Konstantyn Dominik biskup

Is your surname Dominik?

Connect to 693 Dominik profiles on Geni

Konstantyn Dominik biskup's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Konstanty Dominik

Also Known As: "Konstanty"
Birthdate:
Birthplace: Gnieżdżewo, Puck County, Pomeranian Voivodeship, Poland
Death: March 07, 1942 (71)
Gdańsk, Gdańsk, Pomeranian Voivodeship, Poland
Place of Burial: Pelplin - katedra - 1949 r.
Immediate Family:

Son of Michał Franciszek Dominik and Anna Julianna Dominik
Brother of Benedykt Józef Dominik and Anna Martianna Styn
Half brother of Józef Dominik; Paulina Bober; Maria Dominik; Agnieszka Semmerling, II; Michał Dominik and 5 others

Managed by: Dale Nelson
Last Updated:
view all 15

Immediate Family

About Konstantyn Dominik biskup

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantyn_Dominik

http://www.naleik.nazwa.pl/procesbeatyfikacyjny/index.php?option=co...

http://www.niedziela.diecezja.torun.pl/2007/0709/wielgoszewski.html

http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=37125

Urodzony w Gnieżdżewie koło Pucka na Kaszubach w rodzinie chłopskiej, w najstarszym domu we wsi, pochodzącym z połowy XVIII wieku. Ochrzczony w Swarzewie, gdzie mieści się Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza. Był drugim z trojga dzieci Michała i Anny Derc. Matka zmarła gdy Konstantyn miał 2 lata. Ojciec ożenił się ponownie z siostrą matki Marcjanną Augustyną Derc. Z tego małżeństwa przyszło na świat jeszcze 9 dzieci.

Konstantyn Dominik urodził się 7 XI 1870 r. w Gnieżdżewie, parafia Swarzewo, na Kaszubach. Po naukach wstępnych w szkółce wiejskiej uczęszczał do "Collegium Marianum" w Pelplinie i do gimnazjum w Chełmnie, gdzie zdał maturę w 1893r. Po ukończeniu studiów w Seminarium Duchownym w Pelplinie otrzymał 25 III 1897 r. święcenia kapłańskie, a w 1928 sakrę biskupią. 31 I 1940 r. został przez Gestapo internowany w Gdańsku, gdzie umarł 7 III 1942 r. Po wojnie zwłoki przewieziono do Pelplina i złożono na cmentarzu. Proces beatyfikacyjny został przekazany Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która wydała już Dekret odnośnie pism.

Dzieciństwo (1870-1883) (http://www.naleik.nazwa.pl/procesbeatyfikacyjny/index.php?option=co...)

Konstantyn Dominik przychodzi na świat w domu rodzinnym w Gnieżdżewie (dzisiaj: gmina Puck, województwo Pomorskie) w poniedziałek 7 listopada 1870 roku. Tereny te należały wówczas do zaboru pruskiego. Zostaje ochrzczony tydzień później 13 listopada, w kościele parafialnym w Swarzewie, sanktuarium Maryjnym Pomorza, na terenie ówczesnej diecezji Chełmińskiej, dzisiaj archidiecezji Gdańskiej. Szafarzem sakramentu był miejscowy proboszcz, Ks. Józef Gollnik, zaś rodzicami chrzestnymi Józef i Rosalia Dareja.

Konstantyn jest drugim synem Michała i Anny Dominik, z domu Derc. Rodzice jego zawarli związek małżeński około 1867 roku i doczekali się trojga potomstwa: syna Benedykta († 1890), Dominika i Anny (1872-1947). Matka Sługi Bożego zmarła krótko po wydaniu na świat córki Anny – Konstantyn miał wtedy prawie dwa lata (1872).

20 kwietnia 1874 roku Michał Dominik ponownie zawiera związek małżeński, z Marianną Augustą Derc (1849-1922), siostrą pierwszej, zmarłej małżonki. Z drugiego związku przychodzi na świat dziesięcioro dzieci: Józef (1875-1892), Paulina (1877-1921), bliźniaczki Marianna (1879-1953) i Agnieszka (1879), Agnieszka (1881-1955), Michał (1884-1969), Jan (1885-1890), Alojzy (1887-1947), Klara (1889-1973) i Cecylia (1891-1945). Według rodzinnej tradycji Marianna Augusta była wzorową matką, zarówno dla swoich rodzonych dzieci, jak i potomstwa zmarłej siostry.

Ojciec Sługi Bożego, Michał Franciszek Dominik (1839-1896) posiadał bogatą osobowość i stanowi punk odniesienia zarówno dla członków własnej rodziny, jak i całej miejscowości (przez 21 lat był sołtysem Gnieżdżewa). W młodości, po nieudanych z materialnych względów próbach zdobycia wykształcenia nauczycielskiego, zostaje zaciągnięty do armii pruskiej. Z wojen powraca wyróżniony medalami, ale również naznaczony kontuzją prawej nogi. Jest powszechnie szanowany, zarówno przez rodaków, jak i przedstawicieli władz pruskich. W życiu rodzinnym potrafi pogodzić silny autorytet głowy rodziny z prawdziwie ojcowską czułością. Umiera przedwcześnie, w wieku 57 lat, krótko przed święceniami kapłańskimi Konstantyna.

Obok rodziców, na wychowanie Sługi Bożego miała niewątpliwie duży wpływ babcia ze strony matki, Konstancja Derc, z domu Kloka, która od 1877 roku mieszkała w jego domu rodzinnym. Pobożna i o zrównoważonym, delikatnym charakterze, pomagała drugiej swej córce, Mariannie, w wychowaniu dzieci i prowadzeniu domostwa.

Życie codzienne w rodzinnie Dominików toczyło się rytmem podobnym dla innych mieszkańców regionu Kaszub u schyłku XIX wieku. Świadomi swojej etnicznej, narodowościowej i religijnej tożsamości, oddawali się z umiłowaniem trudnej pracy na roli, która stanowiła ich główne źródło utrzymania, nigdy nie zapominając o codziennej, regularnej modlitwie i uczestnictwie w sakramentach.

Edukacja intelektualna Sługi Bożego zaczyna się w szkole podstawowej w Gnieżdżewie. Nauka odbywała się tutaj w dwóch klasach i sześciu sekcjach. Nauczycielem był Konstantyn Szymerowski, z pochodzenia Kaszub, ceniony i doświadczony wychowawca. Trzeba pamiętać, że w kontekście trudnych lat Kulturkampf’u, na terenie Kaszub dzieci otrzymywały wykształcenie w trzech językach: dialekt kaszubski panował w środowisku rodzinnym, język polski - obok łaciny – silnie obecny był w nauczaniu religijnym, szkoła zaś i urzędy wymagały znajomości języka niemieckiego. Z pierwszych latach edukacji Konstantyn wyniósł znajomość wszystkich trzech sfer językowych. (pbt)

view all

Konstantyn Dominik biskup's Timeline

1870
November 7, 1870
Gnieżdżewo, Puck County, Pomeranian Voivodeship, Poland
1942
March 7, 1942
Age 71
Gdańsk, Gdańsk, Pomeranian Voivodeship, Poland
????
Pelplin - katedra - 1949 r.