Judit Paulintytär Winter, Jempsonius, Maukonen - Miksi Winter?

Started by Private User on Sunday, April 12, 2020
Problem with this page?

Participants:

  • Private User
    Geni member
  • Private User
    Geni Pro

Profiles Mentioned:

Showing all 2 posts

Miksiköhän tämän Juditin sukunimeksi on merkitty Winter, vaikka se näyttäisi olevan vain hänen Brita-siskonsa miehen Hans Joenson Falckin toisen vaimon sukunimi? Isänsä profiilin lisätiedoissa tuo Winter näkyy myös Maria-siskon yhteydessä.

Ihmettelen samaa.

Yrjö Kotivuoren (Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852) mukaan Hans Joensson Falkcin 1. vaimo oli Brita Paulintytär Maukonen ja
2. vaimo oli Brita Martintytär Winter.

Hans Joensson Falckin ja Brita Paulintytär Maukosen poika Johan Hansson Falckin 1. vaimo oli Maria Martintytär Winter, joka oli Brita Martintytär Winterin sisar.

Saattaa olla että sekaannus on syntynyt tässä ja kopioitu MyHeritagesta Geniin. MyHeritagen sukupuita näytään käyttävän lähteinä ainakin Eliaksen profiilissa

Yksikään Maukosen tyttäristä ei ollut Winter tai Jempsonius, ja hänen pojistaan Jempsonius ei ollut kukaa, mutta Lauri oli Jemsonius ja hänen poikansa vasta Jempsonius.

Showing all 2 posts

Create a free account or login to participate in this discussion