Elisabeth Pedersdatter Ulfeldt

public profile

Is your surname Pedersdatter Ulfeldt?

Research the Pedersdatter Ulfeldt family

Elisabeth Pedersdatter Ulfeldt's Geni Profile

Records for Elisabeth Pedersdatter Ulfeldt

980 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Elisabeth Pedersdatter Ulfeldt

Also Known As: "Elsebe", "Elsebeth"
Birthdate:
Birthplace: Kalundborg, Vor Frue sogn, Sjælland, Danmark
Death: Died in Sverige
Immediate Family:

Daughter of Peder Strangesen Ulfeldt, til Kalundborg and Ingeborg Esbensdatter Hvide, af Kalundborg
Wife of Niels Erlandsen Galen, gældker
Mother of Cecilie Nilsdotter; Jens Nielsen Galen; Jacob Nielsen Galen; Peder Nielsen Galen, af Taasinge and Aage Nielsen Galen
Sister of Ingeborg Pedersdatter Ulfeldt Gräfin von Gleichen; Helena Strange Pedersdatter Ulfeldt; Andreas Pedersen Ulfeldt; Marianne Pedersdatter Strangensen and Jens Pedersen Ulfeldt

Managed by: Private User
Last Updated:

About Elisabeth Pedersdatter Ulfeldt

Elisabeth Pedersdatter Ulfeldt / Elisabeth Pedersdatter

  • BORN: ABT 1220/1230 Kalundborg

Kilder

  1. http://www.finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I1788&tree=2
  2. http://www.123hjemmeside.dk/mahlerdam/12801971
  3. http://www.reventlow.dk/cgi-bin/igmget.cgi/n=reventlow?I5350

http://www.roskildehistorie.dk/stamtavler/adel/Hvide/Nielsen.htm


http://www.mundia.com/us/Person/43019549/12606257843
http://www.mundia.com/us/Person/43019549/12606257843
Ulfeldt - våbenskjold (coat of arms)

De Ulfeldt'ers våbenmærke, som denne adelsæt er ene om at føre - ulven i fjederhammen eller valravnen - er bevaret blandt de allerældste adelige sigiller - Krumpen, Galen, Thott, Ulfeldt og Udsøn — der findes vedhængt aktstykker fra Aurone 1224-30, som gemmes i Statsarkivet i Schwerin (Henry Petersen, D. Adelige Sigiller for 1400, 1—9). Slægtens skjoldmærke viser, nærmere bestemt, en sammensat dyrefigur: ulvens hoved, forkrop og forben, ørnens vinger, bagkrop, ben og hale (rød i sølv). Seglet fra 1230, der bærer omskriften SI[GI]LLVM PETR[I S]TBANGONIS FILI[I], har tilhørt Peder Strangesen (død 1241), gift med fru Ingeborg af Kalundborg, Esbern Snares datter.


Elisabeth blev gift med Niels Erlandsen Galen, søn af Erland Galen og Cecilie Herlufsdatter Galen. (Niels Erlandsen Galen blev født omkring 1220 i Ellinge, Væstra Sallerup, Malmøhus, Sverige og døde efter 1285 i Lund, Malmöhus, Sverige.)

view all

Elisabeth Pedersdatter Ulfeldt's Timeline

1230
1230
Kalundborg, Vor Frue sogn, Sjælland, Danmark
1250
1250
Age 20
Lund, Sweden
1265
1265
Age 35
Sverige
1265
Age 35
Ellinge, Skåne, Denmark
1267
1267
Age 37
Ellingen
1270
1270
Age 40
Ellingen, Harajer, Skåne, Sverige
1310
1310
Age 80
Sverige
????