Halkian Nikulan talosta

Started by Private User on Wednesday, December 21, 2022
Problem with this page?

Participants:

  • Private User
    Geni Pro
  • Private User
    Geni member
Showing all 5 posts

hei,

onkohan täällä tietoa Halkian kylän Nikulan talon vaiheista 1700-luvulla?

1760-83 rippikirjassa on Bonde-pariskunta Eric Johansson ja Anna Simonsdr, Seuraavina vaimoineen vanhaisäntä Simon Jöransson ja hänen kaksi poikaansa Anders (joka on esi-isäni) ja Carl.

Pornaisten seurakunnan arkisto - Rippikirja 1760-1783, jakso 3, sivu 3: Halkis, Nikula; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=6294121187&ainei... / Viitattu 21.12.2022

Rippikirjassa 1783-95 talo on jaettu, osassa 1 asuivat Simon pojat Anders ja Carl, osassa 2 leski Anna Simonsdotter lapsineen (isäntänä vanhin poika).

Asutuksen yleisluettelossa talot ovat erillään vuodesta 1766 alkaen. Olen myös pohtinut, miksi rippikirjassa on ensin vävy vaimoineen, vasta sitten vanha isäntä ja pojat perheineen. Voisikohan tuo rippikirjan merkintätapa johtua siitä, että käytännössä talot ovat olleet erillään jo ennen vuota 1760, mutta virallinen jako on tehty vasta Simon Jöranssonin kuoleman jälkeen (kuoli 16.1.1763).

Olisiko tästä löydettävissä muita digitoituja dokumentteja tuolta ajalta?

Helena Kosonen

Oma merkintäni rippikirjasta 1760–1780 on seuraava:
Pornainen RK 1760–1780 s. 3 in Partes 2. Diwida Nikula 1:a Pars: [LB:de Eric Johansson] gl. wärd Simon Jöranss. [1760] 70, [Obiit Anno] 1763.
Sen mukaan Nikula on ilmeisesti jo vuonna 1760 ollut jaettuna [in 2 Partes Diwida], ja tuon kyseisen osan isäntänä on ollut lampuoti eli vuokraaja Eric Johansson; Simon on ilmeisesti asunut talossa syytinkiläisenä ja merkitty vanhaksi isännäksi.
Anders Simoninpojan kohdalla on mielestäni merkintä "2da Pars" eli hän on ollut tuon toisen osan isäntänä; alempana olevien ihmisten kohdalla on numero 1 tai 2 riippuen siitä, kumpaan talouteen kuuluviksi heidät on laskettu.. Osien numerointi on ilmeisesti vaihtunut uuteen rippikirjaan siirryttäessä

Lukeeko rippikirjassa Simon Jöranssonin nimen edessä Swärf:?

Pornaisten seurakunnan arkisto - Rippikirja 1760-1783, jakso 3, sivu 3: Halkis, Nikula; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=6294121187&ainei... / Viitattu 21.12.2022

Asutuksen yleisluettelossa jako näkyy vasta vuodesta 1766 alkaen. Simon Jöranssonin vanhempi poika Anders on merkitty veljeksi ja nuorempi poika Karl langoksi. Nyt mietin keneen nämä sukulaisuussuhteet viittaavat.

Suomen asutuksen yleisluettelo -arkisto - Pornainen, jakso 66, sivu 66: Halkia: Nikula; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=5737176293&ainei... / Viitattu 21.12.2022

Olen itse joskus lukenut sen "gl. wärd", mutta ei tuo "svärf" myöskään ole mahdoton ... molemmat tulkinnat sopinevat häneen :-)
T. Arvi

Minäkin luin sen ensin wärdiksi, mutta kyllä se Svärf: taitaa olla. Laitoin myös kysymyksen Facebook-ryhmään ja sieltä tuli vastaukseksi kaksi appea (svärfar), kaksi vävyä (svärson) ja yksi värvätty sotilas (Wärfd: (soldat)), joten eipä tämä helppo ollut.

t. Helena

Showing all 5 posts

Create a free account or login to participate in this discussion