Ks. Jan Hamerski

Is your surname Hamerski?

Connect to 377 Hamerski profiles on Geni

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Jan Hamerski

Birthdate:
Birthplace: Brusy, Chojnice County, Pomeranian Voivodeship, Poland
Death: October 16, 1939 (59)
forest near Tryszczyn, bydgoski, Kuyavian-Pomeranian Voivodeship, Poland
Place of Burial: cmentarzu w Wtelnie
Immediate Family:

Son of Wincenty Hamerski, Sr. and Barbara Hamerska
Brother of Ignacy Hamerski; Cyryl Metody Hamerski; Cecylia Rogala; Franciszek Hamerski; Wincenty Jan Hamerski and 4 others

Managed by: Dale Nelson
Last Updated:

About Ks. Jan Hamerski

http://www.meczennicy.pelplin.pl/?a=1&id=99&tekst=73

Sługa Boży ks. Jan Hamerski urodził się 7 marca 1880 roku w Brusach w rodzinie działacza narodowego, nauczyciela i organisty, Wincentego oraz Barbary z domu Cysewskiej. Kształcił się w Collegium Marianum w Pelplinie (1892-1898) i w gimnazjum w Chojnicach. W czasie nauki w szkole należał do organizacji filomackiej i uczył młodszych kolegów literatury i historii Polski. Po zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie był redaktorem gazetki pt. „Sowy". Święcenia kapłańskie otrzymał 25 marca 1906 roku.

Podjął pracę duszpasterską jako wikariusz w Człuchowie, następnie w Lignowach k. Pelplina, w Bzowie, gdzie przez pewien czas był administratorem parafii, a po rocznej pracy duszpasterskiej w Kisielicach k. Prabut został 16 lutego 1916 roku mianowany proboszczem Wtelna k. Koronowa.

Ksiądz Jan Hamerski bardzo szybko dał się poznać jako gorliwy kapłan i działacz patriotyczny: katechizował, głosił kazania (był świetnym mówcą) odwiedzał chorych i udzielał sakramentów. Jako kapłan dużo wymagał od siebie i od innych, wszystkich traktował sprawiedliwie i z należnym głębokim szacunkiem.

Zawsze bardzo głęboko przeżywał razem z dziećmi ich pierwszokomunijne uroczystości. W swojej parafii zachęcał do wstępowania do Bractwa Różańcowego, do aktywnego udziału w Bractwie Trzeźwości i Apostolstwie Modlitwy. Opiekował się młodzieżą, czego przejawem było założenie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej. Świadkowie przypominają, że był dla młodzieży prawdziwym przyjacielem i jako dobry przyjaciel dużo od niej wymagał.

Ówczesny biskup diecezjalny Stanisław Wojciech Okoniewski mianował go dziekanem fordońskim. Urząd ten pełnił w latach 1937-1939. Jako działacz narodowy i patriota Sługa Boży był przewodniczącym Polskiej Rady Ludowej w Wtelnie, należał do Powiatowej Rady Ludowej w Bydgoszczy.

Brał aktywny udział w życiu politycznym, był członkiem Sejmiku Powiatowego w Bydgoszczy. Opiekował się licznymi organizacjami społecznymi, m.in. w swojej parafii działał w Kółku Rolniczym. Za działalność patriotyczną ks. Jan Hamerski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a także Krzyżem Niepodległości, Odznaką Frontu Pomorskiego oraz Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych.

Tak rozliczną działalność księdza proboszcza w Wtelnie przerwała II wojna światowa. Sługa Boży we wrześniu 1939 r. został aresztowany przez Niemców, więziony w Byszewie, potem w Koronowie. Zaprowadzono go na miejsce egzekucji, gdzie już były wykopane rowy. „Wiedziałem, co mnie czeka – tłumaczył swoim parafianom po uwolnieniu. Poleciłem się Bożemu Miłosierdziu, gotując się na śmierć. Kiedy umieszczono mnie w rowie i miano dać salwę, poprosiłem jeszcze o chwilę czasu na modlitwę. Kiedy wyrazili na to zgodę, powtórzyłem głośno słowa Chrystusa: Boże, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią. Uderzyło to w sumienie jednego z nich i po rozmowie z innymi oprawcami podszedł do mnie i powiedział, że darują mi życie, ale muszę zniknąć, żeby nikt mnie nie widział. Odpowiedziałem, że ja samodzielnie mojej parafii nie opuszczę, bo Bóg mnie posłał i Bóg jedynie może mnie odwołać".

Po tym wydarzeniu wielu parafian życzliwie namawiało swojego duszpasterza, aby się ukrył, on jednak wolał pozostać w parafii.

Ksiądz Hamerski został ponownie aresztowany 7 października 1939 r. i tego samego dnia zabity w lesie koło Tryszczyna. Po wojnie zwłoki Sługi Bożego ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Wtelnie.

view all

Ks. Jan Hamerski's Timeline

1880
March 7, 1880
Brusy, Chojnice County, Pomeranian Voivodeship, Poland
1939
October 16, 1939
Age 59
forest near Tryszczyn, bydgoski, Kuyavian-Pomeranian Voivodeship, Poland
????
cmentarzu w Wtelnie