Dr. Zofia Garlicka

Is your surname Wojtkiewicz?

Connect to 486 Wojtkiewicz profiles on Geni

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Dr. Zofia Garlicka (Wojtkiewicz)

Birthdate:
Birthplace: Nizny Nowgorod nad Wołgą
Death: November 18, 1942 (67-68)
KL Auschwitz, Oświęcim, Poland (under German occupation) (tyfus plamisty)
Immediate Family:

Wife of Stanisław Garlicki
Mother of Zofia Jankowska; Private and Private

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Dr. Zofia Garlicka

W 1899 roku po studiach w Genewie i Zurychu uzyskała dyplom doktora medycyny. Po powrocie ze studiów wyszła za mąż za inżyniera Stanisława Garlickiego. Jako lekarz praktykowała kolejno w Częstochowie, Zawierciu, Łodzi i Warszawie. Publikowała w czasopismach medycznych, będąc także przewodniczącą Zrzeszenia Lekarek Polskich. Wspólnie z mężem zaangażowła się w działalność Polskiej Partii Socjalistycznej.

W 1907 roku rozpoczęła pracę jako lekarka w fabryce włókienniczej Scheiblera w Łodzi. Poza zwykłymi obowiązkami starała się o poprawę sytuacji zdrowotnej robotnic fabrycznych i ich dzieci oraz zorganizowanie opieki nad niemowlętami. Działała także w licznych organizacjach społecznych, zabiegając o poprawę losu pracujących kobiet ciężarnych.

Od pierwszych dni II wojny światowej włączyła się w działalność konspiracyjną w ZWZ-AK. W mieszkaniu przy al. Niepodległości 216 wraz z córką Zofią Jankowską przechowywały spadochroniarzy – „Cichociemnych”, zbiegłych z oflagu jeńców angielskich oraz ukrywały osoby pochodzenia żydowskiego.

12 maja 1931 roku „za pracę w dziele odzyskania Niepodległości” została odznaczona przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości.

11 sierpnia 1942 roku Gestapo aresztowało obie kobiety. Wraz z nimi Niemcy pojmali także ukrywane w mieszkaniu osoby: dwóch oficerów, Anglika Christophera Silverwood-Cope „Kit” i Szkota Johna Crawforda, oraz uciekinierkę z getta dr Natalię Zand. Wszyscy zostali przewiezieni na przesłuchanie do Gestapo na Szucha. Zofia Jankowska całą winę wzięła na siebie, tłumaczyła postępowanie matki względami humanitarnymi. Po brutalnym przesłuchaniu matkę z córką przewieziono na oddział żeński Pawiaka – tzw. „Serbię”. W drodze dr Garlicka zażyła truciznę i w ciężkim stanie została umieszczona w szpitalu więziennym. Gdy tylko poczuła się troszkę lepiej jako specjalista ginekolog pomogła przy odbiorze porodu jednej z więźniarek Aliny Fajge. Na „Serbii” dr Garlicka została otoczona opieką współwięźniarek, strażniczek oraz personelu sanitarnego. Dzięki pomocy konspiracji więziennej udało się nawiązać kontakt grypsowy z brytyjskimi oficerami. Jeden z nich, "Kit", napisał: „W Anglii nie ma ani jednego człowieka, który zrobiłby dla kogokolwiek to, co wyście zrobiły dla mnie”.

Po dwóch miesiącach uwięzienia na „Serbii” dr Garlicka wraz z córką zostały 14 października wywiezione w transporcie 50 kobiet do KL Auschwitz. Przybyły do obozu jeszcze tego samego dnia, gdzie zostały oznaczone numerami: 22521 – matka i 22525 – córka. W obozie lekarka, mimo zakazu, pielęgnowała chore na tyfus współwięźniarki. Ponieważ wcześniej przechodziła już tę chorobę, nie obawiała się zarażenia. Niestety stało się inaczej. Garlicka zmarła w wyniku zachorowania na tyfus plamisty.

view all

Dr. Zofia Garlicka's Timeline

1874
1874
Nizny Nowgorod nad Wołgą
1912
July 19, 1912
Lodz, Poland
1942
November 18, 1942
Age 68
KL Auschwitz, Oświęcim, Poland (under German occupation)