og Sara Pedersdatter. Deres barn vi kjenner var Peder, f. omkr. 1798, og Birgitte, f. omkr. 1793.

...

Tinghold og lensmenn

Etter Blix ble Peder Graa lensmann. Han nevnes som sådan : fogdregnskaper fra 1715 og 1718. Han var sønn av en bror til sorenskriver Christopher Graa som het Anders Graa, gjestgiver og skipper i Karlsøy. Peder's navn blir derfor vekselvis skrevet for Peder Andersen og Peder Graa. I 1701 er Peder Graa leilending på Fygle gård, hvor han ble værende helt til sin død en gang mellom 1725 og 1730. Hvem denne Peder Graa var g.m., det vet vi ikke. Men han var far til flere barn, av dem kan vi nevne med sikkerhet først Christopher, som var 9 år ved manntallet i 1701, Mathias, som senere overtok en halvdel av Fygle, og Christense, som ble g.m. Giert Svendsen, som overtok den andre halvdel av gården.

--------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.polarkraft.no/html/d0002/g0000095.html#I1218

Peder Andersen GRAAE 1667 - 1730 OCCUPATION: Lensmann

BIRTH: 1667, Karlsøy DEATH: 1730, Fygle, Hol Sogn, Nordland Family 1 : Karen Mathiasdatter ABEL +Christence Pedersdatter GRAAE

Christopher Pedersen GRAAE 
Elisabeth Pedersdatter GRAAE 
Mathias Pedersen GRAAE 
view all

Peder Andersen Graae's Timeline

1667
1667
Karlsøy, Troms, Norway
1690
1690
Age 23
Buksnes, Nordland, Norge
1690
Age 23
Fygle, Hol, Nordland, Norway
1692
1692
Age 25
Fygle i Hol, Vestvågøy, Nordland, Norway
1700
1700
Age 33
1715
1715
- 1727
Age 48
Buksnes og Hol
1727
1727
Age 60
Fygle, Hol, Vestvågøy, Norway
????
????