Carl Robert Jakobson

Is your surname Jakobson?

Research the Jakobson family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Carl Robert Jakobson

Birthdate:
Birthplace: Tartu
Death: March 19, 1882 (40)
Kurgja-Linnutaja talu, Kurgja küla, Vändra khk, Pärnumaa
Place of Burial: Vändra khk, Pärnumaa, Estonia
Immediate Family:

Son of Adam Johann Jakobson and Lihse Jakobson
Husband of Julie Emilie Jakobson
Father of Olga Jakobson; + Jakobson; + Jakobson; Linda Jakobson; Ida Jakobson and 1 other
Brother of Natalie Auguste Johanson - Pärna; Friedrich Cornelius Jakobson; Eduard Magnus Jakobson; Rosalie* Frederike Jakobson; Emilie Helene Jakobson and 1 other

Managed by: Private User
Last Updated:

About Carl Robert Jakobson

Carl Robert Jakobson (pseudonüüm C. R. Linnutaja; 26. juuli 1841 Tartu – 19. märts 1882 Kurgja) oli Eesti ühiskonnategelane, publitsist, kirjanik ja pedagoog.

Pärnumaa väeteenistuskomisjon Taluperemeeste nimekirjad Списки дворохозяев ...; EAA.316.1.614; 1876 http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.316.1.614:19?675,2469,3674,432,0 (Kurga Tõnnis - Kurgja Tõnise talu)

Carl-Roberti vennapoeg Karl õiendab kõigepäält mõningaid andmeid, mis on meie suure ärkamiseaja tegelase kohta levitatud. Nii on üldiselt levinenud vaade, et Jakobson olnud tegelikus elus halb põlluharija. Rakveres elutsevad sugulased kinnitavad aga ühiselt, et Jakobson olnud ka tegelikult hää maaharija, eriti suurt hoolt kandnud ta aia eest. Aed oli tal eeskujulikus korras ja ta kasvatas 50 a. tagasi nii suuri kõrvitsaid, milliseid samal maal enam pääle Jakobsoni surma keegi kasvatada ei osanud. Carl-Robeiü nõrkuseks olid lilled, mis andsid maja ümbrusele ilme. Ta armastas ka loomi, eriti linde, kuid ei sallinud koeri. Jakobson ehitas suure elumaja, moodsa karjalauda, mis sisaldas kanala, sealauda, vasika talli. Maja ehitamise juures olid õed ja perekond öelnud, et kas on hää ehitada talukohale nii suurt elumaja siis vastas Jakobson, et maja peab olema nii suur, et suvel temale küllatulevad sugulased leiaksid siin laheda äraelamise. See vahepala iseloomustab Jakobsoni suurt sugulaste-armastust ja kokkuhoidlikkust. Tegelikult käisidki sugulased sageli Kurgjal ning teisedki ärkamiseaja tegelased leidsid siin sageli lahket vastuvõttu. Suureks kokkutulekupäevaks oli igal aastal 14. juuli Carl-Robertl sünnipäev. Väga sagedaseks külaliseks olid M, Veske, Jürgensteinid, Ado Reinvald, kes oli "Sakala" produktiivne kaastööline, Suburgid ja teised selle aja tuntumad tegelased. Hiljem jahenes vahekord Suburgidega. Kirjutamine olnud Jakobsonil kerge: istunud laua taha ja sulg aina lennanud. Jaak Kõrv näiteks kirjutas paar rida, näris siis küüsi, jalutas ning kirjutas jälle veidi. "Sakala" läks hästi ja andis puhast. C. R. J. luges palju, armastas klassikuid ja luges tolleaja Saksa nooremaid ja moesolevaid kirjanikke ning rohkesti Saksa ajakirju ja -lehti. Iseloomult oli ta oma Rakvere sugulaste iseloomustuse järele hää, vastutulelik ja kannatlik. A. Dahl on teda näinud vaid kord elus vihasena, kuid seegi viha lahtunud ruttu, nagu ta pahameel alati kiiresti üle läks. Haige oli ta 7 päeva, prl. Dahli arvates tüüfuses. Matmisega oli raskusi, sest jõgi oli suurvee tõttu lai ja kirst ning matuselised tulid üle viia parvel. Karl Jakobson arvab, et Rakveres asuval Haavamäel Kunderi ja Kurgjale püstitatud Koorti Jakobsoni kujudel on vahetatud ära ninad. Praegu ei olevat kumbki õnnestunud ega algisikute sarnased, kui aga ninad ära vahetada, siis vahest oleks veidi sarnasust.

view all

Carl Robert Jakobson's Timeline

1841
July 26, 1841
Tartu
1875
September 21, 1875
Age 34
1876
December 21, 1876
Age 35
December 21, 1876
Age 35
1879
January 19, 1879
Age 37
1880
February 13, 1880
Age 38
1881
March 6, 1881
Age 39
Vändra Parish, Pärnu maakond, Estonia
1882
March 19, 1882
Age 40
Kurgja küla, Vändra khk, Pärnumaa
????
Vändra khk, Pärnumaa, Estonia