Estrid Nilsdotter (Välinge)

public profile

Is your surname Nilsdotter (Välinge)?

Research the Nilsdotter (Välinge) family

Estrid Nilsdotter (Välinge)'s Geni Profile

Records for Estrid Nilsdotter (Välinge)

23 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Estrid Nilsdotter (Välinge)

Also Known As: "Estrid Nilsdotter (Sparre över blad)"
Birthdate:
Death: after 1441
Immediate Family:

Daughter of Nils Tykesson (Välinge) and Ingeborg Bjørnsdotter Vinge
Wife of Riksråd Erik Sæmundsson Skanke
Mother of Ragnhild Eriksdotter Skanke; Ingeborg Eriksdotter Skanke and Ingegerd Eriksdotter Skanke

Managed by: Christer Lyrholm
Last Updated:

About Estrid Nilsdotter (Välinge)

Estrid Nilsdotter (Välinge)

Lagmannen Nils Tykesson hade dottern Estrid Nilsdotter, g. m. norska riksrådet, riddaren Erik Sämundsson (Skunk), vilkas dotter Ingeborg, Inger, Ingel, Ingegerd, Ingegärd, Eriksdotter i sin tur äktade riksrådet Jöns Knutsson (Tre rosor).

http://www.nad.riksarkivet.se/sbl/Presentation.aspx?id=15481

SDHK-nr: 22707

Utfärdat: 14370205, Väse härad

Innehåll: Väpnaren Erik Sämundsson ger sin hustru Estrid Nilsdotter (sparre över blad) som morgongåva på rätt hindersdag 1000 mark i guld och penningar av i Viken gällande mynt och överlåter till henne som säkerhet allt sitt gods i Värmland och vissa gårdar på Dal: 2 gårdar i Dernäs (möjl. Frändefors socken), en gård i Berg och Dyreberg i Bolstads socken, 2 gårdar i ”Wasboo” och 2 gårdar i ”Grydby”, Mölltorps socken. Vittnen var Håkan i Glumserud och Håkan i Rör.

Fastar var Björn Nilsson, lagman i Värmland, samt väpnarna Torsten Ingelsson, Alexander Torstensson, Tideke Ternavis, Gulbrand i Åm, Torsten Nilsson och Staffan Magnusson, herr Sixten, prost i Värmland, herr Tord i Ölme, herr Lars i Ullerd och herr Nils i Ör.

Utf., fastar och vittnen beseglar.

view all

Estrid Nilsdotter (Välinge)'s Timeline

1415
1415
1430
1430
Age 15
1439
1439
Age 24
Bohuslän, Norway
1441
1441
Age 26
1445
1445
Age 26