Elsa Adelheid Lasn

Is your surname Lasn?

Research the Lasn family

Elsa Adelheid Lasn's Geni Profile

Records for Elsa Lasn

4,082 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Elsa Adelheid Lasn

Birthdate: (88)
Death: 1985 (88)
Immediate Family:

Daughter of Johann (Juhan) Lasn and Minna Lasn
Sister of Helmi Lasn; Olga Auguste Lasn; Eugen Gustav Lasn and Marga Elisabeth Foelsh

Managed by: Maret Kärdi
Last Updated:

About Elsa Adelheid Lasn

Johann ja Minna Lasni lapsed kujunesid igaüks isesuguseks... (katkend Johann Lasni pere loost. Rohkem saad teada JOHANN LASNi isikuandmete juurest)

Teine tütar Elsa Adelheid oli vastupidiselt Olgale väga seltskondlik, tragi ja ettevõtlik. Tema riietumisstiil oli tolleaegses Pärnus üldiselt tooniandev. Klaverimäng, laulmine ja maalimine olid hobid, mille arendamisega saanuks tuua au ja kuulsust oma perele. Kord haigestunud lauljanna asemel Endlas üles astunud Elsal oli enneolematu menu ja talle õmmeldi võimalikke uusi esinemisi arvestades kiirkorras kogu uus kostüümivalik. Sellele järgnes aga veidi pikantne tagasilöök. Osaliste teadmata olevat seda etendust sattunud vaatama ka tolleaegne Estonia teatri direktor. Paar päeva hiljem jalutasid uulitsal kahe teatrimaja juhid vastu isaga koos olnud preili Elsale. Kuna Endla direktor oli paariga linna seltsielu tõttu tuttav, siis palunud pealinna mees end noorele sopranile esitleda ja teinud piigale väga ahvatleva ettepaneku kõrge honorari eest tema teatri truppi tulla. Isa võttis härrasmehena pakutu kaalumisele kuid kodus sai Elsa suure peapesu osaliseks – kuidas võis tütar oma lugupeetud isale sellist häbi valmistada, mis andnuks kellelgi alust arvata, et nende perest keegi võib raha eest laval esineda. Ilma tasuta, seltskondliku abistamise korras esinemine on isegi au asi ja vaheldus, kuid rahaliseks pajatsiks hakkamine häbistab kogu suguvõsa. Isa oli kõlbluse kohalt väga range. Eriti seepärast, et Elsa oli juba kord eksliku valiku teinud...

Perspektiivika kunstiandega tütar pandi omal ajal Moskvasse kõrgemasse kunstide (vist Strogonovi) kooli õppima. Elsa jagas Moskvas pansionituba siniverelise tütarlapsega, kes viis ka Pärnu neiu seltskonda, milles ise liikus. Selles käis koos nii Gruusia kui Venemaa vürstide võsukesi, harrastati mitmeid kõrgema seltskonna narrusi ja seal hulgas ka moodi tulnud spiritismi. Ainukese seansi järel, kuhu Elsa nõustus minema, sai ta aga nii tugeva närvivapustuse, et haigestus ja isa Johann kutsuti talle kiirkorras järele. Mis Moskvas tegelikult toimus ja millist laadi tütarlapse üleelamised olid, ei soostunud Elsa hiljem kunagi meenutama. Kodus võttis tema tervenemine veel pika aja. Liikus ka jutte, et isa Moskvasse kutsumise põhjustanud Elsa morganaatiline suhe kellegi väga kõrge ja keisrile lähedal seisva isikuga.


Elsal ei olnud mingit kindlat töökohta, ta tegeles seltskonna rõõmuks “kaunite kunstidega” ja oli armunud Helmuth Foelshi, kelle vend oli Miliza Korjuse peigmees. Noored liikusid palju koos ja Elsa ei näinud ka kannatavat eriti isa keelu tõttu üles astuda Estonias, kuigi teater eelistas Elsat Milizale. Helmuth oli aga tuntud elu- ja naistemees ning eelistas omakorda Elsa nooremat õde Margat. Elsa jäigi preiliks ja põhjendas hilisemalt kõikide kosilaste tagasilükkamist sellega, et nii rikast, kes teda kätel kannaks, ei leidu ja veidigi vaesema juures teenijaks või teenijate väejuhiks ta hakata ei taha. Sellest hoolimata oli tema Johanni tütardest kõige söakam, korraldas rohtaia majandamist, peale isa surma ka poe rentimist, juhtis seltskondlikke vägesid ja tema arvamusega arvestati.

view all

Elsa Adelheid Lasn's Timeline

1897
1897
1985
1985
Age 88