Петър Огнянов

public profile

Is your surname Чакмака?

Research the Чакмака family

Петър Огнянов's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Петър Савов (Събев) Чакмака

Birthdate:
Birthplace: Constanța, Constanta, Constanța County, Romania
Death: March 23, 1933 (87-88)
Ruse, Ruse, Bulgaria
Immediate Family:

Son of Съби(Сава) Огнянов and ? Чакмакова
Husband of Мария Иванова Огнянова and Мария Пенакова
Father of Сава Петров Огнянов; Богдан Петров Огнянов; Иван Петров Огнянов; Александър Петров Огнянов; Александър Петров Огнянов and 2 others
Brother of Стефан Огнянов; Дичо; Пена and Нена

Occupation: търговец
Managed by: Private User
Last Updated:

About Петър Огнянов

Петър Чолов - Родът на Христо Ботев - Мария Нектариева, Тодор Пулиев и тяхното многобройно потомство:

"Петър Огнянов бил човек темпераментен, наистина личност огнена, емоционален, с което приличал на Ботев. Бил и духовит, добър оратор. Явно е, че прозвището на рода „Чакмаците" или, Чакмаковци" не е било дадено случайно, а заради характера на някои от основателите на рода. То означава човек лют, кибритлия, избухлив.
От Петър Огнянов промененото родово име става вече фамилно за всичките му деца и внуци, някои от които го прославили не само в Добруджа, но и в цяла България. Мина Горанова-Огнянова известно време била учителка в българското училище в Кюстенджа (Сачев, Е. Добруджански дейци. Добрич, 1998, с. 6.).

По всичко изглежда, че Петър Огнянов е очаровал и привлякъл красивата, интелигентна, вкусила от културата, възпитанието и от начина на живот на Европа Мина Горанова не с богатството или с прочутото име.

Той е бил дребен трговец, поддържал къшлата, останала от баща му, и имал само един дюкян. Навярно Мина била привлечена от личните му качества и от оригиналността му. Бил и човек с интереси, ученолюбив. Преди Освобождението получавал като абонат и дори разпространявал издаваното в Цариград българско списание
„Читалище", четял и евангелисткия вестник „Зорница", издаван също в Цариград на български език, помагал и на местното българско читалище в Кюстенджа. Проявявал се и в „театрото" - играл в пиесата „Многострадалната Геновева", поставена вероятно на читалищната сцена в Кюстенджа. Градът в ония времена не е бил голям. Административен и икономически център на Добруджа бил град Тулча - пристанище на Дунава. В него живеели много българи. Големи градове били Силистра и Добрич.

Има сведения, че Петър Огнянов бил родственик на Георги Раковски. След Освобождението той останал в Кюстенджа до 1913 г., после живял в Балчик (1913 - 1920), във Враца и в Русе (1923-1933), където починал на 23 март 1933 г., на 88 години, на другия ден след смъртта на сина си Сава Огнянов.

...

Петър Огнянов и Мина имали 5 деца - все момчета: Сава, Иван, Богдан, Александр и още един Александър - раждани през година. Откъснала се от своите най-близки роднини, непосещавана от тях в Кюстенджа, Мария (Мина) Горанова живеела само за децата си. За това свидетелстват и няколко нейни писма до сестра й Елисавета Караминкова в Цариград, написани явно без настроение и радостни мисли. Дори има съмнение, че тя се омъжила за Петър Огнянов под натиска на баща си, без любов, кото е допустимо, като се има предвид своеобразният характер на Иван Горанов, скарал се с мнозина от роднините си. Взможно е баща й да е взел решение за този брак по времето, когато имал дюкян в Меджидие.

...

Петър Огнянов, съпругът на Мария Пулиева-Горанова-Огнянова, имал деца и от втората си съпруга Мария Пенакова. Дищеря му Анастасия Петрова Огнянова (1888-1985), се родила в Кюстенджа, а синът му Стефан Петров Огнянов (1890--1960) починал, без да създаде семейство. Анастасия Петрова Огнянова работела като учителка. Тя имала 3 деца: Блага Божкова -Димитрова, Иван Божков и Мария Божкова."

view all 11

Петър Огнянов's Timeline

1845
1845
Constanța, Constanta, Constanța County, Romania
1876
May 24, 1876
Constanța, Constanta, Constanța County, Romania
1877
1877
Кюстенджа, Добруджа, Romania
1878
1878
Кюстенджа, Добруджа, Romania
1879
1879
1884
June 29, 1884
Кюстенджа, Добруджа, Romania
1888
1888
Кюстенджа, Romania
1890
1890
Bulgaria
1933
March 23, 1933
Age 88
Ruse, Ruse, Bulgaria